Dnevni.ba - PRELOADER

Ima li državljana BiH u Venezueli?

03 Sij 2026


Ima li državljana BiH u Venezueli?

Prema informacijama iz diplomatskih izvora, Venecuela ne bilježi značajnu zajednicu niti registrirane grupe državljana Bosne i Hercegovine koji trajno borave u toj zemlji.

BiH
Bosna i Hercegovina nema ambasadu u Venecueli, niti ta južnoamerička država ima svoje diplomatsko predstavništvo u BiH. Statistički podaci i službeni popisi, uključujući one o bh. dijaspori, ne spominju Venecuelu kao destinaciju s većim brojem bh. državljana.

Iako boravak pojedinaca iz BiH u Venecueli, primjerice zbog turizma ili specifičnih poslovnih ugovora, nije isključen, ne postoje dokazi o postojanju organizirane ili veće grupe građana BiH u toj zemlji.

Hrvatska i Srbija
Situacija je drugačija s nekoliko susjednih zemalja. U Venecueli postoji manja hrvatska zajednica od oko 5.000 osoba hrvatskog porijekla.


S druge strane, Srbija ima jedino stalno diplomatsko predstavništvo u Venecueli, a ambasada u Karakasu, koju vodi ambasadorka Katarina Andrić, predstavlja jedino diplomatsko tijelo iz bivše Jugoslavije na tom području. Zanimljivo je da ove dvije zemlje, Srbija i Venecuela, imaju međusobni bezvizni režim.

Zbog nepostojanja vlastitog diplomatskog predstavništva, građani BiH koji se nađu u Venecueli najčešće su upućeni na kanale susjednih država ili na suradnju s Ministarstvom vanjskih poslova BiH, pišu Nezavisne.

Podsjećamo, Venecuela je jutros postala poprište jedne od najdirektnijih vojnih intervencija u modernoj povijesti. Američke elitne jedinice (Delta Force) izvele su munjevitu operaciju u glavnom gradu Karakasu.

Predsjednik SAD-a Donald Trump službeno je objavio da je venecuelanski predsjednik Nikolas Maduro zajedno s obitelji zarobljen i uklonjen iz zemlje. Grad su potresle snažne eksplozije, dio je ostao bez struje, a venecuelanska vlada proglasila je vanredno stanje, nazivajući događaje "brutalnom vojnom agresijom".

BIH


S KONFERENCIJE O ZAŠTITA DJELA BOGDANA BOGDANOVIĆA

Pitanje očuvanja antifašističkih i EU vrijednosti

Spomenik kao odraz odnosa društva prema povijesti, kulturi sjećanja i vrijednostima na koj...

12 min

GENERAL HVO-A I HV-A, IVICA PRIMORAC PODSJEĆA

'Izetbegović se zauzimao za opstanak decentralizirane Jugoslavije'

Priredila: V. S. Herceg Ivica Primorac, general HV-a i HVO-a i pukovnik HOS-a, sudionik ustrojav...

49 min