Dnevni.ba - PRELOADER

Imenovan novi Upravni odbor KCUS-a, slijedi smjena Sebije Izetbegović

04 Lis 2023


Imenovan novi Upravni odbor KCUS-a, slijedi smjena Sebije Izetbegović

Vlada Federacije BiH razriješila jestari i imenovala novi Upravni odbor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Upravni odbor KCUS-a bira novog direktora pa se očekuje da novi kadrovi ubrzo pokrenu proceduru smjene Sebije Izetbegović i imenovanje novog generalnog direktora/direktorice te ustanove.

Za predsjednika Upravnog odbora KCUS-a imenovan je Benjamin Kulovac, a za članove Amela Kuskunović, Sabina Prevljak Pajić, Amela Pindžo, Dragan Stevanović, Elvir Ćatović, Damir Šapina i Jasmin Šutković.

Kako nisu sve županije dostavile prijedloge za imenovanje članova u Upravni odborte zdravstvene ustanove, u Odboru su ostali pojedini dosadašnji članovi. U ime Federacije BiH, u Upravni odbor imenovani su Damir Šapina i Jasmin Šutković. Kako Upravni odbor KCUS-a bira novog direktora ustanove, očekuje se da njegov novi saziv uskoro pokrene proceduru smjene aktualne direktorice Sebije Izetbegović te imenuje novog generalnog direktora/direktoricu.

Nasjednici su izabrani i v.d. članovi Nadzornog odbora BH Pošte. Za članove izabrani su Stipo Prlić, Tarik Imamagić, Mufid Lojo, Adnan Kuč, Armen Jarčević, Mesud Ajanović i Josip Bulić, a imenovani su i novi privremeni članovi Nadzornog odbora Razvojne banke FBiH - Zoran Zeljko kao predsjednik, te Admir Softić, Azra Pohara, Safet Sinanović, Muris Junuzović, Mario Gadžić i Igor Živko.

Četiri milijuna KM za povećanje osnovnog kapitala u NTF Ploče

Vlada Federacije BiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, donijela odluku kojom se tom ministarstvu dodjeljuje sredstava u visini od 4.000.000 KM, utvrđena u proračunu FBiH za 2023. godinu na stavci „Kapitalni transferi javnim poduzećima - OTF d.o.o. Sarajevo - za povećanje kapitala Naftni terminali Federacije BiH d.o.o. Ploče“.

Sredstva će se koristiti u svrhu povećanja osnovnog kapitala u poduzeću Naftni terminali FBiH(NTF) Ploče, a prema usvojenom Programu tehničko-tehnološke sanacije i modernizacije infrastrukture i Planu ulaganja za obnovu infrastrukture NTF Ploče za 2023. s ciljem potpune tehničko-tehnološke sanacije terminala i povećanja kapitala u tom gospodarskom društvu.Vlada FBiH Odlukom zadužuje poduzeće Operator - Terminali FBiH Sarajevo za kontrolu namjenskog utroška dodijeljenih sredstava i praćenje dinamičkog plana izvođenja ulaganja.

Nadalje, daje suglasnost poduzećima Operator - Terminali Federacije  Sarajevo i Naftni terminali FederacijePloče za pokretanje postupka povećanja osnovnog kapitala pred nadležnim sudom te se ta poduzeća zadužuje Vladu FBiH putem Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije detaljno informirati o realizaciji aktivnosti iz Odluke, u roku ne dužem od šest mjeseci od dana njenog stupanja na snagu. 

O nabavi dodatnih količina uglja za potrebe JP 'Elektroprivreda BiH'

Na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, usvojena jeInformacija tog ministarstva o nabavi dodatnih količina uglja za potrebe JP 'Elektroprivreda BiH' Sarajevo u 2023. i 2024. godini dok je usvojenim zaključkom JP EP BiH zadužena nabaviti dodatnih 400.000 tona uglja u 2024. godini za realizaciju elektroenergetske bilance za 2024., kvaliteta koje je deklarirana za rad u kotlu u termoelektrani Kakanj te po cijenama koje mogu biti različite od cijene utvrđene Odlukom Vlade FBiH od 16.12.2021., sukladno potrebama iz Elektroenergetske bilance tog javnog poduzeća. EPBiH se zadužuje putem Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije izvijestiti Vladu FBiH o svakoj pojedinačnoj nabavi dodatnih količina uglja, kao i dostaviti cjelovito izvješće o nabavi uglja po Zaključcima Vlade FBiH od 7. travnja i 1. rujna 2022.u količini od 2.980.000 tona iz kojeg će se moći vidjeti svi elementi nabave.

Pokrenute aktivnosti na izradi Zakona o inovacijskoj djelatnosti u FBiH

Vlada FBiH je na sjednici u srijedu usvojila Informaciju Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o pokretanju aktivnosti za izradu teksta Zakona o inovacijskoj djelatnosti u FBiH.U informaciji se, među ostalim, navodi da je dokument „Strategija razvoja Federacije BiH 2021.-2027. godine“ definirao četiri strateška cilja, 18 prioriteta i 78 mjera. Kako mjere sadržane u tom dokumentu nemaju istu snagu i prioritet u primjeni, a FBiH nema dovoljno resursa sve mjere provoditi istodobno i u punom obimu, definirane su ključne, tzv. ofenzivne mjere, grupirane u tri akceleratora razvoja te su one izdvojene u zasebnom poglavlju. Riječ je o mjerama koje, kako se ističe, značajno ubrzavaju ekonomski razvoj i doprinose rastu zaposlenosti i produktivnosti, što predstavlja najvažnije rezultate realizacije tog dokumenta. UInformaciji stoji da prvi strateški cilj „Ubrzan ekonomski razvoj“, među ostalim, podrazumijeva realizaciju razvojnih potencijala te iskazivanje inovativnosti i kreativnosti. Pametan rast vođen je inovacijama, temelji se na komparativnim prednostima regija/županija, te je materijaliziran pretvaranjem inovativnih ideja u proizvode i usluge većeg tehnološkog sadržaja.Ocijenjeno je da, dugoročno, rasta konkurentnosti nema bez rasta produktivnosti, a koje, pak, nema niti može biti bez tehnološko-inovacijskog razvoja. Stoga je potrebno podržati istraživačko-razvojne i inovacijske aktivnosti, i u privatnom, i u javnom sektoru, kao i stvarati ambijent koji omogućava i potiče suradnju gospodarstva i istraživačke zajednice. Izuzetno je važno omogućiti poduzećima pristup i korištenje istraživačko-razvojne infrastrukture kako bi, kroz strateško partnerstvo s istraživačko-razvojnim institucijama, razvijala nove proizvode i tehnologije te zajedno sudjelovala u projektima EU-a.

Federacija BiH dobiva Vijeće za djecu

Na prijedlog Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, imenovano je Vijeće za djecu FBiH, koje će postupati sukladno ranije donesenoj Uredbi o osnivanju tog Vijeća. Slijedom te Uredbe, Vijeće za djecu FBiH promiče i štiti prava djeteta, prati primjene Konvencije o pravima djeteta i drugih međunarodnih akata na području FBiH koje se tiču pitanja zaštite i promicanja prava djeteta, daje preporuke i mišljenja nadležnim federalnim tijelima u postupku predlaganja i donošenja zakonskih i podzakonskih propisa u oblasti zaštite prava djeteta, inicira i aktivno sudjeluje u izradi i monitoringu strateških, planskih i akcionih dokumenata iz oblasti prava djeteta u FBiH te uspostavlja suradnju i koordinaciju svih nositelja implementacije strateških dokumenata koji se odnose na osiguranje i zaštitu prava djeteta.

U djelokrug rada Vijeća spadaju i uspostava i redovita suradnja s Vijećem za djecu BiH, s Odjelom za praćenje prava djeteta u okviru Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH, Povjerenstvom za zaštitu ljudskih prava i sloboda Zastupničkog doma Parlamenta FBiH i Povjerenstvomza ljudska prava i slobode Doma naroda Parlamenta FBiH, kao i suradnja i partnerstvo s domaćim i međunarodnim vladinim i nevladinim organizacijama i akademskom zajednicom koje se bave promoviranjem i zaštitom prava djeteta.Vijeće za djecu se sastoji od 11 članova: šest članova iz reda državnih službenika, dva iz reda nevladinih organizacija te tri člana iz reda akademske zajednice,koje se imenuje na mandat do četiri godine, s pravom na jedan reizbor.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

17 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

15 Svi 2025