Imunizacija ključna u borbi protiv HPV-a
Slijedi tjedan svjesnosti
U sklopu Tjedna svjesnosti o raku grlića materice, koji se ove godine obilježava od 20. do 26. siječnja, nastoji se podići svijest o važnosti prevencije, ranog otkrivanja i liječenja karcinoma koji se može prevenirati vakcinacijom i redovitim ginekološkim pregledima. Karcinom grlića materice jedan je od najčešćih oblika raka kod žena, ali također predstavlja jedan od najpreventivnijih karcinoma.
Sudjeluju doktori i pacijenti
Organizacija “Think pink - Zajedno smo jedno” u partnerstvu s Evuopskim kodeksom protiv raka, ECL Asocijacijom evropskih liga protiv raka i Udruženjem onkologa u BiH ove godine pod sloganom “HPV ne bira - informiraj se, zaštiti se, spriječi!” organizira aktivnosti usmjerene na edukaciju i proaktivan pristup prevenciji karcinoma grlića materice.
- Naša misija je da informiramo javnost o rizicima, simptomima, kao i mogućnostima prevencije i liječenja. Vjerujemo da zajedničkim naporima možemo značajno doprinijeti smanjenju broja oboljelih i unapređenju ukupnog zdravlja naših građana, saopćeno je iz Organizacije “Think pink - smo jedno”.
Aktivnosti tijekom Tjedna Sedmice svjesnosti o karcinomu grlića materice uključuju, između ostalog, seminar uz sudjelovanje stručnjaka iz oblasti ginekologije, onkologije i javnog zdravstva.
Događaj će omogućiti zainteresiranima da postavljaju pitanja i dobiju relevantne informacije o prevenciji, dijagnostici i liječenju karcinoma grlića materice. U Think pink Centru bit će organizirana i cjelodnevna edukativna radionica za srednjoškolce i studente.
U kampanji će sudjelovati stručnjaci i pacijentice, a njihove priče imaju za cilj da inspiriraju i podstaknu zajednicu da se informiraju, te da zajedno doprinesu smanjenju broja oboljelih od karcinoma grlića materice.
Cijepljenje protiv HPV-a štiti ne samo od karcinoma vrata maternice, već i od karcinoma rodnice, stidnice, anusa, penisa, karcinoma u području usta i ždrijela te od genitalnih i negenitalnih bradavica.
Potpora Vlade
U Federaciji Bosne i Hercegovine imunizacija se preporučuje djevojčicama i dječacima u dobi od 13 do 18 godina – prije izlaganja virusu, odnosno prije početka spolne aktivnosti.
Cjepivo se može primiti i kasnije, ako osoba prethodno nije bila cijepljena. Primjenjuju se dvije doze devetovalentnog cjepiva s razmakom od najmanje šest mjeseci između prve i druge doze.
Zahvaljujući podršci Vlade Federacije BiH, osigurano je cjepivo za obje doze. Cjepivo koje se koristi provjereno je, sigurno, visokoučinkovito i besplatno te se koristi u cijelom svijetu, budući da postoji jedan proizvođač na globalnoj razini. Program imunizacije protiv HPV-a u Federaciji BiH pokrenut je krajem 2022. u četiri lokalne zajednice, a tijekom 2023. proširen je na cijelu Federaciju. U dvije godine primijenjeno je gotovo 5.500 doza cjepiva.
Prije početka programa izrađen je Plan imunizacije protiv HPV-a, koji je kreirao Zavod za javno zdravstvo FBiH, a usvojilo ga je Federalno ministarstvo zdravstva. Provedena je serija edukativnih radionica za zdravstvene djelatnike u svim županijama. Tijekom rujna, listopada i studenoga 2023, više od 300 sudionika – liječnika, medicinskih sestara, specijalista i drugih stručnjaka – sudjelovalo je na radionicama na kojima su se educirali o HPV-u, cjepivu te planu provođenja imunizacije. Radionice su također pružile priliku za usavršavanje komunikacijskih vještina kako bi zdravstveni djelatnici mogli s povjerenjem odgovarati na pitanja roditelja o važnosti imunizacije.
U suradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva, Populacijskim fondom Ujedinjenih Naroda, te različitim institucijama i organizacijama, Zavod organizira radionice, simpozije, edukativna predavanja za učenike i studente te sudjeluje u javnim akcijama i medijskim kampanjama. Aktivnosti uključuju suradnju s tiskanim, elektroničkim i digitalnim medijima, kao i s društveno odgovornim kompanijama.
Kako bi osigurao pouzdane podatke za izradu sveobuhvatnog programa prevencije karcinoma vrata maternice i dojke, Zavod za javno zdravstvo FBiH, uz podršku UNFPA-a, proveo je istraživanje o dostupnosti zdravstvenih resursa i usluga tijekom 2023. i 2024. godine. Cilj je smanjiti nejednakosti u pristupu zdravstvenim uslugama te unaprijediti preventivne programe i kapacitete.
Zavod kontinuirano radi na ažuriranju registara kroničnih nezaraznih bolesti, poput karcinoma, bolesti srca i krvožilnog sustava te dijabetesa, kako bi osigurao bolji uvid u njihovu učestalost i mogućnosti liječenja.
S. Ž.