Iran: Američke bombe ozbiljno su oštetile Fordo

Iran
Američko bombardiranje ključnoga iranskog nuklearnog postrojenja Fordo "ozbiljno i teško je oštetilo" tu lokaciju, izjavio je iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araki u intervjuu za CBS News.
"Nitko točno ne zna što se dogodilo u Fordou. Ipak, ono što za sada znamo jest da su postrojenja ozbiljno i teško oštećena", rekao je Araki u intervjuu emitiranom jučer.
"Organizacija za atomsku energiju Islamske Republike Iran trenutno provodi procjenu i analizu, čije će izvješće biti dostavljeno vladi."
Svatko ima svoju verziju priču o uništenju nuklearnog programa
Presretnute iranske komunikacije umanjile su razmjere štete koju su izazvali američki napadi na iranski nuklearni program, izvijestio je Washington Post u nedjelju, pozivajući se na četiri osobe upoznate s povjerljivim obavještajnim podatcima koji kruže unutar američke vlade.
Predsjednik Donald Trump izjavio je da su napadi "potpuno i totalno uništili" iranski nuklearni program, ali američki dužnosnici priznaju da će trebati vremena da se napravi potpuna procjena štete uzrokovane američkim vojnim napadima protekloga vikenda.
Američki napad na Iran
Podsjetimo, u noći s 21. na 22. lipnja 2025. Sjedinjene Američke Države izvele su zračne napade na tri ključna iranska nuklearna postrojenja – Fordo, Natanz i Isfahan – u sklopu operacije kodnoga imena "Ponoćni Čekić".
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Napadi su bili odgovor na zabrinutost zbog iranskoga nuklearnog programa i uslijedili su nakon iznenadnih izraelskih udara na Iran 13. lipnja, čime je započeo novi val sukoba između Izraela i Irana.
Američki predsjednik Donald Trump naredio je napad, a Pentagon je potvrdio da su korištene najmodernije vojne tehnologije, uključujući bombardere B-2 Spirit i bombe GBU-57/B "bunker buster" te rakete Tomahawk ispaljene s podmornica. Cilj operacije bio je onemogućiti iranske kapacitete za obogaćivanje urana i time značajno unazaditi iranski nuklearni program.
Američki vojni vrh istaknuo je da je ovo bila prva operativna uporaba ovako snažnih bombi, a prema preliminarnim procjenama, napadi su ozbiljno oštetili iranske centrifuge i infrastrukturu, iako konačna procjena štete još nije objavljena. Iranski dužnosnici umanjili su razmjere štete, dok američki izvori tvrde da je iranski program ozbiljno unazađen, barem na nekoliko mjeseci.
Napadi su izazvali snažne reakcije međunarodne zajednice, zabrinutost zbog moguće eskalacije i iranske odmazde, kao i rasprave unutar SAD-a o zakonitosti i dugoročnim posljedicama ovakvoga poteza. Iran je osudio napade, proglasio kraj diplomacije i najavio pravo na samoobranu, dok su američki dužnosnici isticali da cilj nije bio promjena režima, već neutralizacija nuklearne prijetnje, prenosi index.