Dnevni.ba - PRELOADER

Istraživanja: Roditelji koji prakticiraju tri navike imaju loš odnos s djecom

06 Pro 2024


Istraživanja: Roditelji koji prakticiraju tri navike imaju loš odnos s djecom
Roditelji

Odnosi između roditelja i njihove odrasle djece često su složeni te zahtijevaju međusobno razumijevanje i prilagodbu. Iako roditelji često žele najbolje za svoju djecu, neka ponašanja mogu nenamjerno narušiti njihov odnos. Prema stručnjacima, određene navike mogu sabotirati povezanost s odraslom djecom. Evo o kojim je navikama riječ.

1. Pretjerano vraćanje na bolna iskustva iz prošlosti
Jedno od ponašanja koje roditelji često ne prepoznaju kao štetno, jest konstantno vraćanje na bolna iskustva iz prošlosti tijekom razgovora s odraslom djecom. Iako razgovor o teškim događajima može pomoći u njihovom razumijevanju, stalno spominjanje tih trenutaka često uzrokuje da se emocionalna bol ponovno intenzivno osjeti, kao da se događaji iz prošlosti odvijaju u sadašnjosti.

Prema psihologinji dr. Sarah Cohen, ključ je u stvaranju sigurne i podržavajuće okoline kako bi se unutarnji, traumatizirani dio osobe mogao osjetiti viđenim i zaštićenim, piše YourTango. Roditelji koji žele razgovarati o prošlosti, trebaju to činiti pažljivo, s ciljem razumijevanja i iscjeljenja, umjesto da produbljuju stare rane.

2. Usmjerenost na nedostatke djece
Roditelji koji stalno ukazuju na mane svoje odrasle djece, mogu narušiti njihov osjećaj vlastite vrijednosti i stvoriti osjećaj udaljenosti. Terapeutkinja Jennifer Twardowski objašnjava da su prekomjerno kritični ljudi često nesigurni u sebe te svoje nesigurnosti projiciraju na druge.

Prekomjerna kritika ne potiče rast, već stvara ogorčenost i otuđenost. "Konstruktivna kritika trebala bi biti usmjerena na poboljšanje, dok pretjerana kritika koristi nedostatke kao oružje", upozorava ona.

Postavljanje granica ključno je u suočavanju s kritičnim ponašanjem roditelja. Ako granice ne djeluju, terapeutkinja savjetuje smanjenje kontakta ili prekid odnosa.

3. Umanjivanje osjećaja djece
Roditelji često ne shvaćaju koliko umanjivanje osjećaja njihove odrasle djece može naštetiti odnosu. Rečenice poput "Nije bilo tako loše" ili "Trebao/la bi to preboljeti" umanjuju emocionalno iskustvo djece, čime roditelji riskiraju sabotiranje odnosa.

Psiholog Guy Winch ističe važnost emocionalne validacije objašnjavajući kako priznavanje i razumijevanje tuđih osjećaja može imati snažan umirujući učinak. Winch savjetuje roditeljima da slušaju s empatijom i suosjećanjem te nastoje razumjeti perspektivu svoje djece. "Osjećaj da vas netko vidi i razumije neizmjerno je iscjeljujuć", zaključio je psiholog, piše index.

LJUBAV&SEKS


LJUBAVNI PAR

Savjetnici: Svaki dobar partner ima tri osobine

Iako  društvo često poistovjećuje ljubav s fizičkom privlačnošću, istinska bliskost u vezi temel...

2 h 16 min

LJUBAVNI PAR

Sedam rečenica koje emocionalno nedostupni muškarci često koriste

Ljubavni  odnosi često znaju biti komplicirani, posebno kad naletite na osobu koja emocionalno n...

01 Tra 2025

Psiholog: Tri znaka pokazuju da ste u vezi s dobrim partnerom

Osjećaj sigurnosti u vezi temelj je bliskosti, povjerenja i emocionalne povezanosti. Kada se osje...

31 Ožu 2025