Dnevni.ba - PRELOADER

Izrael izveo napad u Kataru, ciljali zvaničnike Hamasa

09 Ruj 2025


Izrael izveo napad u Kataru, ciljali zvaničnike Hamasa

Izraelski izvor rekao je za CNN da je Izrael izveo napad na liderstvo Hamasa u Dohi, nakon što je u glavnom gradu Katara odjeknula eksplozija.

Izvor nije precizirao ko je bio meta napada, ali lideri Hamasa godinama koriste Dohu kao svoje sjedište izvan Gaze.
Neposredno nakon eksplozije, Izraelske odbrambene snage (IDF) izdale su saopštenje da su "visoko rangirani lideri" Hamasa bili meta "preciznog udara" u zajedničkoj operaciji sa sigurnosnom agencijom Šin Bet.
Saopštenje nije preciziralo gdje je operacija izvedena, ali je sugerisalo da je bila izvan Gaze.

"Godinama ovi članovi rukovodstva Hamasa vode operacije terorističke organizacije, direktno su odgovorni za brutalni masakr 7. oktobra i orkestriraju i upravljaju ratom protiv Države Izrael".
U ponedjeljak je glavni pregovarač Hamasa, Khalil Al-Hayya, u Dohi imao sastanak sa katarskim premijerom šejkom Mohammedom bin Abdulrahmanom Al-Thanijem.
Napad se čini prvim slučajem da je Izrael izveo operaciju na teritoriji Katara.
Izraelska vojska je u međuvremenu potvrdila da je, u saradnji sa domaćom sigurnosnom agencijom Šin Bet, njeno vazduhoplovstvo izvelo pokušaj atentata na vrhunske lidere Hamasa u glavnom gradu Katara.
 
Napad dolazi nekoliko dana nakon što je šef izraelske vojske Eyal Zamir zaprijetio ubistvom lidera Hamasa koji žive u inostranstvu, a samo nekoliko sati nakon što je ministar vanjskih poslova Gideon Saar rekao da je Izrael prihvatio prijedlog SAD-a za primirje u Gazi.

 

Vijesti iz svijeta


Patrijarh Porfirije u Sloveniji osuđen za zlostavljanje na radnom mjestu

OKRUŽNI sud u Ljubljani proglasio je patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija krivim za zlos...

17 min

Drama u Zagrebu: Muškarac kod škole izvukao osigurač iz bombe, prijeti da će se raznijeti

Iz zagrebačke policije potvrdili su da su u 16:10 sati zaprimili dojavu da se u Šiš...

24 min

Kako Zelenski koristi sankcije protiv svojih političkih protivnika

KADA je predsjednik Volodimir Zelenski 7. srpnja uveo sankcije protiv bivšeg zastupnika Bo...

37 min