Dnevni.ba - PRELOADER

Janša potpisao koaliciju. "Izvući ćemo Sloveniju iz močvare"

21 Svi 2026


Janša potpisao koaliciju. "Izvući ćemo Sloveniju iz močvare"

ČELNIK slovenske nacionalističke desnice Janez Janša nakon potpisivanja koalicijskog sporazuma danas je na društvenim mrežama objavio da očekuje brojne prepreke, ali poručio da će nova vlada imati dovoljno znanja i hrabrosti da ih savlada, javlja slovenska agencija STA.

"Neće biti lako. Bit će mnogo prepreka. Znamo za njih. Imamo dovoljno znanja i hrabrosti da ih savladamo", rekao je u videu objavljenom na društvenim mrežama. Janša je kazao da program koalicije može Sloveniju dići iz "zaostataka, birokratske močvare i pretjerane centralizacije", pozivajući "sve ljude dobre volje" da pomognu u njegovoj provedbi.

"Svatko tko nije protiv nas, može biti s nama", dodao je. Stranke SDS, Demokrati, NSi, SLS i Fokus ranije su danas iza zatvorenih vrata potpisale koalicijski sporazum u zgradi parlamenta. Desničarska koalicija kao svoje prioritete ističe razvoj i prosperitet Slovenije, borbu protiv korupcije, decentralizaciju i debirokratizaciju.

"Djelovat ćemo za dobrobit Slovenije"
Janša, predsjednik SDS-a i najvjerojatniji budući mandatar za sastavljanje vlade, nije davao izjave za medije nakon potpisivanja sporazuma, ali se oglasio u videu na društvenim mrežama u kojemu je predstavio spomenute prioritete nove koalicije.

 
Kada je na internetskim stranicama njegove stranke objavljena vijest o postizanju koalicijskog sporazuma, SDS je kazao da su ga stranke potpisale s ciljem "formiranja političkog saveza koji će djelovati za dobrobit Slovenije".

"Slovenija mora postati zemlja prilika, prosperiteta i pravde"
U objavi na društvenoj mreži Facebook pak su kao prioritete istaknuli veću kvalitetu života, odlučnu borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, manje birokracije i više učinkovitosti te decentralizaciju radi ujednačenog razvoja regija.

Drže da Slovenija mora postati zemlja prilika, prosperiteta i pravde. "Gradimo Sloveniju u kojoj se svaki odgovoran državljanin osjeća sigurno, prihvaćeno i ponosno na svoju budućnost", obećavaju.

Vijesti iz svijeta


AMERIČKO TRŽIŠTE RADA

Tržište rada u SAD-u ostaje čvrsto unatoč gospodarskim izazovima

Američko tržište rada ostalo je snažno i u svibnju, uz solidan rast zaposlenosti predvođen ugosti...

3 h 9 min

MORGAN STANLEY

Morgan Stanley: SpaceX bi mogao dosegnuti 3,4 bilijuna dolara prihoda do 2040.

Dok se većina investitora još uvijek fokusira na rakete, satelite i svemirske misije, najveće inv...

4 h 21 min

NIKE

Nike se vraća svojim korijenima: Novi CEO najavio zaokret koji bi mogao spasiti brend

Izvršni direktor Nikea, Elliott Hill, predstavio je novu strategiju koja bi trebala vratiti snagu...

4 h 31 min