Jedinu u čemu se slaže hrvatski SDP i HDZ je Komšićeva nelegitimnost
Piše: V.S.Herceg
Jedna od tema sučeljavanja predsjednika HDZ-a Andrej Plenkovića i predsjednika SDP-a Davora Bernardića, dvojice najizglednijih premijera u Republici Hrvatskoj, u ponedjeljak večer na RTL-u, bili su i Hrvati u BiH.
Predsjednici dvije najjače stranke u Hrvatskoj tijekom dvosatnog duela nisu našli niti jednu točku oko koje bi se složili, izuzev upravo oko teme Hrvata u BiH, točnije, (ne)legitimnosti aktualnog člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, Željka Komšića, ujedno predsjednika i Demokratske fronte (DF)
Za Plenkovića niti Komšić, niti Dodik nego Dragan Čović
Predsjednik SDP-a Davor Bernardić je i na samom početku sučeljavanja rekao da bi i dalje granicu s BiH držao zatvorenom jer, kako je rekao Plenkoviću, “otvaranjem granica s BiH u kojoj raste broj zaraženih ugrožena je turistička sezona u Hrvatskoj jer iz Njemačke, Mađarske…nitko neće doći na ljetovanje u Hrvatsku da nakon toga bio poslan u samoizolaciju”.
Na pitanje RTL-ove voditeljice sučeljavanja Damire Gregoret: ‘Komšić ili Dodik?’, Plenković je odgovorio: „Dragan Čović”, nakon čega je Gregoret ustvrdila da je “Čović bliži s Dodikom”.
Za člana Predsjedništva BiH Plenković je rekao: “Gospodin Komšić, nažalost, samo je formalno predstavnik hrvatskog naroda u Predsjedništvu BiH i on je nelegitimni predstavnik. Ono što smo rekli više puta – poštujemo BiH, surađujemo s njom, zalažemo se i za BiH, posebno za prava Hrvata u BiH, međutim ne želimo da se izigrava ni slovo ni duh Daytonskog i pariškog Mirovnog sporazuma ni Ustava. Želimo da Hrvati imaju svoje legitimne predstavnike u svim institucijama, a ne da im njihove predstavnike biraju predstavnici drugoga naroda”.
Bernardić: Zašto HDZ nije Hrvatima u BiH osigurao treći entitet?
Bernardić je na ovu temu istaknuo: ”Što se tiče BiH, dok je bio gospodin Čović u Predsjedništvu nije bilo problema. Kada je došao Komšić, nastali su problemi. Gledajte, ja se slažem da je nepravedno, zapravo, da nije toliko u duhu ni Ustava da predstavnik jednog naroda bira predstavnike drugog naroda i o tome je preporuku dao i Ustavni sud BiH. To je stvar koji treba rješavati BiH kao samostalna i suverena država. Neprihvatljivo je od Hrvatske, i bilo koga drugog, da se petlja u unutarnje poslove druge države. Mi zato i ne idemo na izbore u BiH – oni su suverena država”.
Na ovu Bernardićevu izjavu reagirao je Plenković podsjećajući da su saborski zastupnici SDP-a glasali protiv Deklaracije o pravima hrvatskog naroda u BiH u Hrvatskom saboru. „Imali ste priliku glasati – bili ste protiv”, rekao mu je Plenković.
Na to je Bernardić odgovorio:” A, zašto HDZ nije Hrvatima u BiH osigurao entitet?”.
Na ovo Bernardićevo pitanje posebno žustro, a slobodno se može kazati i najžustrije tijekom cijelog duela, reagirao je Plenković.
On je izazivački odgovorio Bernardiću: ”Čekajte, vi želite kazati da je politika SDP-a treći entitet? Pa recite javnosti jeste li vi za treći entitet”.
Bernardić je odgovorio: ”Mi smo za Dayton, odnosno, sve što obuhvaća zajednički dogovor o BiH svih triju naroda u građanskoj BiH. Što se tiče BiH, Hrvati tamo, budući da su najmanji narod imaju najveći reformski potencijal. Dakle, za BiH bi bilo sjajno da uđe u EU, ali tamo treba stvarati političko povjerenje. Nama za BiH treba jedan proces pristupnih pregovora kojima bi se stvorilo određeno povjerenje i reformirala BiH, ali to je nešto što se mora inicirati. I to ste mogli staviti kao temu predsjedavanja EU”, rekao je Bernardić, obraćajući se Plenkoviću te ustvrdivši da “Hrvati u BiH uglavnom glasuju za i rezultat tog glasanja je iseljavanje, hrvatski korpus se tamo prepolovio i ljudi sve teže žive”.
Plenković je Bernardiću odgovorio kako mu je “žao što tako malo zna o ovom pitanju”, te je ponovio da SDP nije glasao za Deklaraciju o pravima Hrvata u BiH u Hrvatskom saboru.
Oko Komšića se slažu i Kolinda Grabar Kitarović i Zoran Milanović
Tema Hrvata u BiH obvezna je u svim predizbornim debatama, a bila je aktualna i tijekom predsjedničke kampanje sučeljavanju Kolinde Grabar Kitarović i Zorana Milanovića, koji je kasnije postao novi predsjednik Hrvatske.
Podsjetimo da su se i tada dva kandidata, Grabar Kitarović i Milanović, u većini složili oko Komšićevog „statusa“. Tada je na pitanje ‘Tko je vaš partner za razgovore u Bosni i Hercegovini, Željko Komšić ili Dragan Čović?’, Kolinda Grabar Kitarović je rekla da partnera za razgovor na visokoj razini u BiH – nema.
“Međutim, s obzirom da držim da je gosp. Komšić izabran legalno, ali nelegitimno, dakle ne glasovima hrvatskog nego jednog drugog naroda. Sve dok Hrvati u BiH ne priznaju člana Predsjedništva kao svog legitimnog predstavnika ja, zapravo, nemam partnera za razgovore na toj visokoj razini“, kazala je, između ostalog ona.
Milanović je na ovo pitanje ovako odgovorio:
“Razgovarati ću praktički sa svima, potpuno svjestan legitimiteta i manjka legitimiteta gosp. Komšića. Tu je Milorad Dodik i Republika Srpska koja je takva kakva jest, ali ona je činjenica, uz sve moje rezerve koje prema tome postoje. Tu su, naravno, i Bošnjaci kao brojčano najveći politički korpus u BiH, Tu su i Hrvati. Hrvat sam, hrvatski predsjednik i morati ću o tome jako brinuti. To su sve stvari o kojima treba voditi računa, to je jako delikatna situacija rješenja preko noći nema i neće biti…Ukazivati ću na probleme, ali neću se ponašati onako kao što se ponašala hrvatska vlast kada je veleposlanika praktički smijenila, ukorila, zato što je otišao u Banja Luku na obilježavanje Dana RS. Samo po sebi neobično, međutim, to isto radi i gospodin Čović koji je predsjednik HDZ-a i vodeći političar hrvatske komponente u BiH – i to je potpuno normalno, da ima to savezništvo, o čemu imam mišljenje, dopuštam to. Ali, kada to napravi hrvatski veleposlanik njega se promptno povuče”.
Milanović je u prošlogodišnjoj predizbornoj kampanji kritizirao Komšićev izbor i u emisiji 'Nedjeljom u 2'.
"Rekao sam mu, takvim se predstavljaš i valjda ti to nešto znači. OK. Nisu te izabrali Hrvati i Hrvati uopće nisu glasali za tebe, ali ja vjerujem da je to šansa da se promijeni paradigma politike u BiH. Ono što me je razočaralo jeste da njemu uopće do toga nije stalo. Od Komšića sam očekivao ono što se u crnogorskoj etimologiji zove 'čojstvo'. Jači si - veći si. Hrvati ne mogu nikoga izabrati ako ih tako preglasate, a daj pokaži da ti je stalo. Ti i ambasadore šalješ iz kvote etničkih Hrvata. Zašto ne šalješ ambasadore koji su Jevreji? Pa nemoj me farbati. To nije čojstvo, dakle ne tražim junaštvo. Zaštiti druge od sebe jer ti si jači", rekao je Milanović.
Podsjetio je da je Haris Silajdžić 2006. godine u emisiji koja je dostupna javno rekao Komšiću kako to nije fer prema Hrvatima. Za Silajdžića je rekao da „on nije najomiljenija osoba u Hrvatskoj, ali da očito ima osjećaj pravde“.
Možda je znakovito naglasiti da, od kraja veljače od kada je inauguriran za predsjednika Hrvatske, Zoran Milanović još nije posjetio BiH i službeno Sarajevo.
'Bandićev đak' i 'zakašnjeli domoljub'
Inače, na samom početku Plenković je pokazao svoj negativan nalaz na koronavirus, a Bernardić je ustvrdio da će se nakon sučeljavanja s njim morati po prvi put testirati jer je bio u blizini osobe koja je bila u kontaktu sa zaraženim (tenisač, Novak Đoković, op.au.)
Tijekom i nakon sučeljavanja pljuštale su međusobne uvrjede – Plenković je Bernardiću često docirao, spočitavao mu da ne poznaje dovoljno europska pitanja, da je “Bandićev đak” i da mu ga je “zbog neznanja iskreno žao”, a Bernardić potonjem da je “napuhani balon” te je ocijenio da je bahat, da je predsjednik stranke korupcije itd.
Nakon što mu je Plenković rekao da je bio “Bandićev đak”, Bernardić mu je parirao “da je tek u 40. godini osjetio domoljublje učlanivši se u HDZ”, te da je postao predsjednik HDZ-a tek kada ga je “Jadranka Kosor dovela za ruku”.
Ovo sučeljavanje je užarilo komentare na društvenim mrežama, ali i različita stajališta tko je dominirao, a tko ne u duelu. Jedan od njih je i komentar bivše premijerke i predsjednice HDZ-a Jadranke Kosor, ali izgleda na račun Plenkovića. “Ne gledaj protivnika s prezirom! Nikad!”, poručila je ona preko Twittera.
O pozdravu ‘Za dom spremni’
Na temu stajališta oko pozdrava ‘Za dom spremni’, Bernardić je rekao da on, kao dijete branitelja, neće dopustiti da pozdrav jednog fašističko režima ukalja obrambeni Domovinski rat.
“Kapa dolje hrvatskim vojnicima, kapa dolje HOS-ovcima, ali ‘Za dom spremni zakonski zabraniti”, rekao je.
Plenković mu je odgovorio da je ovaj pozdrav valorizirao tadašnji predsjednik SDP-a Ivica Račan te tako izbjegao izravan odgovor na ovo pitanje.