JEDNI SE BORE ZA EKONOMIJU I RADNIKE, DRUGI SAMO ZA SEBE: Sindikati i poslodavci na jednoj, vlast na drugoj strani

Piše: Dragan Bradvica
Poslodavci i sindikati u Bosni i Hercegovini najčešće su na suprotstavljenim stranama kada se razgovara o brojnim temama. Upravo zbog toga je izuzetno važno kada su na istoj strani jer tek tada se može kazati da se bori prava borba kako za podizanje ekonomije, rasterećenje poslodavaca i prava radnika.
A trenutno se u Federaciji događa upravo to. Naime, Udruženje poslodavaca u FBiH i Savez samostalnih sindikata BiH zatražili su od rukovodstva Zastupničkog doma Parlamenta FBiH da na dnevni red sjednice zakazane za 15. ožujak žurno uvrste Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o doprinosima FBiH i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak FBiH.
U urgenciji-pismu, koje je Udruženje poslodavaca u FBiH uputilo Mirjani Lepić-Marinković, predsjedavajućoj i potpredsjedavajućim Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Edini Gabeli i Mladenu Boškoviću, navodi se da su radni materijali za tu točku dnevnog reda dostavljeni još krajem prošle godine od ovlaštenih predlagača, a da prema javno objavljenoj najavi sjednice ti prijedlozi nisu uvršteni u dnevni red zasjedanja.
Kako navode u priopćenju za javnost, UP FBiH i SSS BiH još jednom ukazuju na značaj Prijedloga zakona o izmjeni i dopuni Zakona o doprinosima i Prijedloga zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak i na potrebu uvrštavanja na dnevni red predstojeće sjednice i njihovo žurno usvajanje.
Nužni žurni koraci
- Predloženi zakoni su korisni za cjelokupnu društvenu zajednicu, a usvajanje tih zakona bi omogućilo brzu reakciju u kojoj nijedan od socijalnih partnera (vlast, sindikati, poslodavci) ne bi pretrpio štetu nego bi svi imali izravnu i neizravnu korist. Usvajanjem predloženih izmjena i dopuna zakona zaposlenima u realnom sektoru, kroz brza povećanja njihovih primanja, pomoglo bi se da lakše podnesu povećane troškove života i inflaciju. Istovremeno, barem dijelom, zaustavio bi se odlazak kvalificirane radne snage iz BiH što je sve veći problem u čitavoj BiH, navodi se u pismu.
Podsjećaju da su, bez opravdanih razloga, izgubljena dva mjeseca ove poslovne godine a nisu stvoreni uvjeti za povećanje plaća radnicima te se i dalje nastavlja trend nemotiviranosti i odlaska radnika iz naše države zbog niskih primanja i nestimulativnih uvjeta rada.
- S druge strane, formiranje vlasti ide presporo i neizvjesno je kad bi moglo doći do nekih konkretnih i sustavnih mjera za poboljšanje poslovnog ambijenta i standarda radnika u našoj državi. Iz tog razloga smo i ponudili određena privremena rješenja do usvajanja sistemskih propisa, koji su u proceduri već gotovo sedam godina, naglašava se u pismu.
Usvajanje izmjena i dopuna tih zakona omogućilo bi povećanje plaća zaposlenih u realnom sektoru do 400 maraka. Prema predloženim izmjenama i dopunama dva zakona, na ta povećana neto primanja radnika, gospodarska društva i obrtnici plaćali bi samo umanjene doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje što bi omogućilo da ukupno povećanje plaće ide izravno radnicima.
- Poslodavci i sindikati ukazuju da ima još dovoljno vremena da se zakoni uvrste na dnevni red i da se, do sjednice 15. ožujka ove godine, naprave kvalitetne konsultacije socijalnih partnera sa ciljem donošenja tih korisnih i prihvatljivih zakonskih rješenja za radnike, poslodavce i vlasti, istaknuto je iz UPFBiH i SSSBiH.
Što će uraditi vlast?
Stranke 'trojke+' nebrojeno puta su obećavale kako će raditi sve drugačije od SDA, te kako im je glavni prioritet podizanje ekonomije, prava radnika i meritokracija.
Nažalost, već nekoliko mjeseci u praksi se pokazuje kako su samo nastavili raditi ono što su radile vlasti do sada. Uz to, puna usta su im zaustavljanja masovnih odlazaka, a neki od njih su slavodobitno najavljivali čak i povratak onih koji su ranije napustili zemlju.
Međutim, u posljednjih nekoliko mjeseci odlasci su se samo dodatno intenzivirali jer malo tko želi da mu život prolazi u tragediji koja je na bh. repertoaru već 28 godina.
Istina jeste kako u Vladi FBiH sjede predstavnici stranaka koji nemaju većinu u Parlamentu FBiH, pa se nalazimo u velikoj političkoj neizvjesnosti ali posrnula bh. ekonomija, osiromašeni radnici i opće beznađe i apatija ne mogu više čekati političke dogovore nego se mora djelovati jučer, a ne danas. A hoće li tome biti tako, veliko je pitanje.