Dnevni.ba - PRELOADER

Još jedna godina u kojoj su na EU putu vozili u rikvercu

22 Pro 2020


Još jedna godina u kojoj su na EU putu vozili u rikvercu

Piše: Dragan Bradvica

Još jedna godina je na izdisaju, a kakva je bila na globalnom planu može se slobodno kazati neka i prođe i da s njom odu svi problemi s koronavirusom koji je svijet okrenuo naglavačke.

Nesporno je kako nas već od 2021. godine čekaju nova preslagivanja u svijetu koji će izgledati drugačije a ostaje vidjeti na koji način. Bosna i Hercegovina je i ove godine mnogo očekivala kada je u pitanju europski put, ponovno se slavodobitno najavljivalo kako ćemo u Zagrebačkom summitu dobiti toliko iščekivani status kandidata i samim time napraviti prvi pravi korak ka članstvu. Međutim, što zbog nas samih što zbog situacije unutar Europske unije i nevoljkosti da se ide ka daljnjem proširenju ponovno smo dobili jedno veliko ništa.

I dok Sjeverna Makedonija i Albanija, pa i Crna Gora i donekle Srbija imaju pravo biti i ljuti na bruxellesku administraciju koja opet u ovoj regiji pravi iste greške, mi se možemo ljuti samo na sebe. Bruxelles se sigurno neće prilagođavati nama nego ćemo mi morati usvajati pravu stečevinu Unije ukoliko želimo napredak a prvi korak jeste ispunjavanje najvećeg dijela 14 prioriteta iz Mišljenja Europske komisije. Bez toga nema daljnjeg napretka a pojedini bh. političari već najavljuju kako nemaju namjeru ispuniti ono što je stavljeno pred njih. Dakle, još uvijek je samo do nas.

I dalje na začelju

Dok je bivša Europska komisija bila u mandatu u nekoliko navrata su bh. političarima jasno poručivali kako nema 'besplatnog ručka'. Prvo uvjeti pa onda kandidatski status.

Nažalost, od tih uvjeta do sada smo učinili tek mali dio a sve ono što je krucijalno nismo ni dirnuli. Sve tri strane o tome imaju svoja tumačenja, svoje 'tvrde' stavove i od njih ne žele odstupiti. Zbog toga smo i dalje 'ni na nebu ni na zemlji', sami ne znamo kuda bi, što bi, kako bi… A takvo ponašanje samo daje argument da Nizozemska, Francuska, Danska pa i Njemačka mogu opravdati to što su protiv daljnjeg širenja EU na zapadni Balkan. Kad znamo da u siječnju na dužnost stupa i američki predsjednik Joe Biden te će se raditi na obnovi američko-europskog partnerstva, kako će cjepivo i oporavak gospodarstva biti glavne teme malo tko će se na visokim i srednjim razinama administracija najjačih zemlja itko baviti BiH i ovom regijom.

Kada se još prije nekoliko godina pisalo da bi BiH status kandidata mogla dobiti tek 2021., ovdašnji političari su to tada nazivali nemogući, nepotrebnim širenjem panike i pesimizma tvrdeći kako ćemo te godine već uvelike pregovarati s EU. Sada se, nažalost, čini kako status kandidata nećemo dobiti niti 2021. a o pregovorima ne možemo niti razmišljati u ovom trenutku.

Prioriteti iz Mišljenja

A kako bi čitateljima dočarali koliko smo daleko od statusa kandidata u najkraćim crtama navesti ćemo koji su to prioriteti koje moramo provesti. Prvi je osiguravanje da se izbori provode u skladu s europskim standardima tako što će provesti relevantne preporuke OESS-a/ODIHR-a i Venecijanske komisije, osigurati transparentnost financiranja političkih stranaka i održati lokalne izbore u Mostaru.

Zatim je nužno osigurati vidljive rezultate kada je u pitanju funkcioniranje mehanizma koordinacije o pitanjima koja se odnose na EU na svim razinama, uključujući i pripremu i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje acquis-a. Tu je nužnost osiguravanja pravilnog funkcioniranje Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje.

Ukoliko želimo ka EU moramo temeljno unaprijediti institucionalni okvir, uključujući i na ustavnoj razini a u okviru toga su reforme pravosuđa kao i implementacija presude 'Sejdić-Finci'.

Peti uvjet jeste poduzimanje konkretnih koraka na unapređenju okruženja pogodnog za pomirenje kako bi se prevladalo naslijeđe rata. Potrebno je unaprijediti funkcioniranje pravosuđa kroz usvajanje novih zakona o VSTV-u i sudovima BiH u skladu sa europskim standardima. Jačati prevenciju i borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, uključujući i protiv pranja novca i terorizma je sedmi uvjet. Slijedi osiguravanje efikasne koordinacije upravljanja granicama i kapacitetima za upravljanje migracijama na svim razinama i osiguravanjefunkcioniranjesustava azila.

Nužno je jačati zaštitu prava svih žitelja, posebno osiguravanjem provedbe zakona o nediskriminaciji i o rodnoj ravnopravnosti. Osigurati pravo na život i zabranu mučenja, posebno (a) ukidanjem upućivanja na smrtnu kaznu u Ustavu RS-a i (b) imenovanjem nacionalnog mehanizma za prevenciju mučenja i nečovječnog postupanja.

Na jedanaestom mjestu je osiguravanje poticajno okruženje za civilno društvo, posebno poštujući europske standarde o slobodi udruživanja i slobodi okupljanja. EU od nas traži i da jamčimo slobodu izražavanje i medija i zaštitu novinara, posebno putem (a) osiguranja odgovarajućeg sudskog procesuiranja predmeta prijetnji i upotrebe nasilja nad novinarima i medijskim radnicima, i (b) osiguravanja financijske održivosti sistema javnih RTV servisa.

Uvjet je i unaprjeđenje zaštite i inkluzije ranjivih grupa, posebno osoba sa invaliditetom, djece, LGBTI osoba, pripadnika romske zajednice, pritvorenika, migranata i tražilaca azila, kao i raseljenih lica i izbjeglica u cilju zatvaranja Aneksa VII Daytonskog mirovnog sporazuma. Završiti neophodne korake u reformi javne uprave s ciljem unapređenja sveukupnog funkcioniranja javne uprave osiguravanjem profesionalne i depolitizirane državne službe i koordiniranim pristupom u kreiranju politika u cijeloj državi je četrnaesti prioritet.

Koliko smo blizu ili daleko od ispunjavanja svega navedenog procijenite sami.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

15 h 56 min

U novom broju donosimo

Novi broj

14 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

13 Ruj 2024