Još krajem prošle godine svi su vidjeli kako dolaze veliki ekonomski problemi u BiH. Osim vlasti. Sada se zatvara tvrtka za tvrtkom

Piše: Dragan Bradvica
Još krajem prošle godine ekonomski stručnjaci, poslodavci i sindikati su upozoravali kako za Bosnu i Hercegovinu dolazi, najblaže kazano, vrlo izazovno ekonomsko razdoblje.
Svima je bilo jasno da naši najjači vanjskotrgovinski partneri, poput Njemačke ili Italije, ulaze u probleme, tehničku recesiju, a kako turbulentna geopolitička situacije u svijetu nema tendenciju smirivanja i jasnog utvrđivanja pravila igre. Uz to, na sceni u Europi sve više i više jačaju politike koju su samo do prije deset godina bile nezamislive. Smirivanju situacije na Starom kontinentu ne doprinosi i nastavak migrantske krize.
Upravo u to vrijeme u BiH su se vodile igre moći, sarajevska 'trojka' (SDP, NiP, NS) na sve moguće i nemoguće načine izbacivali su SDA i DF iz vlasti, te sjedali u toliko željene fotelje.
SNSD i HDZ BiH su to objeručke prihvatili i počeli ubrzano na punoj realizaciji svojih politika. I u svemu tome nikome od njih niti na pameti nije bilo odmah se uhvatiti u koštac s ekonomskim problemima, nego samo tu i tamo davati populističke izjave.
Ekonomski problemi
Bez adekvatnih mjera i reformi (koliko god u BiH ova riječ bila izlizana) jučer, a ne danas svima je bilo jasno kako ćemo samo tonuti sve dublje i dublje. A to se posljednjih mjeseci vidi u terenu. Tako u posljednje vrijeme u medijima možemo pročitati kako se gasi pogon za pogonom u BiH.
Bez posla su ostajali radnici u pogonima Preventa, Alme Rasa, Globus-konfekcije, Kavata… Radi se o tvrtkama koje su bukvalno do jučer bile sinonim za uspjeh, zadovoljne radnike i kvalitetne proizvode.
I dok se u tržišnom gospodarstvu tvrtke gase i osnivaju na dnevnoj bazi, slučajevi iz naše zemlje tijekom ove godine su itekako simptomatični jer su se tvrtke ugasile upravo zbog onoga na što su i upozoravale godinu radnije. Ali, kako to obično biva u žabokrečini u kakvoj živimo, u vlasti nije bilo nikoga da ih čuje.
Postavlja se logično pitanje kakva to država koja je na vrijeme upozorena na ogromne ekonomske probleme koji će njeno gospodarstvo uskoro pogoditi uopće ne reagira?
Zbog čega uopće i postoji država i vlast ukoliko neće štititi vlastite žitelje, ekonomiju i pravni poredak? Koju smo to onda razliku u aktualnoj vlasti dobili u odnosu na prethodnu osim nezapamćene doze populizma? K tome, 'trojka' i dalje u ogromnoj mjeri ima podršku medija, 'neovisnih' analitičara.
Teatar apsurda
Vrlo je lako dokazati kako su stranke 'trojke' u samo nekoliko tjedana nakon prošlogodišnjih općih izbora pogazili apsolutno sve principe za koje su se ranije navodno zalagali. S tom praksom su nastavili i nakon formiranja vlasti.
Od tada pa do danas bave su gotovo isključivo kadroviranjem i ispunjavanjem želja svojih koalicijskih partnera. A i tu su uveli brojne promjene, ali na gore (slučajevi obitelji Isak, Mirsada Kukića, političkih imenovanja na čela javnih kompanija, posljednjih slučaj kadroviranja 'prepoštene' Naše stranke u Zračnoj luci Sarajevo…).
Naravno da u ovoj konstelaciji snaga, kako i potpuno pogubljenoj, podakapacitiranoj 'trojci' jednostavno nema mjesta za ključne reforme koje će poboljšati život običnih žitelja i realnog sektora. To niti žele niti mogu izvesti trenutne vlasti, a u međuvremenu ćemo i dalje brojati ugašene tvrtke zbog otkazivanja narudžbi iz inozemstva, smanjenje broja zaposlenih, padove industrijske proizvodnje, velike skokove cijena u BiH…
Ali za sve to 'trojka' ima sprema odgovor – nisu oni krivi. Kada su bili oporba za sve što oni danas rade optuživali su tadašnju vlast SDA i DF. Danas kada su vlast za sve što rade nisu krivi oni, nego ponovno SDA i DF. Potpuni teatar apsurda.