Dnevni.ba - PRELOADER

Kina zbog carina podnijela tužbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji

12 Kol 2024


Kina zbog carina podnijela tužbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji
EU i Kina

Početkom srpnja EU je uvela dodatne privremene carine na uvoz električnih automobila na baterije koje proizvodi Kina. Carine na uvoz su u rasponu od 17,4 do 37,8 posto. Uvedene su zbog “nepoštenih” subvencija proizvođačima. Dodali su tada da su stupili u kontakt s kineskim vlastima kako bi razmotrili moguća rješenja, u skladu s propisima WTO-a.

U petak je kinesko ministarstvo trgovine istaknulo da odluka EU o carinama nije činjenično ni pravno utemeljena. Bruxelles tim carinama krši propise Svjetske trgovinske organizacije (WTO). Također, carine potkopavaju globalnu suradnju u borbi protiv klimatskih promjena, naglasili su.

Peking poziva EU da odmah poništi odluku i da surađuje s Kinom na stvaranju uvjeta za gospodarsku i trgovinsku suradnju i za stabilnost opskrbnih lanaca industrije električnih automobila. Rekao je to u priopćenju glasnogovornik ministarstva trgovine, a prenosi HRT.

Kineski proizvođači automobila pozvali su u lipnju Peking da odgovori podizanjem carina na uvoz automobila na benzinski pogon iz EU, izvijestio je kineski list Global Times.

Rješavanje sporova pred WTO-om često traje godinama. Sudionici se mogu žaliti na odluku. Ali prizivni mehanizam ne funkcionira jer SAD blokira imenovanje novih stručnjaka u sklopu kampanje koja bi trebala iznjedriti reforme.

Vijesti iz svijeta


SRBIJA

Nastavljaju se akcije građanskog neposluha u Srbiji

Akcije građanskog neposluha diljem Srbije na koje su pozvali studenti ulaze u šesti dan dok preds...

2 h 7 min

NEVRIJEME

U Karlovcu nevrijeme rušilo stabla i telefonske stupove

Područje Karlovačke županije u petak navečer zahvatilo je nevrijeme, praćeno vjetrom i kišom, izv...

2 h 40 min

Nestašica zelenog čaja u Japanu

Visoke  temperature u Japanu naškodile su nasadima zelenog čaja, upozorili su poljoprivrednici i...

3 h 3 min