Dnevni.ba - PRELOADER

Klimatski summit pred kolapsom, siromašne zemlje bijesne, izjurile s pregovora

2 h 41 min


Klimatski summit pred kolapsom, siromašne zemlje bijesne, izjurile s pregovora
Klimatski summit

STRPLJENJE je na izmaku, a napetosti su proključale na klimatskim pregovorima COP29 u Azerbajdžanu, koji su trebali završiti jučer, ali se ipak nastavljaju.

Predstavnici desetaka klimatski osjetljivih otoka i afričkih zemalja izjurili su s pregovora nakon što su odbili nacrt sporazuma o novcu koji bi im trebao pomoći da se nose s klimatskim promjenama. Nakon dva tjedna napete diplomacije više od 190 zemalja okupljenih u glavnom gradu Bakuu još uvijek pokušava dogovoriti novu financijsku nagodbu za usmjeravanje novca u siromašnije zemlje kako bi se prilagodile klimatskim promjenama, prenosi Index

Najmanje razvijene zemlje bijesne
Najmanje razvijene zemlje poput Mozambika i otočne države poput Samoe bijesne su jer su njihovi pozivi da im se dodijeli dio fonda ignorirani. Samoanski ministar prirodnih resursa i okoliša Toeolesulusulu Cedric Schuster jedan je od predstavnika koji su napustili raspravu.

"Ovdje smo da pregovaramo, ali smo izašli. U ovom trenutku osjećamo da nas tamo ne čuju", rekao je u ime više od 40 malih otočnih država i država u razvoju, čije obale nestaju zbog porasta razine mora.

Ubrzo nakon toga zaprijetio je da će potpuno napustiti COP29: "Ne želimo ništa više nego nastaviti s angažmanom, ali proces mora biti inkluzivan. Ako to ne može biti slučaj, postaje nam vrlo teško nastaviti naš angažman ovdje na COP29."

"Trenutačni sporazum je neprihvatljiv"
Evans Njewa, koji predsjeda skupinom od više od 40 najslabije razvijenih zemalja, rekao je da je trenutačni sporazum "neprihvatljiv". "Moramo razgovarati s drugim zemljama u razvoju i odlučiti što učiniti", poručio je.

U posljednjem službenom nacrtu bilo je predviđeno 250 milijardi dolara godišnje do 2035. godine.  To je dvostruko više od iznosa dogovorenog prije 15 godina. Ali ni blizu godišnjih 1.3 bilijuna dolara koji zagovaraju klimatski stručnjaci. No čini se da skupina od 77 zemalja u razvoju koje pregovaraju kao blok nije voljna prihvatiti ništa manje od 500 milijardi dolara.

Male otočne nacije optužile domaćina za ignoriranje
Zemlje u razvoju bijesne su ne samo zbog financijskih pregovora već i zbog toga što nije dogovoreno kako postići napredak u prošlogodišnjem obećanju o "prijelazu s fosilnih goriva".

Zemlje u razvoju optužile su bogate da pokušavaju postići svoje ciljeve metodom iscrpljivanja. A male otočne nacije, koje su posebno osjetljive na sve gore posljedice klimatskih promjena, optužile su predsjedništvo zemlje domaćina da ih je ignoriralo čitava dva tjedna.

Vijesti iz svijeta


PUCNJAVA U ZAGREBU

U Zagrebu pucano na automobil bh. registarskih oznaka, nakon obračuna uhapšeno šest osoba

U poslijepodnevnim satima u Zagrebu je došlo do pucnjave. Iz PU zagrebačke su na upit o pu...

1 h 4 min

ŠPANJOLSKA

Španjolska : Uhićena kriminalna grupa koja se bavila pljačkom trgovaca dijamantima

Španska policija razbila je kriminalnu grupu iz Kolumbije koja se bavila pljačkom trgovaca...

1 h 34 min

OLUJA

Oluja Bert poharala Britaniju i Irsku, jedna osoba poginula

Oluja Bert pogodila je Veliku Britaniju snijegom, kišom i jakim vjetrovima u subotu, usmrt...

1 h 46 min