Klub Bošnjaka od 2018. godine pokrenuo 25 postupaka zaštite vitalnog nacionalnog interesa
Vijeće naroda Republike Srpske
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS pokrenuo je od 2018. godine 25 postupaka zaštite vitalnog nacionalnog interesa, s tim da su u dva slučaja pokretači bili i Klub Bošnjaka i Klub Hrvata. Od 25 predmeta, u samo jednom je utvrđena povreda vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka, a u jednom predmetu djelomična povreda interesa hrvatskog i bošnjačkog naroda, rečeno je Srni u Vijeću naroda RS-a.
Od konstituiranja aktualnog saziva Vijeća u prosincu 2022. pa do 1. kolovoza ove godine, Klub Bošnjaka pokrenuo je osam postupaka za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa. U Vijeću naroda navode da je, od osam zahtjeva upućenih Vijeću za zaštitu vitalnog interesa pri Ustavnom sudu RS-a, za četiri utvrđeno da nisi prihvatljivi, za tri da jesu prihvatljivi, dok je jedan zahtjev još u proceduri.
Od tri prihvatljiva zahtjeva u meritumu, odlukom je utvrđeno da u dva predmeta nije povrijeđen vitalni nacionalni interes, dok je jednom predmetu jest povrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka a riječ je o odluci o izboru člana Povjerenstva za žalbe. U prethodnom sazivu Vijeća naroda RS-a (2018.-2022. godine), pokrenuto je 17 postupaka za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, od čega je u 15 slučajeva pokretač bio Klub Bošnjaka, a u dva slučaja Klub Bošnjaka i Klub Hrvata. Od tih 17 postupaka, jedna odluka je povučena, dok ih je 16 upućeno Vijeću za zaštitu vitalnog interesa pri Ustavnom sudu RS, koji je odlučio da je sedam zahtjeva neprihvatljivo, a devet prihvatljivo.
Od tih devet prihvatljivih zahtjeva u meritumu, Odlukom je utvrđeno da u osam predmeta nije potvrđen vitalni nacionalni interes, dok je u jednom predmetu djelomično povrijeđen vitalni nacionalni interes hrvatskog i bošnjačkog naroda, a radi se o Zakonu o zaštiti, očuvanju i uporabi jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma.
Mladen Ilić, zastupnik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS-a, kaže da je navedeno najbolji primjer 'funkcioniranja' zakonodavne vlasti u RS-u. 'Klub Bošnjaka, prema Ustavu, ima pravo na taj mehanizam, no ovdje se može govoriti samo o usporavanju donošenja jako važnih akata i zakona, i njihovog stupanja na snagu, jer je broj slučajeva u kojima je utvrđena povreda vitalnog nacionalnog interesa minimalan', pojašnjava Ilić koji je mišljenja da je Klub Bošnjaka bio svjestan da je većina pokrenutih slučajeva bila neopravdana, a isključivi cilj je bio odugovlačenje.