Koji su uvjeti Ćorićeve slobode?
Valentin Ćorić na prijevremenoj, uvjetnoj slobodi
Piše: V.S Herceg
mostar@dnevni-list.ba
Nakon što je nedavno u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu predstavljena knjiga 'In vino libertas', haškog osuđenika Valentina Ćorića, knjiga memoara tijekom njegovog dugogodišnjeg boravka u haškom pritvoru, javnost je ponovno podijeljena - reagirala su udruženja bošnjačkih stradalnika osuđujući ovaj njegov potez, dok se, s druge strane, u značajnom dijelu među Hrvatima on doživljava kao žrtva i svojevrsni junak. No, to je uobičajena 'matrica' kod svih, nekada zaraćenih strana u BiH.
Zanimljivo je da se i u odluci o njegovom prijevremenom, uvjetnom puštanju na slobodi spominju disciplinske mjere koje su mu u tri navrata izrečene zbog 'proizvodnje alkohola' u haškom pritvoru, ali kako drugih mjera nije bilo.
Kao olakšavajuće okolnosti navedeno je i njegovo 'dobro uklapanje u obrazac života u pritvoru', da je sudjelovao u katoličkoj vjerskoj službi, satima joge i glazbe, vrtlarstvu, tenisu, kako je pokazivao poštovanje prema upravi i osoblju, sudjelovao u brojnim aktivnostima te imao srdačne odnose s pritvorenicima drugih nacionalnih i etničkih i vjerskih grupa, ako i da se dobrovoljno predao haškom sudu.
'Osuđene osobe imaju pravo da se reintegriraju u društvo, a ne da budu trajno isključene'
Ipak, činjenica je, a to je na svojim službenim stranicama objavio i Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove (MMKS), da je Valentin Ćorić, jedan od šestorice osuđenih u predmetu 'Tužitelj protiv Prlića i drugih', 22. siječnja odslužio kaznu od 16 godina zatvora zbog zločina nad Bošnjacima u BiH, a koju mu je 29. svibnja 2013. izreklo Pretresno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i koju je 29. studenog 2017. potvrdilo Žalbeno vijeće MKSJ.
Ćoriću je 16. siječnja 2019., nakon što je odslužio dvije trećine kazne, odobreno uvjetno prijevremeno puštanje na slobodu po osnovu Odluke tadašnjeg predsjednika Mehanizma, sudca Theodora Merona. Prijevremeno puštanje na slobodu odobreno mu je pod određenim uvjetima, navedenim u toj odluci.
Međutim, odluka o Ćorićevom puštanju na slobodu nije bila jednoglasna. Protiv je bio sudac Carmel Agius koji je smatrao kako bi se trebalo "valjano razmotriti podnesak tužiteljstva i žrtava koje su se ovom protivile, a za njegovo prijevremeno puštanje na slobodu bili su suci Jean Claude Antonetti i sudac Liu Daqun, kao i većina preostalih sudaca Vijeća koje je izreklo presudu.
Primjerice, sudac Antonetti je zauzeo opći stav kako bi Ćorićevu molbu trebalo odobriti, a naveo je i kako je "Ćorić bio pijun kao i mnogi drugi" te "kako je važno "pokazati pravičnost prilikom razmatranja njegove uloge u događajima u usporedbi s većom ulogom koju su imali drugi" te da "osuđene osobe imaju pravo da se reintegriraju u društvo, a ne da iz njega budu trajno isključene”.
Uvjeti za slobodu
- Smatram da, unatoč težini kaznenih djela za koja mu je izrečena osuđujuća presuda, činjenica je da je Ćorić 24. rujna 2018. izdržao dvije trećine kazne, te je stoga već izdržao više od tri mjeseca povrh tog datuma, kao i činjenica da je pokazao određene znakove rehabilitacije, govore u prilog njegovom prijevremenom puštanju na slobodu pod uvjetima koji su ovdje navedeni, čim to praktično bude moguće, navodi se u Odluci predsjedavajućeg suca Mehanizma.
Kako je u svojoj odluci naveo sudac Meron, uvjeti za Ćorićevo puštanje na slobodu bili su da on ne smije biti ni u kakvom kontaktu, izravno ili neizravno pokušati nanijeti štetu, zastrašiti ili na drugi način utjecati na žrtve ili svjedoke koji su svjedočili na njegovom suđenju ili na suđenju drugim osobama koje je osudio MKSJ, ili na bilo koji način ometati postupak pred Mehanizmom ili provođenje pravde.
- Ćorić će se ponašati časno i miroljubivo u zajednici u koju će biti pušten na slobodu i neće sudjelovati u tajnim sastancima s namjerom planiranja građanskih nereda ni u bilo kakvim političkim aktivnostima; Ćorić neće o svom predmetu, uključujući bilo koji aspekt događaja u bivšoj Jugoslaviji koji su bili predmet njegovog suđenja, razgovarati ni s kim, uključujući sredstva javnog informiranja, izuzev sa svojim 'pro bono' braniteljem, ukoliko ga ima; Ćorić neće kupovati, posjedovati, koristiti nikakvo oružje ili se služiti njim; Ćorić neće počiniti nikakvo kazneno djelo, navedeno je u odluci.
U suprotnom, kako se ističe, Ćorić će biti proglašen odgovornim za nepoštovanje suda ukoliko prekrši bilo koji navedeni uvjet, a poništit će se odluka kojom se Ćoriću odobrava uvjetno puštanje na slobodu i obustavit će se njegovo uvjetno puštanje na slobodu.
- Ćorić će se, do isteka svoje kazne, pridržavati uvjeta, izuzev ukoliko neki od njih ne budu poništeni ili izmijenjeni, istaknuto je u odluci predsjedavajućeg vijeća, sudca Merona.
Rehabilitacija
Prema ustaljenoj proceduri prilikom uvjetnog, prijevremenog puštanja na slobodu, a prema nalogu predsjedavajućeg sudca Merona, a kako stoji u navedenoj odluci, Ćorić je naveo gdje namjerava preseliti ukoliko njegova molba za puštanje bude odobrena, te da pokaže kako se 'uspješno namjerava reintegrirati u društvo u kojem namjerava živjeti'.
Kako stoji u odluci, Ćorić je naveo kako je on umirovljeni general koji je već primatelj mirovine i da s iznosom te mirovine može uzdržavati sebe i svoju obitelj, kao i da ne namjerava biti u kontaktu ni s jednim svjedokom tužiteljstva ili žrtvom i da mu je namjera pomagati supruzi i kćeri da prevladaju svoje zdravstvene probleme.
U odluci se navodi kako je Ćorić pokazao znakove rehabilitacije, a sam Ćorić je ponovio svoju izjavu tijekom Žalbenog pretresa kada je rekao: 'Najiskrenije se kajem za svaku žrtvu, posebno civilne žrtve, i patnje koje im je nanio ovaj tragični rat. Ako sam tijekom rata nekim ljudima nanio nepravdu ili im prouzročio nesreću, iskreno ih molim da mi oproste'.