Koliko tvrtki je do sada isplatilo jednokratnu pomoć radnicima?
Podaci Porezne uprave FBiH
Vlada Federacije u srpnju ove godine usvojila je novu uredbu prema kojoj poslodavci mogu izvršiti isplatu pomoći radnicima u maksimalnom iznosu do 2.768 maraka do kraja godine.
Na ovaj potez Vlada se odlučila s ciljem ublažavanja trenutne ekonomske situacije koja sa sobom nosi rast cijena životnih namirnica.
Prema odluci Federalne vlade, poslodavac je dužan do 15. u mjesecu za protekli mjesec u kojem je izvršena isplata pomoći ili njenog dijela, dostaviti nadležnoj Poreznoj ispostavi izvještaj o isplati.
Iz Porezne uprave FBiH dostavili su nam podatke, po mjesecima, koliko poslodavaca je isplatilo ovu pomoć i u kojem iznosu. Iz PU nisu mogli dati podatke o tome koliko je privatnih, a koliko javnih tvrtki isplatilo jednokratnu pomoć.
Prema podacima PU, u srpnju su 1.032 poslodavca isplatila pomoć u iznosu od 7.584.280,09 maraka. Pomoć je isplaćena za 19.109 radnika. U kolovozu je 1.817 poslodavaca isplatilo 20.924.888,47 maraka. Jednokratnu pomoć su dobila 48.842 radnika. Zaključno sa 20. rujnom, ovog mjeseca isplaćeno je 4.329.049,88 maraka. Pomoć su dobila 15.233 radnika. Isplatu su izvršila 353 poslodavca.
'Napominjemo da izvješća o isplati pomoći poslodavaca neprestano pristižu, te su stoga podaci podložni izmjenama sve dok se ne završi potpuni prijem i obrada pristiglih izvještaja', kažu u PU.
Federalni zastupnik i ekonomski stručnjak Admir Čavalić ranije je izrazio zadovoljstvo što je Vlada FBiH reagirala na njegovu kritiku o tome da ne postoje zvanične evidencije u vezi s ovim isplatama. Ranije niti jedna institucija nije imala podatak koliko je poslodavaca isplatilo pomoć radnicima, koliko ih je u privatnom, a koliko u javnom sektoru.
'Sada su poslodavci u obavezi da podatke o isplati dostave Poreznoj upravi, a onda Porezna uprava dalje Ministarstvu financija, odnosno Vladi FBiH. Tako da ćemo početkom naredne godine imati potpunu statistiku u vezi s (ne)uspješnosti ove mjere', kazao je Čavalić