Dnevni.ba - PRELOADER

Konzumiranje ove hrane u trudnoći može smanjiti rizik od autizma djeteta za 20 posto

11 Ruj 2024


Konzumiranje ove hrane u trudnoći može smanjiti rizik od autizma djeteta za 20 posto
Autizam

Konzumiranje ribe tijekom trudnoće može smanjiti vjerojatnost da će djetetu biti dijagnosticiran poremećaj iz autističnog spektra za 20%, pokazalo je novo istraživanje. Uzimanje dodataka ribljeg ulja nije dalo isti rezultat.

"Ova studija pruža još više dokaza o sigurnosti i dobrobiti redovite konzumacije ribe tijekom trudnoće. Druge dokazane prednosti uključuju manji rizik od prijevremenog poroda i poboljšani kognitivni razvoj", rekla je dr. Emily Oken, koautorica studije i profesorica na Harvard Medical School i Harvard Pilgrim Health Care Instituteu.

Istraživači su ispitivali unos ribe kod 10.800 trudnica i suplementaciju ribljeg ulja kod 12.646 trudnica radi povezivanja s dijagnozama autizma. Oko 65% do 85% sudionika izjavilo je da nisu uzimali dodatke ribljeg ulja ili omega-3 masnih kiselina.

Omega-3 masne kiseline važne su za pravilno funkcioniranje organa, posebice srca, mozga i očiju. Taj nutrijent može se pronaći u hrani kao što su riba, orasi, sjemenke lana i lisnato povrće ili u dodacima ribljeg ulja. Tijelo ga prirodno ne proizvodi.

Studija je otkrila da je veza između prenatalne konzumacije ribe i niže prevalencije autizma nešto jača za žensku djecu. Dodaci omega-3 masnih kiselina tijekom trudnoće nisu povezani s dijagnozom autizma ili osobinama povezanima s autizmom, istaknuli su istraživači.

Autizam je razvojno stanje koje utječe na to kako ljudi uče, ponašaju se i komuniciraju s drugima. Složen je i istraživači ga ne razumiju dobro.

Nalazi su objavljeni u rujanskom broju časopisa American Journal of Clinical Nutrition. Istraživači su dodali da nisu mogli ispitati koja se riba jela, kada se konzumirala tijekom trudnoće i koliko je omega-3 masnih kiselina bilo u dodacima prehrani. Trudnicama se savjetuje da jedu dva do tri obroka ribe s niskim sadržajem žive tjedno, kako bi pomogli razvoju mozga fetusa, piše index.

ZNANOST


Jedete i tipkate po telefonu? To baš i nije najpametnija ideja

Koliko dugo možete izdržati bez da pogledate ekran pametnog telefona? Mnogi su postali toliko ovi...

02 Pro 2024

ZDENKO HERCEG

Prof. dr. Zdenko Herceg: Markeri u krvi novorođenčadi mogli bi biti ključ za rano otkrivanje i liječenje raka kod djece

U velikoj studiji objavljenoj u časopisu Molecular Cancer, tim koji vodi uvaženi hrvatski znanstv...

29 Lis 2024

Liječnica: Mobitele treba tretirati kao duhan

Države bi trebale razmotriti reguliranje mobitela i drugih digitalnih uređaja na sličan način kao...

02 Lis 2024