Korajlić: Cjenkanje i izbjegavanje odgovornosti modus operandi naših političara
Pred bh političarima donošenje zakona o sudovima i sukobu interesa
Piše: V.S.Herceg
mostar@dnevni-list.ba
Ono što bi za svako demokratsko društvo i uređenu državu predstavljalo podrazumijevanje, u BiH je na veliku slavodobitnost naišlo prošlotjedno usvajanje zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti.
Politička nadmudrivanja i međusobne blokade, pa čak i između stranaka-partnera na vlasti, Bosnu i Hercegovinu su doveli do te razine da se smatra velikim uspjehom čak izglasavanje i takvih zakona. I to u zadnji trenutak i pod pritiskom međunarodne zajednice.
Korajlić: Urađeno pod pritiskom
-Dogodilo se upravo ono na što smo upozoravali - zakon je usvojen u posljednji trenutak i pod rizikom sive liste Moneyvala, pred istek evaluacije, gdje je BiH riskirala status države s manjkavim sustavom za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma, što bi bio veliki problem za BiH u međunarodnim odnosima kao i u pogledu provjera financijskih tokova povezanih s BiH, za Dneveni list komentira Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparncy Internationala (TI) za BiH.
Na pitanje je li na pomolu znak pozitivnih promjena za BiH, Korajlić je oprezno izjavila da se to tek treba vidjeti i to kroz učinke primjene ovog zakona, odnosno, jesu li adekvatno uspostavljeni mehanizmi, a gdje je BiH u negativnom kontekstu.
Ona podsjća i na nužnost uspostave registra stvarnog vlasništva poduzeća u BiH te naglašava i važnost registra političkih eksponiranih osoba itd.
Međutim, za nju nema sumnje da je izglasavanje i zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma uslijedilo nakon pritiska međunarodne zajednice.
-Da, ovo je urađeno pod pritiskom i to je bio jedan od ključnih uvjeta za otvaranje pristupnih pregovora, a za čijim usvajanjem BiH jako kasni, ispunjeno je tek pet od 14 uvjeta koji su stavljeni pred BiH. Ostaju zakon o sudstvu i sukobu interesa, a pitanje koje se tek postavlja je kakav ćemo tekst prijedloga ovih zakona vidjeti jer smo bili svjedoci da se u proceduru uputi jedan tekst, a na koncu usvoji nešto potpuno drukčije jer se pristupi izmjenema u posljednji trenutak, ocjenjuje izvršna direktorica TI BiH.
No, zašto je bh političari "funkcioniraju" tek pod međunarodnim pritiskom Korajlić kaže: "Vidimo da je posrijedi stalno odugovlačenje jer se pokušava izbjeći odgovornost i pokušaj je cjenkanja na sve načine. To je izgleda 'modus operandi' naših političara, a kao da "nama ništa nije hitno, nego je hitno Europskoj uniji".
BiH je država s 'posebnim potrebama'
Podsjetimo da su iz veleposlanstva SAD-a u BiH pozdravili usvajanje Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, kao i, kako su naveli, "konsenzus i jedinstvo koje je pokazano u Domu naroda BiH".
-Nadamo se da će lideri BiH iskoristiti ovaj zamah, kako bi postigli dodatne korake, potrebne za izgradnju zajedničke budućnosti u okviru euroatlantske obitelji naroda, poručili su iz Veleposlanstva SAD-a.
No, jasno je da su "bh lideri" daleko i od konsenzusa i od jedinstva, kako ih se "hrabri" iz međunarodnih institucija i onda kada učine i najmanji korak, te da upravo iz tog razloga BiH ima status države s "posebnim potrebama".
Takvu jednu "potrebu" iznio je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, nakon izglasavanja zakona, poručivši medijima da u sljedećim danima, dok su žiži zanimanja i pregovori oko konačnog usvajanja i zakona o sudovima i zakona o sukobu interesa, "ne pišu o neusklađenostima u vlasti" te da "paze kako predstavljaju BiH", kao da za negativnu sliku predstavljanja BiH nisu odgovorni i ne pridonose upravo - sami bh političari.
Inače podsjetimo da je usvajanje i zakona o sudovima i sukobu interesa ključno kako bi Europsko vijeće u ožujku, eventualno, odobrilo otvaranje pristupnih pregovora s BiH i to prije europskih izbora i dolaska na vlast nove administracije EU-a. BiH ima još malo vremena za ukrcavanje na ovaj vlak.