Korekcija cijena nafte, ali su i dalje iznad 80 dolara
Nafta
Cijene nafte spustile su se danas na međunarodnim tržištima prema 80 dolara. Odražavajući stišana strahovanja trgovaca za opskrbu iz Rusije pod utjecajem novih američkih sankcija.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 80 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine. Iznosila je 80,21 dolar. Jučer je zaključila trgovinu u plusu 1,25 dolara. Na tržištu SAD barelom se danas trgovalo po 96 centi nižoj cijeni, od 77,86 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u plusu 2,25 dolara. Tržišta su na kraju prošlog tjedna zabrinule nove američke sankcije ruskom naftnom sektoru.
Sankcije imale blaži uticaj od očekivanog?
Ministarstvo financija SAD uvelo je u petak sankcije ruskim naftnim kompanijama Gazprom Neftu i Surgutneftegazu. Sankcije su osjetila i 183 broda koji su prevozili rusku naftu, te trgovcima, osiguravateljima i prijevoznicima ruske nafte.
Logika je sankcija “obuhvatiti svaku fazu ruske proizvodnje i distribucije nafte”, rekao je dužnosnik Bijele kuće. Dodajući da bi njihova primjerena provedba u djelo mogla smanjiti ruske prihode za više milijardi mjesečno. U utorak prevladala su nagađanja da bi utjecaj sankcija na fizičko tržište mogao biti blaži no što se do sada procjenjivalo.
Nove sankcije mogle bi svesti očekivani ovogodišnji višak u opskrbi od 700 tisuća barela dnevno na nulu, procjenjuju u ING-u. “Pad isporuka vjerojatno će biti umjereniji jer Rusija i kupci uspijevaju zaobići sankcije”, napisali su u bilješci. To bi značilo da će ponuda u ovoj godini ipak nadmašiti potražnju, nagađaju analitičari, ali u manjoj mjeri.
“Procjenjujemo da su veće šanse da će najnoviji paket sankcija približiti tržište ravnoteži u ovoj godini. Uz blaži pritisak da se potražnja poveća da bi se to postiglo”, objašnjava Ashley Kelty u Panmure Liberumu.
Pao kineski uvoz nafte, prvi put u dva desetljeća
Protuteža tješnjoj opskrbi mogla bi biti slabija kineska potražnja. Kineski uvoz nafte pao je u 2024. prvi puta u dva desetljeća, ako se izuzme razdoblje pandemije covida, pokazali su u ponedjeljak službeni podaci.
Potporu potražnji trenutno pružaju niske temperature u SAD-u i Europi, što se očituje u osjetno višim cijenama barela na fizičkom tržištu u usporedbi s onima s rokom isporuke za nekoliko mjeseci.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak poskupio za čak 3,78 dolara u odnosu na prošli petak, dosegnuvši 81,72 dolara.