KORONA NIJE ZAUSTAVILA UHLJEBLJAVANJA: Vlada FBiH planira zaposliti još 870 osoba u institucijama FBiH

12 Svi 2020


KORONA NIJE ZAUSTAVILA UHLJEBLJAVANJA: Vlada FBiH planira zaposliti još 870 osoba u institucijama FBiH

Pandemija korona virusa paralizirala je gotovo cijeli svijet, gospodarstvo je na koljenima, a pogotovo privatni sektor koji najviše trpi zbog nametnutih mjera zabrana poslovanja.

Ipak, korona virus nije uspio zaustaviti zapošljavanja u institucijama Vlade FBiH. Naime, kako piše portal žurnal.info proračunom FBiH za 2020. godinu odobreno je povećanje zaposlenih u institucijama FBiH za čak 872 osobe. Povećavaju se i izdvajanja za plaće i naknade zaposlenima za skoro 8 milijuna maraka a za unaprjeđenje transparentnosti Vlade FBiH iz proračuna će biti izdvojeno pola milijuna maraka.

Ne zanima ih krah gospodarstva

Istina, nova zapošljavanja u federalnim institucijama su trenutačno zaustavljena, ali to ne znači da do kraja godine neće biti realizirana jer su izdvajanja za novozaposlene potvrđena i rebalansom proračuna za 2020. Dosada je zbog kraha gospodarstva uzrokovanog kombinacijom virus-mjere bez posla ostalo oko 30.000 osoba, a taj broj je posve sigurno i puno veći s obzirom da je bez posla ostao i veliki dio radnika kojih nema u službenim evidencijama. O njim Vlada uopće ne vodi računa tako da imamo obitelji koje su istovremeno ostale bez svih vrsta primanja i bez zaštite države, kao i bez mogućnosti zdravstvenog i mirovinskog osiguranja. Ti ljudi su najugroženija kategorija koja je potpuno nezaštićena. Vlada pred tim problemom godinama zatvara oči, a nije drugačije ni za vrijeme korona virusa.

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić pohvalio se kako je rebalansom proračuna Vlada uspjela uštedjeti 18,5 milijuna KM od plaća i naknada zaposlenih u institucijama FBiH. 

-Ovaj iznos bio je namijenjen za nova zapošljavanja, ali su svi konkursi trenutno zaustavljeni, obrazložio je premijer. 

Troši se novac

U 2019. godini u federalnim institucijama  bilo je zaposleno 7.296 osoba, rebalansom proračuna FBiH za 2020. godinu plaće i naknade planirane su za 8.168 zaposlenih u javnim institucijama. Dakle razlika je u 872 osobe. Pitanje je bi li premijer Novalić da nije bilo rebalansa obavijestio javnost će biti zaposleno dodatnih 872 osobe u javne institucije? Za plaće i naknade  zaposlenih u federalnim institucijama prošle godine potrošeno je više od 231 milijun maraka. 

Ako usporedimo koliko novca je u 2019. godini potrošeno na plaće i naknade evidentno je da je u 2020. godinu došlo do povećanja izdvajanja za plaće zaposlenih u federalnim institucijama za skoro osam milijuna maraka. Tako će za plaće i naknade troškova zaposlenih u federalnim institucijama iz proračuna biti isplaćeno  više od 239 milijuna maraka.  J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

05 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.