KORONA U BIH: Brojke ukazuju na stabilizaciju
Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH su prijavljeni rezultati laboratorijske analize 686 uzoraka, od kojih su 42 pozitivna bila na SARS-CoV-2.
Novi slučajevi zaraze korona virusom zabilježeni su u Tuzlanskoj, Srednjobosanskoj, Hercegovačko-neretvanskoj, Zapadnohercegovačkoj, Sarajevskoj i Hercegbosanskoj županiji, dodaju iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH. Zavodu za javno zdravstvo FBiH je, posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji, prijavljeno i 10 novih smrtnih ishoda tako da je, s jučerašnjim danom, ukupan broj smrtnih ishoda na području FBiH iznosio 2.427.
Do sada su testirana ukupno 389.293 uzorka, a SARS-CoV-2 potvrđen kod 77.501 osobe. Zaključno s ponedjeljkom, u FBiH je izliječeno 64.006 pacijenata, dok je aktivno bilo 11.068 slučajeva zaraze korona virusom. U Brčko Distriktu BiH registrirana su, pak, dva nova slučaja zaraze
Preminulo pet osoba u Mostaru
U Klinici za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar je tijekom proteklog vikenda preminulo pet osoba. Prema podacima od ponedjeljka, na bolničkom liječenju bilo je 58 pacijenata, od kojih 7 na invazivnoj i 3 na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, dok su ostali bili klinički stabilno.
U Zavodu za mikrobiologiju i molekularnu dijagnostiku SKB Mostar u petak, subotu i nedjelju testirano je 839 uzoraka a u Hercegovačko-neretvanskoj županiji pozitivnih ih je bilo 70: 42 iz Mostara, 12 iz Prozor-Rame, po 4 iz Konjica i Jablanice, po 3 iz Čapljine i Čitluka te po jedan iz Stoca i Neuma.
Županijski i općinski sanitarni inspektori izdali su ukupno 24.174 rješenja o samoizoliranju i izoliranju, a na snazi ih je 1.864 rješenja, podaci su Kriznog stožera Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a.
ZDŽ: Počelo drugo polugodište, školski sat traje 35 minuta
Jučer je u Zeničko-dobojskoj županiji počelo drugo polugodište i u osnovnim i srednjim školama u kojima se nastava odvija po nastavnom planu i programu na bosanskom jeziku.
Prošlog je ponedjeljka nastava počela u Katoličkom školskom centru "Sveti Pavao" u Zenici i u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom, dok je još 11. siječnja drugo polugodište počelo u osnovnim i srednjim školama u općinama Usora i Žepče, u kojima je obrazovanje u nadležnosti lokalnih zajednica a u kojima se nastava odvija na hrvatskom jeziku.
Medresa "Osman ef. Redžović" u Velikom Čajnu kod Visokog također je počela 11. siječnja. “Svim smo školama dostavili Naputak za odvijanje nastave u drugom polugodištu u kojem smo naveli da se, sukladno poboljšanoj epidemiološkoj situaciji, mogu vratiti klasičnom modelu izvođenja nastave. To znači da se učenici trebaju vratiti u školske klupe a da se samo tamo gdje, zbog prostora ili iz drugog razloga nije moguće nastavu održavati u školama, i dalje može primjenjivati online model“, kazao je Feni ministar obrazovanja ZDŽ-a Spahija Kozlić.
Ministar Vranić: Za sada nema govora o popuštanju mjera
Iz Kriznog stožera FBiH još uvijek nema informacija da će doći do ublažavanja epidemioloških mjera i mjera zabrane, untoč nešto manjem broju zaraženih proteklih tjedana. Istodobno, zbog protoka ljudi, brojni stručnjaci stava su da će se teško moći izbjeći novi soj koronavirusa.
Važeće mjere u FBiH na snazi su do 31. siječnja 2021. godine, a izvjesno je da će i početak drugog polugodišta ostati u online režimu.
Kako je za N1 izjavio ministar zdravstva Sarajevske županije Haris Vranić, za sada nema govora o popuštanju mjera.
“Ne želimo riskirati da situacija izmakne kontroli pa da zdravstveni sustav doživi kolaps i da ne može pružiti odgovarajuću brigu svim pacijentima. U odnosu na druge europske države, BiH ima minimalne mjere zaštite i jedino što se može promijeniti je da uvedemo nove mjere zabrana ako se broj zaraženih osoba poveća. U ovakvim situacijama epidemije, preventivne mjere se stalno mijenja i prilagođava promjenama epidemiološke situacije na terenu. Nitko ne može sa sigurnošću predvidjeti kako će se ovo dalje odvijati“, kazao je Vranić.
RS: 56 novozaraženih
Od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji u RS-u, u Institutu RS-a za javno zdravstvo, Univerzitetskom kliničkom centru RS i u Bolnici Sv. Vračevi u Bijeljini testirana su 474 laboratorijska uzorka, a novi virus korona potvrđen je kod 56 osoba. Istodobno je Institutu RS-a za javno zdravstvo prijavljeno i 8 smrtnih slučajeva osoba koje su bile pozitivne na ovaj virus. Do sada je u RS-u potvrđeno ukupno 39.602 slučajeva virusa korona, a preminulo je ukupno 2.013 osoba kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa. Oporavilo se 26.107 osoba, a testirano ih je ukupno 179.690. Prema podacima od jučer, pod zdravstvenim nadzorom bile su 4.884 osobe.
Šeranić: Cjepivo štiti od težih oblika virusa korona, a ne od zaražavanja
Cijepljenje nije tu da vas spasi zaražavanja, već od težih oblika virusa korona ako se zarazite, poručio je ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a Alen Šeranić koji je podsjetio da je preporuka Svjetske zdravstvene organizacije da se cijepe i osobe koje su preboljele virus korona, ali da osobe u akutnom stanju bolesti ne primaju cjepivo. Da bi se postiglo potrebnu masovnu imunizaciju, dodaje Šeranić, međunarodne organizacije preporučaju da je u prvom turnusu potrebno cijepiti minimalno 40% stanovništva.
“Taj će se postotak stanovnika cijepiti u dugoročnijem periodu. Za to nam je potrebno minimalno četiri do šest mjeseci“, ocijenio je. Istodobno su iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS-a izvijestili da će mjesto cijepljenja protiv virusa korona biti određivano ovisnoi o kategoriji stanovništva koje se cijepi. Zdravstveni radnici bit će cijepljeni u svojim matičnim zdravstvenim ustanovama, a zaposlene i korisnike domova za starije osobe cijepit će timovi nadležnih domova zdravlja u domovima za starije osobe. Za ostale osobe koje podliježu cijepljenju, ono je planirano u nadležnim ambulantama obiteljske medicine ili će biti organizirani punktovi u nadležnim domovima zdravlja, u pojedinim slučajevima i izvan doma zdravlja, ovisno o uvjetima koji postoje u konkretnoj lokalnoj zajednici. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS-a je, inače, pozitivno odgovorilo na inicijativu Društva novinara BiH da se novinare uvrsti u prioritetne grupe za cijepljenje.