KREATIVNO LJETO: Učimo o povijesti, umjetnosti i upoznajmo kulturna blaga naše BiH
Manifestacija Kreativno ljeto u organizaciji Info centra Europske unije u Bosni i Hercegovini, sjajna je prilika za istraživanje bh. kulturne baštine i upoznavanje s magičnim svijetom muzeja, fotografije, slikarstva i ostalih vidova kreativnosti u različitim sferama života.
Od foto-natjecanja, kreativnih radionica, razgovora, turističkih obilazaka do otkrivanja novih vještina, organizatori su priredili ili će prirediti niz događaja širom zemlje, a s ciljem zajedničkog obilježavanja kreativnog ljeta.
- Događaji prema tradiciji započinju u lipnju, a završavaju u kolovozu ili čak rujnu ukoliko neki događaji potraju malo duže. Niz je raznolikih aktivnosti u sklopu manifestacije, a svakako je važno spomenuti da se one održavaju u velikim centrima, ali i u manjim zajednicama. To su recimo radionice poput Art caffea, kvizova, do umjetničkih radionica koje su uvod u slikarstvo. Organizatori smo radionica za pravljenje urbanog vrta ili mini bašta, odnosno restauracije starog namještaja. Interesovanje je uvijek veliko, s tim što smo recimo prošle godine bili ograničeni zbog opasnosti koje je donijela pandemija. Radionice smo nastojali organizirati na vanjskom prostoru uz sudjelovanje oganičenog broja ljudi, a kako busmo sve mogli kontrolirati i istovremeno uz nužnu interakciju raditi kvalitetno, kaže nam Amela Hrasnica iz EU ureda.
Posjeti muzejima
Neizostavan dio Kreativnog ljeta su posjeti muzejima i organizacija edukativnih, zabavnih i interaktivnih programa za najmlađe. Stotine mladih kreativaca, zajedno s kustosima, muzejskim pedagozima i stručnjacima imali su priliku istražiti bogate muzejske građe i saznati nove zanimljive činjenice o kulturnoj baštini koju muzeji čuvaju, te naučiti nove vještine i ispisati vlastite muzejske priče.
One se u sklopu ovoga projekta rade već tri godine. To su uglavnom interaktivne radionice za djecu, a jedna takva odrganizirana je nedavno u Travniku. EU centra inače surađuje s ukupno 11 muzeja u BiH.
- U Travniku smo imali radionicu tradicionalnog veza. Sudionici su ukrašavali i pravili navlake za jastuke. U Jablanici smo imali interaktivne mape mosta na Neretvi, posjetili smo digitalni kutak, obezbijeđen sredsvima Euroske unije… Muzej je tako nabaio naočare za virtualnu stvarnost za posjetitelje. Organizirali smo posjete za djecu koju smo upoznali s građom u muzejima, navodi Hrasnica.
Posebno zanimljiva aktivnost nazvala je “Postani turista u svom gradu”. U sklopu njega, pozvani su građani deset bh. gradova da odvoje jedno popodne i uz profesionalne turističe vodiče posjete muzeje, galerije, spomenike i ostale značajne objekte u svojim gradovima, te o njima još nešto dodatno nauče. Građani Mostara, Trebinja, Cazina, Zenice, Sarajeva, Tuzle, Bijeljine i Banja Luke imali su priliku na dan postati turisti u svom gradu.
- Imali smo u nekim gradovima čitave obitelji, neke udruge i građane koji su željeli naučiti i više znati o svome gradu. Surađujemo, također i s ljetnim festivalima. Prošle godine smo bili limitirani, jer je sve bilo stalo, a danas je ponovo sve na svome mjestu. Surađujemo sa sedam, osam festival, organizirajući radionice i za djecu i za odrasle. Nedavno smo bili na Mediteran film festivalu u Širokom Brijegu. Imali smo trodnevnu radionicu za mlade filmaše. Polaznici su bili tinejdžeri koji su učili osnove kadriranja, snimanja, rasvjete, produkcije… Tako je nastao kratki dokumentarni film koji će se prikazati na zatvaranju festival. U Brčkom smo organizirali radionicu Španjolskog filma. Pridružio nam se i Zoran Galić – renomirani bh. producent koji je sa sudionicima podijelio svoja iskustva. Moram pohvaliti i odličnu suradnju sa Sarajevo film festivalom, kao i s Uredom za suradnju mladih s kojima smo organizirali druženje mladih iz regije koji su razgovarali o aktivizmu, pomirenju, povezivanju i mobilnosti mladih u regiji, kao i o važnosti toga, kazala je Hrasnica.
Kulturni i kreativni sektori imaju potencijal za razvoj i promociju baštine, turizma i svih ostalih bogatstava koje Bosna i Hercegovina nudi građanima i posjetiteljima. Kako bi mladima približili prednosti amaterskog i profesionalnog bavljenja fotografijom, već drugu godinu zaredom organizirane su dvodnevne radionice koje su bile prigoda za razvoj korisnih vještina, druženje i upoznavanje kulturne baštine.
Polaznici radionica imali su priliku sudjelovati u natjecanju najboljih foto-reportaža, a za sve građane Bosne i Hercegovine objavljen je poziv za Facebook foto-natjecanje na temu promocije kulturne baštine, koji je otvoren do kraja kolovoza 2021.
Izložba Selme Selman
Ulaskom u umjetničke galerije otvaraju se nove mogućnosti za razumijevanje značaja kulture, umjetnosti i aktivizma za razvoj društva i spoznaju zajedničkih vrijednosti.
U Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine sudionici su pogledali prvu samostalnu izložbu Selme Selman, međunarodno priznate bh. umjetnice, koja predstavlja jedinstven prikaz romske zajednice s ciljem promocije raznolikosti i inkluzije. Samostalnu izložbu svi zainteresovani mogu posjetiti do 1. rujna. Nju će tokom ljeta pratiti i programski događaji usmjereni na umjetnički i aktivistički angažman umjetnice.
Umjetnost i kultura ne žive samo u muzejima, galerijama i ateljeima, već su sveprisutni, te iako obično nastaju u stvaralačkoj samoći, najsnažnije se ispoljavaju kroz zajednički doživljaj svih koji ih cijene. Od performansa u čast Maka Dizdara na stoljetnoj Radimlji, razgovora o važnosti pomirenja i suživota s mladima tokom Sarajevo Film Festivala do umjetničkih radionica na obalama Une, festivali omogućavaju da se na nekoliko sati ili dana izmaknemo iz svakodnevnice, zabavimo, družimo, naučimo nešto novo i uživamo u kreativnom stvaralaštvu, te su najbolji primjer zajedničke proslave kreativnosti.
Za sklonije umjetničkom stvaralaštvu, tu su i upute renomiranih umjetnika i slikara o prvim koracima u stvaranju umjetničkog djela, poput nabavke štafelaja i vlastitog pribora za slikanje ili pak posjete stručnim radnjama i kupovine pribora za restauraciju namještaja.
Da. L. / H. Ž.