Kremlj pozdravio pozitivne znakove za rusko-američke odnose
Kremlj je u četvrtak pozdravio "pozitivne znakove" za rusko-američke odnose, nakon prvog susreta ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i američkog kolege Antonyja Blinkena te američkog odustajanja od sankcija Sjevernom toku 2.
“Taj razgovor je pozitivan znak”, izjavio je novinarima glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov i podsjetio da je Lavrov razgovor nazvao “konstruktivnim”.
Susret Blinkena i Lavrova
Blinken i Lavrov prilikom svog prvog susreta u srijedu navečer naglasili su da bi njihove dvije zemlje, iako između njih postoje značajne razlike, trebale surađivati na nekim pitanjima.
Susret Sergeja Lavrova i Antonyja Blinkena u srijedu u Reykjaviku na marginama Arktičkog vijeća je prvi između dvojice visokih dužnosnika nakon ulaska Joea Bidena u Bijelu kuću u siječnju.
“Jasno je da taj proces neće biti lagan. Brojni problemi su se nagomilali”, rekao je Peskov i dodao da će ti razgovori sigurno “doprinijeti analizi koja je u tijeku u Moskvi o susretu dvojice predsjednika Vladimira Putina i Joea Bidena.
Taj samit bi se mogao održati u lipnju u trećoj zemlji, prema Moskvi i Washingtonu, ali ni datum niti mjesto nisu za sada službeno određeni.
Sastanak Lavrova i Blinkena mediji su ranije označavali kao priliku za dogovor oko mogućeg zajedničkog predsjedničkog samita u lipnju, a u pokušaju poboljšanja zategnutih odnosa između bivših hladnoratovskih neprijatelja.
SAD odustao od sankcija
Glasnogovornik Kremlja je također rekao da je “pozitivan znak” činjenica da su Sjedinjene Države odustale od sankcija glavnoj tvrtki koja sudjeluje u izgradnji plinovoda Sjeverni tok 2 između Njemačke i Rusije.
SAD je u srijedu uveo sankcije za određene brodove i osobe koji sudjeluju u izgradnji 11 milijardi dolara vrijednog plinovoda Sjeverni tok 2, kojim bi se ruski plin odvodio s Arktika do Njemačke, što je projekt kojem se Biden već ranije usprotivio.
No, u međuvremenu je američka administracija odlučila ukinuti sankcije protiv tvrtke koja stoji iza izgradnje plinovoda i njezinog izvršnog direktora Matthiasa Warniga, a u izvještaju u koji je Reuters dobio uvid to ukidanje se objasnilo kao američki nacionalni interes.