KUPREŠKI ŠKVER Krtalić: Tužit ću mostarski Sud i tražiti odštetu od države

Priredila: V.S.Herceg
mostar@dnevni-list.ba
Slobodna Dalmacija od 14. travnja objavila je ekskluzivan razgovor s mostarskim poduzetnikom Jurom Krtalićem i o njegovom kobnom partnerstvu s Brodosplitom, temi o kojoj je pisao i Dnevni list, a koja će, zasigurno, postati još jedan milijunski skandal zbog nerealizirane investicije. Naime, mostarski poduzetnik Jure Krtalić, za Slobodnu Dalmaciju govorio je o projektu izgradnje vjetroelektrana, vrijednom više od pola milijarde eura.
U razgovoru s kolegom novinarom iz Slobodne Dalmacije, Damirom Toljem, Krtalić je potvrdio: “Umjesto vjetroparka, Debeljak me oštetio za 265 miijuna eura”.
"Prije više od 20 godina počeo sam ispitivanja za vjetroelektranu na području Kupresa i Tomislavgrada, koja bi bila najveća takva na Balkanu. Dobio sam i županijsku koncesiju, pratio me je i njemački ‘Siemens’, a onda se 2013. pojavio Debeljak, govoreći da ima novca, i prepustio sam mu 50 posto u svojoj tvrtki. Od tada se problemi samo gomilaju, a leđa mu čuvaju u Zagrebu, Mostaru i Beogradu", tvrdi mostarski poduzetnik i liječnik.
Istina! Pojavio se 2013. godine, već je bio kupio “Brodosplit”. Bio je jako zainteresiran, govorio da ima novca, da hrvatska Vlada i Bruxelles stoje iza njega, da kreće u velike investicije, mašući napuhanim bilancama. Ukratko, uvjeravao nas je da ima snage realizirati čitav naš projekt koji smo prethodno godinama razvijali – vjetropark na području Tomislavgrada i Kupresa, ukupne snage 408 megavata i vrijednosti 530 milijuna eura.
Obrativši se Slobodnoj Dalmaciji, Krtalić je u ekskluzivnom autoriziranom razgovoru s nama želio javno progovoriti o tom blokiranom zajedničkom poslovnom pothvatu: "Danas se gorko kajem. Obrlatio me i prevario. Ubio me, upropastio, uništio, stajalo me to zdravlja, a u svemu mi je stradala i obitelj. Na koncu sam odlučio javno progovoriti o svemu jer se više nemam komu obratiti. Zaključio sam da je sve što su mi priredili u zadnjih desetak godina zapravo organizirani pothvat u kojemu ga i danas štite političke, pravosudne i državne strukture u BiH i Hrvatskoj. Pa, svima njima sam se obraćao u više navrata, s gomilom pisanih dokaza i dokumenata, ali ništa se nije pomaknulo. Žalosno.
Jedva ostao živ
Jure Krtalić je Mostarac, po struci liječnik, stomatolog. Prije rata imao je tri stomatološke ordinacije. Rat mu je promijenio život: "Bio sam dragovoljac, pripadnik HOS-a u Hrvatskoj, član HDZ-a, to je za nas bio pokret, a ne politička stranka. Vratio sam se onda u Mostar, gdje sam teško ranjen 1993. godine, kao voditelj saniteta Pete gardijske brigade Hrvatske vojske. Jedva sam ostao živ. Imam 80 posto invaliditeta i umirovljeni sam satnik HV-a".
Više se, kaže, "nije mogao baviti stomatologijom, nije mu dalo loše zdravlje, pa se uhvatio kamena:
"Djed mi je imao kamenolom južno od Mostara, blizu aerodroma, iz tog kamenoloma vadio se kamen za obnovu Starog mosta, budući da je s tog lokaliteta bio i kamen kojim je Stari most bio izvorno podignut". Zato mi se tvrtka i zove 'Kamen-Dent'.
"Obnovili smo više od sto džamija, stotinjak katoličkih crkava, pedesetak pravoslavnih, sarajevsku Vijećnicu, imali smo po 70 zaposlenih, radili smo sanaciju osječke katedrale, radili na đakovačkoj..."
Kaže da je već na prijelazu milenija razmišljao o zelenoj energetskoj transformaciji, to su bili počeci promjena i u Europi. Prve ispitne stupove za vjetroelektrane postavili su još 2003. na povoljnim lokacijama oko Kupresa i Tomislavgrada:
"Bili smo pioniri, odmah poslije prvog hrvatskog vjetroparka Ravne na Pagu. Usko smo surađivali s renomiranom splitskom tvrtkom 'Fractal' i prof. dr. Rankom Goićem. Razvili smo projekt, već je bio i uplanjen u prostornim planovima tih dviju općina i Hercegbosanske županije: vjetropark od 408 megavata na 238 četvornih kilometara prostora, na kojemu su mogućnosti gradnje preko 2000 megavata. Trebao je to biti najveći takav projekt na Balkanu, možda i u Europi.'Kamen-Dent' dobio je 2008. koncesiju na 30 godina od Hercegbosanske županije sa sjedištem u Livnu.
Krenuli su bili s moćnim njemačkim 'Siemensom', planirajući ugrađivati njihove turbine.
Veze s Dalmacijom
Onda se pojavio vrlo motivirani Debeljak. Iako su imali više potencijalnih ulagača, Krtalić objašnjava zašto se odlučio za novopečenog brodograditelja: "Računali smo da bi mogla biti dobra ta poslovna sinergija, pa i nacionalna veza, Split, Dalmacija, Tomislavgrad, Kupres, Hercegovina, sve se nekako veže jedno uz drugo, pa i u brodogradilištu bi se možda mogli graditi stupovi za vjetroelektrane".
Krtalić, tada jedini vlasnik 'Kamen-Denta', odlučio je prihvatiti Debeljakovu ponudu. Potpisali su ugovor i postali partneri, svaki od njih imao je po 50 posto udjela u tvrtki koja ima koncesiju za golemu investiciju.
"Debeljakova obveza bila je", ističe Mostarac, "osigurati financiranje razvoja i realizacije čitavog projekta od 408 megavata, odnosno 136 vjetroturbina, dok je Krtalić rješavao tehničke poslove, organizaciju, pribavljanje dozvola.
"Sve uplanjeno, okolišne dozvole dobivene, tri građevinske dozvole izdane za prvu fazu, za tri polja od 144 megavata. Dobili smo priključak na mrežu, što je najvažnije u svemu. Zadnji rok za uključenje u mrežu bio nam je u prosincu 2016., ali pokazuje se da Debeljak nema novca za realizaciju. To šepa već od samog starta, škripi, on sve prolongira, koči projekt, jedna tvrtka, druga, peta, uplate čekamo po mjesec, dva, pola godine".
Nastale su velike glavobolje. Ovako ih stomatolog opisuje: "Od ulaganja teškog pola milijarde eura, on je uplatio 2.350.000 eura pa onda kroz povezana društva i fiktivne ugovore izvukao sebi natrag 436.369 eura. Možemo i u detalje kad bude trebalo...".
„Debeljak ubacio Kineze“
Već su bili izgubili korak, partner iz Hrvatske nije plaćao obveze, a 2018. istjecale su im dozvole za priključak na mrežu.
"Koncem 2017. Debeljak odjednom pokušava u igru ubaciti kineske proizvođače turbina i izbaciti 'Siemens'. Dolazi s ponudom konzorcija dviju kineskih tvrtki, 'CNTIC' i 'Envision', te vlastite 'DIV Grupe', od 68 milijuna eura za realizaciju prvog vjetroparka 'Kupres 1', snage 48 megavata, a 'Siemensova' ponuda, u zajednici s 'Končarom' i 'Heringom', bila je 48 milijuna eura. Dakle, Debeljak želi ponudu skuplju 20 milijuna eura. Pa tko bi to prihvatio?!", pita Krtalić.
Kako govori, iako su sve već izdane dozvole bile na 'Siemensovoj' turbini, brodograditelj pokušava uvesti neku kinesku, koja je u Europi bila nepoznata, bez ikakvih certifikata, a skuplja 20 milijuna eura od čuvene njemačke kompanije.
"Naravno da to nismo mogli prihvatiti. On šalje naredbu direktoru naše zajedničke tvrtke da potpiše, ali ja ne dam jer se takvo što ne može učiniti bez odluke Skupštine društva, tako kaže zakon. Pa tko bi prihvatio 20 milijuna eura skuplju turbinu o kojoj ništa ne znamo?! Trebao je osigurati 30 posto vlastitih sredstava u vidu kredita prema 'Kamen-Dentu' da bi se dobio preostali dio sredstava od komerecijalnih banaka za plaćanje prema 'Siemensu', 'Končaru' i 'Heringu', ali Krtaliću javljaju iz 'Siemensa' da Debeljak nema financijske snage pa postavlja nemoguće uvjete. Želi sebi barem trećinu čitavog kolača, odnosno da on bude suizvođač u toj mjeri.
"Nemoguće... Zato je i pokušao ubaciti Kineze, gdje bi on bio suizvođač s 50 posto, iako je čitava ponuda bila 20 milijuna eura skuplja", ističe.
Prema Krtalićevim tvrdnjama, Debeljak mu je u Splitu rekao da mora potpisati i prihvatiti ponudu s Kinezima. Mostarcu to nije padalo na pamet i kaže da bi to bilo samoubojstvo.
Kaže kako bi bili zapali u minus dug 29 godina, uz lošu i preskupu kinesku turbinu, što bi značilo da moraju mijenjati i sve dozvole.
"Nije mu prošlo pa je zaustavio sva plaćanja i blokirao čitav projekt koncem 2017., da bi me 2020. na mostarskom sudu tužio, pazite sada, za nastalu štetu od 48 milijuna KM, odnosno oko 24 milijuna eura, a direktora naše zajedničke tvrtke za 21 milijun maraka, ili više od 10 milijuna eura. Jer smo odbili Kineze. To je i dan-danas na sudu. Zastupa ga, zamislite, ured odvjetnika Karanovića i partnera iz Beograda".
Krtalić kaže da mu je Debeljak prijetio, vrijeđao ga, nogom udarao i prevrtao stolice i dovodio razne tipove da Mostarca nagovore da potpiše. Bilo je to u Splitu, gdje je brodograditelj inzistirao na tome da se održi skupština 'Kamen-Denta', iako je morala biti u Mostaru, gdje je sjedište tvrtke.
"Ja sve odbijam, a oni nas potpuno blokiraju. Sve su nam zatvorili, tri kamenoloma smo imali, tvrtku blokirali tužbama, odsjekli nas od svih poslovnih tokova. Sve preko politike i pravosuđa u Mostaru i BiH Poteze mu smišlja suradnik koji je njegiva desna ruka i jedan mostarski odvjetnik sa splitskom adresom, koji je prije Debeljaka radio za moj 'Kamen-Dent'. Onda je prešao Debeljaku, bio mu je i u Nadzornom odboru u škveru u Splitu. Idući im je korak bio izbaciti me iz vlastite firme i projekta, uz pomoć mostarskog Općinskog suda", navodi Krtalić nevjerojatan razvoj situacije.
Uglavnom, objašnjava Krtalić, Debeljak je 2017. godine je ugasio 'Brodosplit Holding', pripojivši ga 'Brodograđevnoj industriji Split'. Uz pomoć vrlo utjecajnog odvjetnika u Mostaru, govori Krtalić, Debeljak kod javnog bilježnika sastavlja ugovor kojim udjele u 'Kamen-Dentu' prebacuje s izbrisanog 'Holdinga' na BIS: "To su učinili bez suglasnosti Vlade Hercegbosanske županije, što je protuzakonito. Zakon o koncesijama Županije i FBiH u 43. članku kaže da se bez odobrenja koncesora ne može prenijeti više od 15 posto glasačkih prava tvrtke koja je koncesiju dobila na bilo koga drugoga".
Pravomoćna presuda iz Livna
Mostarski veteran ističe da je Vlada HBŽ tužila 'Kamen-Dent' za nezakonito prebacivanje udjela s ugaslog 'Holdinga' na 'Brodosplit', proglasivši taj ugovor nevažećim, a županijsko pravobraniteljstvo iz Livna, na temelju Vladine odluke, piše Općinskom sudu u Mostaru u prosincu 2020. da u registru treba brisati 'Brodograđevnu industriju Split' kao udjeličara i sve vratiti na tendersku dokumentaciju odnosno na Juru Krtalića. Pravomoćna presuda stiže 2022. iz Livna: ugovor o prijenosu udjela s 'Holdinga' na BIS je ništetan.
"Džaba, mostarski Općinski sud, u okrilju kojeg je i registar poduzeća, a 'Kamen-Dent' je na mostarskoj adresi, ne uvažava tu presudu. HBŽ pokušava i dalje, osobito Ivan Vukadin, županijski premijer. No, Krtalić kaže da Vukadin odavno nije u HDZ-u BiH, već ima drugu stranku, Hrvatski nacionalni pomak, HNP, pa je bez utjecaja u Mostaru, gdje se pokraj korumpirane politike očito ne može implementirati zakonita odluka livanjske županije o ništetnosti prijenosa udjela.
Htio je Jure prebaciti sjedište tvrtke iz Mostara u Livno, ali veli da mu ne daju. Uglavnom, HBŽ, Tomislavgrad i Kupres gube važne proračunske prihode.
Krtalić procjenjuje: za čitav projekt od 408 megavata, godišnja šteta za livanjsku županiju bila bi 3,5 milijuna eura samo za koncesijsku naknadu. Posljednji pokušaj manevra bio je nedavno: "Debeljak predlaže da će udjele koje je protuzakonito prenio s 'Holdinga' na BIS sada prebaciti na još jednu svoju firmu – 'DIV brodogradnju', a mi da osiguramo suglasnost županijske Vlade u Livnu".
Onda mu je, kaže, sinulo: Republika Hrvatska prije nekoliko dana blokirala 'Brodosplit' za više od 40 milijuna eura, Debeljak novca nema, možda mu se sprema i stečaj BIS-a u Splitu, pa bi prijenosom udjela na 'DIV brodogradnju' pokušao izbjeći gubitak 'Kamen-Denta'...
U PNUSKOK-u mu rekli da šuti
"Mene je oštetio za polovicu od 530 milijuna eura, odnosno za 265 milijuna eura samo u kapitalu, a gdje je izgubljena dobit kroz godine?! Ja sam ispunio sve svoje obveze iz ugovora, dok je Debeljak ispunio tek 0,44 posto svojih, a morao je osigurati pola milijarde eura za realizaciju čitavog projekta, na što se obvezao ugovorom, pod prijetnjom gubitka članstva u 'Kamen-Dentu', gdje ima 50 posto udjela. Morao je uložiti i do 30 posto vlastitog kapitala u financiranje projekta.
No, postoji kvaka.
"U ugovor su ubacili klauzulu da će pitanje neispunjavanja obveza, što je osnova za isključivanje iz partnerstva, procjenjivati vještak kojega obojica izaberemo. A Debeljak svaki put odbije vještaka. Danas traži 7,5 milijuna eura da sam ode. Ja ne mogu pristati, pa uništio nas je", kaže.
Krtaliću više nije bilo druge nego obratiti se institucijama u BiH i Hrvatskoj. Sve je prijavio SIPA-i u Sarajevu, Državnoj agenciji za istrage i zaštitu. Po njihovu savjetu, obratio se i PNUSKOK-u: u Splitu u lipnju 2022. godine, pa kasnije i u Zagrebu.
"U Splitu mi je jedan načelnik, zasad mu neću spomenuti ime, rekao da nikada nikomu ne kažem da sam bio kod njega!? Bio sam i u Ministarstvu financija i u Ministarstvu gospodarstva u Zagrebu, čak im predlagao da Hrvatska uđe umjesto Debeljaka u naš projekt vjetroparkova. Međutim, do danas nikakve pomoći ni od koga", kazao je Kratalić za Slobodnu Dalmaciju.
Apel ministrima Medvedu i Anušiću
"Molimo boga da ode u stečaj. Da nam se oslobodi projekt od pola milijarde eura, iako bismo sve morali iznova počinjati. Trebao je još 2022. i 2023. godine. To pokazuju 'Brodosplitove' bilance iz tog vremena. Ukupne obveze bile su mu veće od ukupne imovine: prve godine bio je insolventan 16 milijuna, druge 23,7 milijuna eura. Nelikvidnost mu je koncem 2022. iznosila 90 milijuna eura, a iduće 88 milijuna. Zašto ga Hrvatska štiti? Apeliram i pitam Tomu Medveda, ministra branitelja, mog ministra, a i Ivana Anušića, ministra obrane: pa što nam Debeljak sve to radi, kako to više možete gledati i dopuštati, poduzmite nešto!, poručuje Krtalić.
"Morat ćemo tužiti Sud u Mostaru i tražiti odštetu od države"
"Nikada ga nismo tužili, nismo takvi ljudi, prvi put u životu sam zbog njega završio na sudu. Uvijek uzvraća tužbama i prijetnjama. Želi nas izbaciti, zaustavlja nam projekte, tvrtke od kojih živimo. Projekt stoji već sedam i pol godina, ne možemo ništa raditi. Firma blokirana. Drugi vjetroparkovi odavno se grade, a mi ne možemo ništa. Mostarski sud, organizirani kriminal i politika zapinju nam noge. Poluga su mu i beogradski odvjetnici. Štite ga. Morat ćemo tužiti Sud u Mostaru i tražiti odštetu od države", ozbiljan je mostarski poduzetnik.
Reakcija na pisanje Dnevnog lista o skandalu 'Kupreški škver'
Dnevni list je upravo na ovu temu nedavno podsjetio u tekstu: 'KUPREŠKI ŠKVER - Hrvatski biznismen i nova afera – blokiran najveći energetski projekt u BiH vrijedan više pola milijarde eura'. U svezi toga, od strane odvjetnika Tomislava Debeljaka i Brodograđevne industrije Split d.d. reagirali su na neke navode. U reakciji, nazvanoj kao 'ispravka neistinitog izražavanja i dopuna nepotpunog izražavanja', ma što to značilo, priznaju kako nisu ispunjene ugovorene obveze. U svojoj reakciji potvrđuju kako je Krtalić prodao 50% udjela u društvu 'Kamen-dent d.o.o.' društvu Brodosplit-Holding d.o.o., no demantiraju da je 'Holding' bio u vlasniku Tomislava Debeljaka kao i da je likvidiran 2017. godine te da je udjele prebacio na BIS.
Sudeći prema pojašnjenju u reakciji, rekli bi "nije šija, nego vrat". Pa tako stoji: "Brodosplit-Holding d.o.o. je statusnom promjenom pripajanja 2017. godine pripojen svom matičnom društvu BIS. Time su sva prava, obveze i imovina Društva Brodosplit-Holding d.o.o. univerzanom pravnom sukcesijom prešle na BIS, uključujući i vlasništvo nad udjelima u 'Kamen-Dent'".
Međutim, uvidom u podatke FINA-e iz 2017. godine, jasno je vidljivo da je Brodosplit-Holding d.o.o neaktivan/izbrisan.
Zanimljivo je i kako se u reakciji Debeljakove odvjetnice potvrđuje točnost da za navedenu promjenu nije zatražena suglasnost koncesora, ali ostaju pri stavu kako ona nije ni bila potrebna s obzirom, kako tvrde, da se nije radilo o "prijenosu udjela" iz čl. 43. stav 1, Zakona o koncesijama HBŽ.
"Po mišljenju gospodina Debeljaka i BIS-a, krivca za blokadu projektata Kamen-Denta pada upravo na teret gospodina Krtalića, a ne Debeljaka i BIS-a, ali će svakako nadležni sud dati svoju ocjenu i nije nužno o tome dalje špekulitati putem medija. Jednako, nadležni sud će dati svoju ocjenu pravnog pitanja je li trebala suglasnog koncesionara na statusnu promjenu udjelničara koncesionara u smislu čl 43., stav 1. Zakona o koncesijama i to baš u sudskom predmsetu koji se spominje u tekstu, a u svezi s kojim je točno da je zakazano ročište i to po mjeri osiguranja po prijedlogu BIS-a, za 29.04.2025. godine", navodi se.
Nadalje se navodi kako su obveze koje je preuzeo Brodosplit-Holding d.o.o., čiji je pravni sljednik BIS, financiranje razvoja projekta vjetroparkova Pakline 1, Pakline 2 i Kupres 1, sve dok navedeni projekti ne dođu u fazu kada dobiju građevinske dozvole, te se ističe kako su te obveze ispunjene u cijelosti.
"Brodosplit-Holding do.o. je preuzeo obvezu osiguravanja između 20% i 30% ukupno potrebnih sredstava za završetak projekta vjetroparkova Pakline 1, Pakline 2 i Kupres 1, u formi dugoročnog kredita prema Kamen-Dentu s kamatnom stopom kako je određena po Ugovoru", navode Debeljakova odvjetnica.
Ali, i priznaje neispunjavanje obeza i za to okrivljuje drugu stranu, Krtalića te se spominje i kineska tvrtka, ne njemački 'Siemens', kao i iznos ponude kineske tvrtke i razlozi, te time upravo potvrđuju njegove izjave koje je dao u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.
"Ova obveza zbilja nije ispunjena jer u trenutku pripreme prvog projekta za realizaciju VE Kupres 1, kada je bio pripremljen ugovor o građenju vjetroelektrane s kineskim poduzećem uz povoljno financiranje gradnje i projekt je bio spreman za potpisivanje na 6. Samitu Kine i CEEC (16+1) održanom 2017. u Budimpešti, gospodin Krtaliće je blokirao rad Kamen-Denta i spriječio daljnju realizaciju projekta, davajući naloge direktoru Kamen-denta da ne potpisuje dokumente nužne za daljnju realizaciju projekta i odbijajući da da suglasnost na promjenu jednog od prokurista Kamen-Denta, iako je imenovani prokurist dao ostavku, dok je drugi prokurist gospodin Krtalić", navodi se u reakciji.
U istoj se također potvrđuje da je i to predmet sudskog postupka pred Općinskim sudom u Mostaru uz ponovan navod kako "o tome nije nužno špekulirati putem medija".
"Po osnovu dijela teksta eventualno se može imati dojam da je Općinski sud u Mosztaru dozvolio navodno nezaonit prijenos udjela i da je nezakonitost prijenosa udjela utvrđena pravomoćnom i izvršnom presudom Općinskog i Županijskog suda u Livnu 2022. godine", dojam je koji je, očito stekla obrana gospodina Debeljaka.
Nadalje, u reakciji se ptvrđuju navodi iz teksta Dnevnog lista kako je Općinski sud u Mostaru 27.11.2017. donio Rješenje o izmjenama podataka kojim je samo evidentirana statusna promjena u trgovačkom društvu iz RH, ali i ističe kako za tu statusnu promjenu bh sudovi nisu nadležni, odnosno kojim je samo evidentirano pripajanje Brodosplit-Holding d.o.o. društvu BIS u matičnom ulošku Kamen-Dent u dijelu podataka o identifikaciji udjeličara Kamen-Dent.
"Tri godine nakon predmetne promjene Županijsko javno pravobraniteljstvo HBŽ, postupajući ekspresno po zahtjevu gospodina Krtalića, problematizira predmetnu promjenu pred Registrom poslovnih subjekata Općinskog suda u Mostaru, međutim, predmetno pitanje nije nadležnost Registra poslovnih subjekata jer nema nadležnost odlučivati o meritornim stvarima", tvrdi Debeljakova odvjetnica.
U obrani klijenta, u reakciji njegove odvjetnice stoji: "Točno je da je Općinski sud u Livnu 2022. donio presudu po tužbi HBŽ-Vlada protiv Kamen-Denta, međutim, ne radi se o nikakvom utvrđivanju nezakonitosti prijenosa udjela već presudi po osnovu priznanja kojim se utvrđuje činjenica da Kamen-Dent nije tražio, ni dobio suglasnost za prijenos više od 15% udjela u Društvu, a u kojem postupku su gospodin Krtalić i zakonski zastupnik Kamen-Dent dali instrukciju odvjetniku da prizna predmetni tužbeni zahtjev na prvom pripremnom ročištu, iako je isti suprotan interesima Kamen-Denta i nezakonit u smislu člana 54. stav 3. Zaona o parničnom postupku, koji čan ne dozvoljava tužbu zbog utvrđivanja činjenica, izuzev u slučajevima određenim nekom zakonskom odredbom. U predmetnom postupku, Kamen-Dent se izričito protivio tome da BIS pristupi kao umiješač te je time BIS onemogućen u sudjelovanju u postupku i da ima ikakav efektivan pravni lijek protiv predmetne presude".
Na koncu reakcije Debeljaka i BiS-a, odvjetnica navodi kako "s obzirom da su gospodin Debeljak i BIS međunarodno priznati i prepoznati z branšama u kojima posluju objava netočnih informacija može dugoročno imati posljedice na njihove poslovne odnose i repeutaciju, kako u BiH, tako i u širem području njihovog poslovanja". No, na 'koncu konca', o "prepoznatim" poslovima Debeljaka pršte internet stranice i mediji u susjednoj Hrvatskoj, a čini se kako je pisanje medija o takvoj "reputaciji" - malo problematično.
Kamen-Dent: Sračunato i namjerno kršenje županijskih, federalnih i državnih zakona
Iz Kamen-Denta, u svezi upita o navodima u reakciji odvjetnice nekadašnjeg partnera, istaknuli su: "Uvažena odvjetnice, na Vaš zahtjev već je odgovorila Vlada HBŽ 14. listopada 2021. godine svojim aktom br. 0102211-1/21. Dakle, već pune 4 godine nastavlja se vaša sračunata zamršenost kojom svjesno i namjerno grubo kršite županijske, federalne, državne zakone – vladavinu prava, čime dovodite u pitanje vaš osobni i profesionalni integritet".
Ističu kako su prokuristi u Kamen-Dentu su Jure Krtalić i Vlatko Kvesić te demantiraju navode Debeljakove obrane da je jedan od prokurista dao ostavku.
"Kao što vam je dobro poznato, Vlatko Kvesić nikada nije dao ostavku prokuriste u Kamen-Dentu, već je dao ostavku na mjestu člana BiS-a. Jure Krtalić, kao član Društva i prokurist, nije dozvolio da drugi član Društva Tomislav Debeljak-BiS, naređuje direktoru Društva da potpiše ugovor o gradnji VE Kupres 1 bez odluke Skupštine Društva kako je predviđeno po Ugovoru, Statutu Društva, odnosno, po Zakonu o gospodarskim društvima FBiH. Odgovor Vlade HBŽ objavljujemo u cijelosti, kao što ćemo učiniti javno dostupnim i sve ostale dokumente, pravomoće i izvršne, od nadležnog Općinskog suda u Livnu, a koje odbija provesti Općinski sud Mostar", poručili su u reakciji iz Kamen-Denta.