Ljeta postaju nepredvidiva, toplija i opasnija, posebno za one sa melanomima (video)
Zdravlje
Zbog klimatskih promjena, ljeta postaju sve nepredvidljivija, toplija, ali i opasnija. Najbolje to znaju oni koji se bore sa melanomom, najopasnijim oblikom raka kože, koji može imati pogubne posljedice ako se ne otkrije na vrijeme.
Pojava melanoma posljednjih je decenija u značajnom porastu u cijelom svijetu. Svaka promjena naše kože kao najvećeg organa na tijelu, često nam šalje signale o svom zdravlju.
-Kaže se da najčešće boluju osobe starije od 50 godina, međutim, zbog modernog načina života upotrebe solarija I svih riziko faktora kojima smo ta granica se polako I spušta. Oni koji su pod najvećim riziko-faktorom su osobe koje imaju veliki broj mladeža, osobe koje su svijetle puti, osobe koje imaju pozitivnu porodičnu anamnezu, osobe koje koristi solarij, kazala je Elma Kuduzović, specijalist socijalne medicine,
Sa dolaskom toplijih dana i perioda godišnjih odmora, liječnici upozoravaju: koža pamti svako zadobijeno oštećenje i opekotinu, čak i iz rane mladosti. Melanom može biti izuzetno opasan zbog svoje sklonosti brzom širenju i invaziji na druge dijelove tijela.
-Ako razmislimo da svaki sat vremena u Americi jedna osoba umre od melanoma, shvatimo koliko je on zloćudan i opasan tumpor i svakako je na vrijeme otkrivanje tako zloćudne bolesti pravovremeno uklanjanje takvog tumora, jako značajno kako za život pacijenta nađeg, sačuvamo mu svakokao život, a i naravno novčana sredstva koja trebaju za liječenje, kazala je Samira Dajić-Hrvanović, subspecijalista dermatoonkologije.
Pored preventivnih pregleda kože, kako stručnjaci ističu – jednom godišnje, veliki značaj imaju I ostali faktori.
Jako nam je važno prevenirati, otvoriti i proširiti vidike i edukovati naše stanovništvo u smislu najviše prevencije određenih bolesti koje nažalost zahvataju puno mlađu populaciju, što je slučaj u ovom momentu nažalost, izjavila je farmaceutskinja Meliha Rušidović-Alić.
-Pravilno i odgovorno ponašanje prije svega na suncu, evo stiže nam ljeto godišnji odmori, nama je statistika pokazala da jako mali broj ljudi koristi kremu za sunčanje, da kažem ono na svakodnevnom nivou. Pravilno i odgovorno u smislu izbjegavanja suncu u period od 11 do 16 sati, nošenje Kreme sa zaštitnim faktorom, kačketa šešira koji će zaštiti glavu, zatim sunčane naočale, kazala je Elma Kuduzović, specijalista socijalne medicine.
Pri Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica od 2013. do 2023. godine pregledana je 2631 osoba, izuzev perioda Covida 19 kada se nisu radili pregledi, od čega je 11% nađeno promjena na koži koje su poslane na dalju dijagnostičku obradu. Ključna poruka koju stručnjaci šalju jest da prevencija, rano otkrivanje i svjesnost o promjenama na koži mogu igrati ključnu ulogu u borbi protiv melanoma, javlja BHRT.