Dnevni.ba - PRELOADER

Malo vjerovatno da će francuska ljevica ove sedmice postići dogovor o kandidatu za premijera

15 Srp 2024


Malo vjerovatno da će francuska ljevica ove sedmice postići dogovor o kandidatu za premijera
Francuska

Francuske ljevičarske stranke i dalje planiraju formirati zajedničku vladu nakon što su postale najjači blok u parlamentu na vanrednim izborima, ali malo je vjerojatno da će doći do bilo kakvog pakta ove sedmice, rekao je u ponedjeljak čelnik Socijalističke stranke (PS).

- Ništa se neće dogoditi prije 18. jula - rekao je za televiziju France 2 Olivier Faure, govoreći o datumu kada bi se novoizabrana Nacionalna skupština trebala prvi put sastati.

Novi narodni front (NPF), na brzinu okupljena alijansa u rasponu od socijalista i Zelenih do komunističke stranke i tvrde ljevice, euroskeptične Nepokorene Francuske (LFI), pobijedila je na parlamentarnim izborima ranije ovog mjeseca, ali nije uspjela postići većinu.

- Uzet ćemo svoje vrijeme, ne brinite - rekao je Faure.

Njegovi komentari, koji su uslijedili nakon sedmicu dana bezuspješnih razgovora unutar bloka, označili su promjenu tona.

Nakon iznenađujuće izborne pobjede 7. jula, Faure i drugi čelnici rekli su da su spremni formirati vladu i da će za nekoliko dana dogovoriti mjesto premijera. Međutim, od tada nema pomaka, piše Fena.

Vijesti iz svijeta


Djevojčica u Srbiji preminula od strujnog udara

Jedanaestogodišnja djevojčica preminula je u subotu u stanu u beogradskom naselju Karaburm...

27 min

U Engleskoj se autom zabio u pješake, jedan kritično. Svemu prethodila svađa

JEDNA je osoba životno ugrožena nakon što je automobil noćas naletio na petero pješaka u centru g...

50 min

"Ovo nije novi covid": Šef WHO-a poslao izravnu poruku stanovnicima Tenerifea

GLAVNI direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uputio je dana...

1 h 13 min