Mašinsko-saobraćajna škola dobila kabinet za strane jezike i informatiku

Srednja mašinsko-saobraćajna škola Mostar od jučer je bogatija za kabinet za izučavanje stranih jezika i za informatiku.
Kompletnu opremu donirali su Republika Turska i Vojna misija ove zemlje u Bosni i Hercegovini, koji su uz to financirali i građevinske radove, te kupovinu kompletnog inventara.
- Danas se možemo pohvaliti da smo dobili kabinet od Turske vojne misije u BiH i Republike Turske. Oni su uradili kompletan kabinet, od građevinskih radova, opremanja i računarske opreme. Taj kabinet dosad je bio u vrlo lošem stanju. Uradili su sve građevinske radove, namještaj prema projektu koji smo ranije uradili, a onda sve oplemenili s 29 računara. To je kompletna računarska učinioca koja će se koristiti za izučavanje stranih jezika, informatiku i ostalu nastavu koju mogu podržati ti računari, izjavio je ravnatelj ove škole, Ahmed Pelko.
Zahvalnost Turcima
Donacija je jedna je u nizu pristiglih iz Turske za ovu školu. Kabinet za strane jezike i informatiku je drugi u Mašinsko-saobraćajnoj financiran novcem iz Turske. Prije devet godina su dobili donaciju TIKA-e, opremivši tad kabinet za hidrauliku i pneumatiku.
- I sad je taj kabinet najbolji u Bosni i Hercegovini što se tiče te opreme. Imamo saradnju sa dvije bratske škole u Turskoj. Posjećujemo se, a ovo je sada vrh. To je cirka oko stotinutisuća maraka ulaganja, navodi Pelko.
Neizmjerno je zahvalan prijateljima iz Turske.
- Zahvalni smo i Republici Turskoj i turskom narodu, kao i Vojnoj misiji. Ovu stvar nikad ne bismo sami uradili. To su ogrmna sredstva. Dugo smo čekali da imamo takav kabinet. Oni su rekli da je to najbolji kabinet u Bosni i Hercegovini, ističe Pelko.
Mnogo projekata
Mašinsko-saobraćajna škola danas je suvremeno opremljena i učenici u njoj imaju mogućnost učenja po najsuvremenijim metodama. Mali problem pojavio se zbog nužnosti uklanjanja objekta za praktičnu nastavu u naselju Južni logor, na mjestu na kojem se gradi Olimpijski bazen.
- Prva stvar koja se mora desiti – mi imamo radionice na mjestu na kojemu se radi Olimpijski bazen, a koje još nisu izmještene. To je između 800 i 1000 četvornih metara. I to su ogromna sredstva. Nemamo ni lokaciju. Bili smo napravili zavidan nivo s projektima i donacijama. U školi smo u principu dosta uradili. Imamo kvalitetnu opremu, kabinete, mnogo računara i može se nastava izvoditi. Jedino je deficitaran taj segment praktične nastave, rekao je na kraju Pelko.
Mnogi su društveno značajno projekti u Mostaru u kojima su sudjelovali učenici ove škole. Jedan od njih je nedavno čišćenje objekata u Južnom logoru, koji je pomogla organizacija Clean Cliff. U sklopu projekta s učenicima su se družili skakači iz serije Cliff diving, koji se svake godine natječu i u Mostaru, na Starom mostu.
N. K.