Miletić o imenovanju Nešića: SIPA odobravala kandidature čak i prije provjera

Zlatko Miletić
Govoreći za N1 o optužbama koje se stavlja na teret ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću, Zlatko Miletić, izaslanik u Domu naroda Parlamenta BiH, podsjetio je da je i ranije ukazivao na ozbiljne sigurnosne prepreke koje bi mogle ometati Nešićevo obnašanje te funkcije te da je još u siječnju 2023. godine upozorio na moguće sigurnosne provjere kandidata za ministre.
- Ja sam 25. siječnja na sjednici, kada je uspostavljeno Vijeće ministara 2023., govorio upravo o tom problemu - da je, za ne povjerovati, za su nekolicinu njih, koliko se sjećam bilo ih je 5-6, sasvim izvjesno postojale sigurnosne prepreke zbog kojih taj posao nisu trebali obavljati. Nije problem u Nešiću kao pojedincu ili bilo kom članu Vijeća ministara BiH. Ovdje je problem u sustavu. Iako su ovi iz vlasti to pitanje vješto izbjegavali na način da su nam i građanima obrazlagali da oni ne biraju kadrove jedni drugima. Da, to je točno. Ali zato postoji institucija sustava koja, ako ste počinili kazneno djelo, evo poput g. Tegeltije koji je, za razliku od Nešića, pravomoćno osuđen, to treba imati na umu. Kako je moguće da taj čovjek bude ministar financija a sada vodi najveću financijsku instituciju na razini BiH? To je korupcija, kaže Miletić te poručuje da se problem korupcije mora rješavati ozbiljno.
Prema njegovim riječima, postoje brojne sumnje u pravilnost postupaka koji su doveli do Nešićeva imenovanja. Miletić tvrdi i da je SIPA BiH, navodno, odobravala kandidature prije no što su službeno obavljene bilo kakve provjere.
- To samo govori da iza svega stoji jedna velika farsa, pa čak i organizirani kriminal, što znači da su pojedinci koji su tada obnašali izvršnu vlast vjerojatno tamo nekog zvali i rekli koga 'propustiti' a koga ne.
- Tako se to, nažalost, godinama radi i to ne samo u institucijama BiH, već za entitete i za sve ostale, smatra Miletić. Na pitanje N1 o presumpciji nevinosti, a u svjetlu ozbiljnih optužbi protiv Nešića, Miletić je odgovorio da je to pitanje za predsjedateljici Vijeća ministara BiH ali i ukazao da praksa u BiH u tom smislu nije sukladna europskim standardima.
- U europskim zemljama ljudi padaju s funkcija zbog manjih prijestupa, dok kod nas ministri optuženi za zlouporabu javnih sredstava i korupciju ostaju na pozicijama, napomenuo je uz komentar da se ljude u BiH navikava da je sve normalno, dok kriminal raste.