Mještani Kuta odlučni u borbi protiv otvaranja kamenoloma nadomak svojih domova
Mostar
Mještani mostarskog prigradskog naselja Kuti, zabrinuti da im se ne ponovi sudbina Donje Jablanice, zatražili su reakciju nadležnih i zaustavljanje otvaranja kamenoloma Majdan Kuti u blizini njihovih kuća. Istodobno su poručili da, unatoč svim pritiscima, neće odustati od zaštite svojih domova.
Kako su članovi neformalne grupe građana "Kuti" podsjetili u srijedu u Mostaru, u više su navrata tražili reakciju Vlade Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i nadležnih ministarstava uz zahtjev da se preispita i poništi koncesijski ugovor za navedeni projekt. Ukazali su i na pravne nejasnoće vezane uz prenamjenu šumskog zemljišta, podsjetivši na odluke Ustavnog suda BiH i zakone koji trenutačno zabranjuju raspolaganje državnom imovinom. Prema navodima mještana, realizacija projekta uključuje prolazak teških kamiona kroz naselje i preko privatnog zemljišta koje, kako kažu, nije bilo predmet eksproprijacije.
- Pozivamo nadležne da javno dostave dokaze o eksproprijaciji, ako postoje. Mještani imaju 10 svjedoka koji će dokazati suprotno, riječi su predsjednika neformalne grupe i Eko udruženja "Kuti" Anera Omanovića.
Kako je, nadalje, kazao, razmišljali su, zajedno s ostalim udruženjima koja se bore za osnovna ljudska prava, organizirati mirno okupljanje.
- Vjerojatno ćemo biti prisiljeni okupiti se s ostalim udruženjima koja se bore za osnovna ljudska prava i organizirati mirni prosvjed ispred Vlade HNŽ-a ili ispred Gradske vijećnice u Mostaru kako bismo premijerki i gradonačelniku još jednom ukazali u kakvu situaciju dovode građane Mostara neodgovornim ponašanjem i izdavanjem nekih dokumenata koje se ni u kojem slučaju nije trebalo izdati na ovim lokacijama i mjestima. Tu mislim na solare, na kamenolome. Dugo smo upozoravali na opasnost kamenoloma, vidjeli smo svi što se, nažalost, dogodilo u Donjoj Jablanici. Stoga vladajući u Mostaru moraju dobro razmisliti prije no što izdaju dozvole, istaknuo je Omanović.
Prijetnje kaznenim prijavama
Mještani Kuta su, nadalje, ukazali da sve učestalije dobivaju prijetnje kaznenim prijavama protiv njih u slučaju da se nastave protiviti ovom projektu.
- Pokušavaju nas zastrašiti pravnim pritiscima, ali nećemo odustati od zaštite svojih domova. Također, investitor je prije izvjesnog vremena tražio deminiranje kamenoloma i čini sve kako bi to proveo u djelo, naravno, uz podršku institucija koje su se oglušile kada smo mi tražili deminiranje cijelog naselja. Ovoj vlasti, od lokalne, do državne razine, važniji je osobni interes stranaca i pojedinaca no nas, građana BiH. Čak je i gradonačelnik Mostara kazao da je deminiranje tog lokaliteta u interesu investitora od velikog značaja za Mostar, čime nam je jasno poručio koliko su naši interesi i sigurnost opstanka u Mostaru bitni, riječi su mještanke Kuta Dragica Lozo. Mještani su ponovili da se ne protive investicijama, ali smatraju da bi kamenolom trebalo izmjestiti na lokaciju daleko od naseljenih mjesta.
Iskustvo iz sela Zlate
Medijima se obratio i Dženan Šašić, mještanin sela Zlate, koje je prije dva mjeseca pogođeno prirodnom katastrofom.
- Prepoznajem problem mještana naselja Kuti po pitanju otvaranja kamenoloma iznad njihovih kuća. Ja neću biti taj koji će reći da je kamenolom u Donjoj Jablanici glavni razlog za ljudske žrtve, na tome radi tužiteljstvo. Činjenice su da je materijal iz samog kamenoloma obrušen i u jednom trenutku se našao u mjestu Donje Jablanice. On je, dakle, nanesen a činjenica je da je firma imala dozvolu za obradu kamena, no ne i za eksploataciju. Jedan od glavnih razloga je ilegalna sječa šume i problem naše županije je nepostojanje Zakona o šumama, a oni savjesni građani koji bi reagirali i spriječili ilegalnu sječu nemaju relevantne zakonske mehanizme kako zaustaviti taj proces. Nažalost, cijena koju plaćamo je vrlo visoka, poručio je Šašić zaključivši da je glavni način kako pokušati prevenirati ovakve stvari tražiti kaznenu odgovornost.