Dnevni.ba - PRELOADER

Mladi bh. robotičari pomjeraju granice i žive svoj san

23 Kol 2022


Mladi bh. robotičari pomjeraju granice i žive svoj san

Bosna i Hercegovina će zajedno s partnerima iz regije do kraja ove ili početkom naredne godine lansirati prvi satelit u svemir. Zvuči nestvarno, ali zahvaljujući Svemirskoj asocijaciji Jugoistočne Europe čiji dio je postala i naša zemlja, sve je izvjesnije da će se to uskoro dogoditi.

Dio asocijacije Bosna i Hercegovina je postala zahvaljujuć timu Centra za edukaciju i robotiku, inovacije i tehnologiju iz Mostara (CERIT), a uz njih, čine je još Komitet za razvoj svemirskog programa iz Novog Sada, Montenegro space Research iz Podgorice, Adriatic Aerospace Association iz Zagreba, te Centar za inovacije i tehnološki razvoj Navia iz Skoplja. Svi imaju isti cilj, a to su napredak i preoširenje svemirskog programa u zemljama regije.

75 satelita, 4 rakete

Crna Gora se, prema riječima prvog čovjeka CERIT-a Anesa Hadžiomerovića bavi razvojem rakete, Hrvatska komunikacijom, Srbija gorivom.... Cilj je do kraja godine lansirati zajednički satelit koji će Indija, u čast 75 godišnjice neovisnosti, pokloniti asocijaciji.

 Jedan od prioriteta svih pet organizacija je i edukacija mladih. Ističu kako je svemirska tehnologija kompleksna oblast koja zahtijeva određene resurse do kojih će lakše doći ako se drže zajedno. Pomoć institucija nemaju.
- Naša poruka će kružiti orbitom i bit će dostupna svima. Planiramo postaviti i antene kako bismo uhvatili signal. Balkan je područje pogodno za prelaz satelita, a mali nedostatak je što nema dovoljno antena. Jedna takva postoji u Novom Sadu. Svaka država sebi je uzela zadatak da postavi antene koje će svima biti dostupne. Moći će im se pristupiti preko interneta i poruke će se, također, moći pročitati. Drugi će antene koristiti za svoje satelite. Sve to će se organizirati krajem ove ili početkom naredne godine što se tiče nas, a točan termin će ovisiti od Indijaca, kaže nam Hadžiomerović.

Indijci će u svemir lansirati tri rakete i 75 satelita, od kojih i jedan iz naše regije.

- Jedan je, dakle, poklonjen nama. I to je bio razlog da se ujedinimo i da krenemo raditi sa susjedima. Na koncu, cilj je proširiti znanja o svemirskim tehnologijama, planirajući i skoro pokretanje raketnog programa. To će biti edukacije za osnovce i srednjoškolce, studente.... Amerikanci su taj sustav izmislili, a već postoje i natjecanja te vrste, dodaje.

Već sljedećeg mjeseca u planu je raketno natjecanje u Novom Sadu.

- Mi ćemo se tamo pojaviti, ali kao gosti, jer nećemo imati dovoljno vremena da se pripremimo za natjecanje. Naša želja je da se sve škole u Bosni i Hercegovini malim koracima počnu baviti ovim, kako bismo vremenom dosegli više razine, kazao nam je Hadžiomerović.

Sudjelovanje na Olimpijadi

Tim mladih Centra za edukaciju robotiku, inovacije i tehnologiju, prošle je godine pobijedio na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi pod nazivom Discover i Recover, u konkurenciji 177 zemalja sudionica. Misija natjecanja bila je da inspirira mlade svih nacija u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici, i tako skrene pozornost na važnost ovakvog tipa edukacije. Osim što je aktualno područje zapošljavanja, program nudi i mogućnost usvajanja i razvijanja vještina potrebnih danas. CERIT se inače bavi globalnim problemima, energetskom učinkovitošću, pročišćavanjem oceana…

Naši natjecatelji su odlučili napraviti i sustav pametnog navodnjavanja, što je jedan od zadataka, pomoću Arduina, a u alijansi su i s timom Kazahstana čiji je zadatak sličan njihovom.

Iz CERIT-a ističu kako su ponosni na izvrsnu saradnju sa Sanelom Babićem, koji je iskazao želju da pomogne tim znanjem i iskustvom, inače raketnim naučnikom iz SAD-a koji je zaposlen u kompaniji United Launch Alliance. Također, Sanel je prošle godine pomogao prvake na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi.

Trenutno je tijeku postavljanje zemaljskih stanica (antena) širom bivše Jugoslavije, namjenjenih za komunikaciju sa satelitima. Projekt bi se trebao okončati krajem godine i to je uvjet za treću i najveću aktivnost – slanje zajedničkog satelita SESA, s posebnom misijom. Antene nisu za jednokratnu upotrebu, one će komunicirati i s postojećim satelitima i koristiti za obrazovanje učenika i studenata. Na ovaj način region će konačno biti pokriven antenama, a zemaljske stanice stavljene na raspolaganje i drugim zemljama na planeti, jer naš prostor ima sjajnu poziciju. 

Potencijal SESA-e je ogroman, na prvom mjestu zbog interdisciplinarnosti ove oblasti, ali ono što je ipak najvažnije jeste postojanje regionalnog razumijevanja i spremnosti da se zajednički ide naprijed.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Srp 2025