Dnevni.ba - PRELOADER

Mladi posjetili mostarske bogomolje s ciljem upoznavanja s različitostima

10 Svi 2023


Mladi posjetili mostarske bogomolje s ciljem upoznavanja s različitostima

Udruženje mladih NEOS, Vijeće mladih Grada Mostara (VMGM) i Narodna biblioteka Mostar organizirali su program "Međureligijski dijalog kroz umjetnost i simboliku religija" kroz koji su mladi nakon edukativnih radionica posjetili mostarske bogomolje i razgovarali s predstavnicima vjerskih zajednica.

Program međureligijskog dijaloga fokusiran na umjetnost i simboliku religija okupio je mlade iz Mostara raznih etničkih i religijskih pripadnosti kako bi se upoznali, družili, učili jedni o drugima i jedni od drugih, priopćeno je iz udruge NEOS.

Teme o kojima su mladi kroz interaktivne radionice učili su arhitektura bogomolja, duhovna glazba, kana i kaligrafija, te vježbe kroz koje su se mladi upoznali s temeljnim vjerovanjima monoteističkim religijama.

Posljednja aktivnost programa bile su posjete mostarskim bogomoljama, a posjeta je počela u Franjevačkoj crkvi gdje su sudionici čuli više o crkvi, povijesti franjevaca u Mostaru i kako izgleda jedan dan u samostanu.

Nakon Franjevačke crkve sudionici su posjetili Koski Mehmed pašinu džamiju u staroj jezgri grada gdje su od imama čuli više o džamiji, kako izgleda molitva muslimana, te o sličnostima islama i kršćanstva.

Posjetom Sabornoj crkvi Svete Trojice i Staroj pravoslavnoj crkvi na Bjelušinama završen je program međureligijskog dijaloga kroz umjetnost i simboliku religija.

Pri posjetu Sabornoj crkvi od vjeroučitelja, koji je bio domaćin, sudionici programa mogli su čuti više o povijesti pravoslavlja u Mostaru, o crkvi i procesu rekonstrukcije kao i aktivnostima crkve i temeljima pravoslavlja.

Organizatori ističu da ih u isto vrijeme raduje, ali i žalosti da je nekim sudionicima ovo bio prvi posjet crkvi ili džamiji što kazuje o potrebi ovakvih i programa sličnog karaktera.

"Moramo živjeti jedni s drugima, a nikako jedni kraj drugih. Zato je potrebno da se bolje upoznamo s različitostima i prepoznamo ih kao blagodat", stoji u priopćenju.

Mostar


ULIČNI NOGOMET

'Street Soccer 2025' kraći, ali intenzivniji

Mostar će od 28. do 30. svibnja biti domaćinom trećeg izdanja uličnog nogometnog turnira 'Street ...

20 Svi 2025

MOSTAR KUP 2025.

Mostar kup okupio više od 400 karatista iz regije

Mostar kup 2025. u organizaciji Karate kluba Mostar i ove godine je okupio veliki broj takmičara ...

19 Svi 2025

MOSTAR

Dvosmjerno prometovanje u Ulici Alekse Šantića

Zbog izgradnje kružnog toka na križanju Ulice Alekse Šantića i Ulice kardinala Stepinca u Mostaru...

16 Tra 2025