Dnevni.ba - PRELOADER

Množe se kraci afere 'Prisluškivanje' - Mamić i u BiH nastavlja poklanjati skupocjene satove sucima

16 Velj 2024


Množe se kraci afere 'Prisluškivanje' - Mamić i u BiH nastavlja poklanjati skupocjene satove sucima

Piše: V.S.Herceg
mostar@dnevni-list.ba

Pripadnici SIPA-e u utorak večer, 13. veljače, pretresli su kuću pritvorenog predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca, doznaje portal ISTRAGA.ba.
Pretres je obavljen nakon što je Tužiteljstvo BiH donijelo naredbu o proširenju istrage protiv Debeveca koji je uhićen prije skoro dva mjeseca zajedno sa bivšim direktorom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanom Mehmedagićem.
Prema informacijama Istrage, protiv Debeveca je proširena istraga zbog sumnje da je počinio kaznena djela primanja poklona i drugih oblika koristi, a u vezi sa slučajevima koji su se vodili na Sudu BiH.
U pitanju su, kako doznaju, dva predmeta. Prvi se odnosi na slučaj Zdravka Mamića, bivšeg potpredsjednika Dinama koji je, u bijegu od hrvatskog pravosuđa, utočište našao u BiH. Drugi slučaj se odnosi na postupak koji se vodio pred Upravnim odjelom Suda BiH i u pitanju je tvrtka Kramar iz Ljubuškog. Mamić je u izjavi za SIPA-u priznao da je poklonio sat Debevcu, ali da se „ne radi o davanju mita nego nekoj vrsti poklona“, što je pokušaj vrlo naivne izjave za nimalo naivnog Mamića.

Zašto je Mamić poklonio sat Debevcu?

Tužiteljstvo BiH sumnja da je Debevec pogodovao obitelji Mamić vezano za odluke Suda BiH koje su se odnosile na postupke izručenja Zdravka Mamića u Hrvatsku, kao i deblokadu računa na kojima se nalazilo nekoliko milijuna KM, a čiji je vlasnik bio Mamićev sin.
Kako sumnja Tužiteljstvo, sve je dogovoreno u Grudama gdje su se susreli Debevec i Mamić, a glavni posrednik je bio hercegovački poduzetnik Ljiljanko Palac, koji se intenzivno družio s dekanom Stomatološkog fakulteta u Sarajevu Muhamedom Ajanovićem i suspendiranim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevecom.
Mamić je, sumnja Tužiteljstvo, poklonio sat Ranku Debevecu (u vrijednosti od 15 tisuća eura), a posrednik prilikom predaje sata bio je poduzetnik Ljiljanko Palac. Spomenuti sat jučer navečer su pripadnici SIPA-e tražili u stanu Ranka Debeveca, ali ga, prema informacijama Istrage, nisu pronašli.
Drugi dio proširenja istrage odnosi se na odluke Suda BiH u svezi s kompanijom Kramar iz Ljubuškog koja se bavi uvozom automobila. Tužiteljstvo BiH sumnja da je kompanija Kramar, također preko poduzetnika Ljiljanka Palca, uspjela isposlovati presudu kojom joj je omogućen povoljniji uvoz automobila u BiH. Zauzvrat je, kao mito, treća osoba, povezana s predsjednikom Suda BiH, dobila automobil Polo.
Korak dalje ide poznati bh istraživački novinar i bloger Slobodan Vasković koji na svom BLOGU piše kako je Debevec poklonjeni skupocjeni sat od Zdravka Mamića sklonio u Španjolsku u svoj stan u Španjolsku čije državljanstvo također posjeduje.

Mamić u Hrvatskoj prokazao sudce kojima je davao mito, ali „ima ih još 50“

Ove informacije pokazuju kako Mamić nastavlja sa svojom navikom podmićivanja sudaca, a što je radio i u susjednoj Hrvatskoj iz koje je, kao i njegov brat Zoran, izbjegao pred pravosuđem, nastanio se u Mostaru i počeo milijunski biznis sa solarnim panelima.
Podsjetimo da je hrvatski USKOK u lipnju prošle godine pred zagrebačkim Županijskim sudom podigao optužnicu protiv osječkih sudaca Darka Krušlina, Zvonka Vekića, Ante Kvesića, braće Zdravka i Zorana Mamića, poduzetnika Drage Tadića i Vekićeve prijateljice Nataše Sekulić zbog primanja i davanja mita te trgovanja utjecajem.
Tužiteljstvo je, ne navodeći identitete, priopćilo da se okrivljenici uz navedena kaznena djela terete i za davanje mita za trgovanje utjecajem te pranje novca. Mamić se poslužio "pilom naopako" - i sam za medije potvrdio da je hrvatskim sudcima davao mito, nazvavši sebe borcem protiv korupcije u hrvatskom pravosuđu te da ga ne treba sudski goniti nego mu dati priznanje za otkrivanje kriminala.
"…Naravno da ja imam još 50 sudaca kojima sam davao novac, ne za sebe nego za neke druge usluge, ali nisam ih htio petljati u to, nisam ih htio miješati u to…", kazao je Mamić u studenom 2021. godine za Dnevnik Nove TV. Kome je sve u BiH Mamić dao mito za željene usluge, ostaje samo za nagađati, kao što ostaje i njihova strepnja da ih nekadašnji prvi čovjek Dinama ne prokaže javnosti, kao što je prokazao i hrvatske suce.
U i u ovom slučaju pitanje je kada će se uspavano bh pravosuđe odlučiti za pokretanje istrage o korupciji ne samo oko dodjele zemljišta Mamiću na koncesiju već i korupciju u redovima državnog ministarstva pravosuđa u prošlom mandatu, kada se odlučivalo o Mamićevom (ne)izručenju Hrvatskoj.

Skupocjeni sat Debevec sklonio u stan u Španjolskoj?

“Ranko Debevec Debevcinjo je skupocjeni sat, vrijedan 15.000 evra, sklonio u svoj stan u Malagi, u Španiji, tvrde moji izvori. Dalje navode da Debevec u tom španskom gradu ima stan od 99 metara kvadratnih. Preskupa nekretnina, bez dileme, a suspendovani i pritvoreni predsjednik Suda BiH ima i državljanstvo Španije, osim državljanstva BiH. Sat je dobio od Zdravka Mamića Maminja, bivšeg prvog čovjeka FK “Dinamo” iz Zagreba, koji je pobjegao u BiH kako ne bi služio zatvorsku kaznu u Hrvatskoj. Maminjo je potvrdio da je, kako je “Avaz” objavio, “poklonio sat Debevecu” te da nije imao namjeru da ga podmiti. Maminjo je to izjavio inspektorima SIPA, koji su ga saslušali prije nekoliko dana. Sumnja se da je Maminjo “darovao” Debevecinja kako bi Sud BiH odbio zahtjev Hrvatske za njegovim izručenjem, što se i desilo. Sumnja se i da je posrednik između Mamića i Debeveca, kao i Olega Čavke, koji je bio tužilac u tom predmetu, bio Ljiljanko Palac, tajkun iz Hercegovine. Palac je saslušan 13.02. o.g. u svojstvu svjedoka. Moji izvori dalje navode da će narednih dana biti saslušani i neki od članova Tužilaštva BiH, kao i VSTS BiH”, piše Vasković na svom BLOGU.
U svakom slučaju, u BiH afera 'prisluškivanje' povezana s Debevcom i Mehmedagićem vodi od otvaranja novih afera s kojim bi se bh pravosuđe tek trebalo pozabaviti.
Na koncu, za podsjetiti je da je suspendirani predsjednik Suda BiH Ranko Debevec i bivši direktor OSA-e Osman Mehmedagić uhićeni su 18. prosinca prošle godine zbog sumnje da su nezakonito izdavali naredbe za prisluškivanje telefona. Od tada se obojica nalaze u pritvoru. Prilikom uhićenja, Debevec je bio u društvu dekana Stomatologije Muhameda Ajanovića za kojeg mediji pišu da je također, bio u odličnim privatnim vezama s poduzetnikom Palcem.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

17 h 50 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024