Mogu li Dodikove prijetnje zaustaviti Schmidtovu namjeru da osigura poštene izbore
Visoki predstavnik u BiH još uvijek nije nametnuo izmjene i dopune Izbornog zakona BiH
Piše: Dragan Bradvica
Prijetnje predsjednika Republike Srpske i SNSD-a Milorada Dodika nisu ništa novo nego kontinuitet politike vlasti u tom entitetu. Kada god mu se ne svide neki potezi bilo međunarodnog faktora ili unutarnjih igrača Dodik poseže za dobro poznatim receptom – prijetnjama. Ono što je pak poražavajuće jeste kako je na osnovu svojih prijetnji u najvećoj mjeri uspijevao doći barem do dijela svojih ciljeva. Naime, Dodik uvijek na stol baci najveće moguće zahtjeve, a onda je na osnovu toga dobivao ono što do tada nije mogao niti sanjati. Primjer za to jeste kontinuirana priča o odcjepljenju RS-a – iako taj entitet nije samostalan u formalno-pravnom smislu on je iz dana u dan sve više samostalan od Bosne i Hercegovine. Neki tvrde kako je već u 90 posto stvari RS u potpunosti samostalan u donošenju odluka.
Iako nikoga ne treba iznenaditi kako Dodik ne želi niti pomisao poštenih i transparentnih izbora, ipak iznenađuje žestina kojom se protiv toga bori. Tako je po prvi put do sada uputio prijetnju kako će zbog toga zaustaviti europski put naše zemlje.
Nužno žurno djelovanje
- Ne može EU od BiH tražiti demokratske standarde, a aplaudirati kolonijalnom statusu, istakao je Dodik. Naglašava kako će stav EU prema namjeri visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta da nametne Izborni zakon pokazati kako tretiraju BiH.
- Ukoliko prihvate nametanje, znači da je evropski put završen i da BiH postaje crna rupa na karti Europe. Ako prihvate da je u BiH normalno ono što kod njih nitko ne smije ni da pomisli, jasno će poručiti da BiH nije država, već eksperiment, naveo je Dodik na društvenim mrežama. Dodaje kako je EU organizacija suverenih država, u kojima nema mjesta za eksperimente.
- Nego, sve vrijeme razmišljam, čemu tolika žurba?! Neka je teška nužda ili su neke velike pare, naveo je Dodik.
Dakle, Dodik se 'i rukama i nogama' bori da ne dođe do tehničkih izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH koji će napokon omogućiti da se na izborima vidi volja birača, a ne brojača. Na sve moguće način svih ovih godina blokirao je bilo kakvu pomisao da domaći akteri donesu ove izmjene i dopune (što bi svakako bilo najbolje rješenje), a onda kada je Schmidt napokon odlučio reagirati prijeti svim i svačim. Od toga da će na području RS-a izbore provoditi entitetsko izborno povjerenstvo, do potpunog paraliziranja EU puta. Jasno je na koju kartu Dodik igra – unutar EU nema jedinstva vezano za eventualno Schmidtovo nametanje, dok su SAD i Velika Britanija da se to učini. Međutim, ukoliko najjače države Unije sebi dopuste da ih svojim ucjenama od odluka odvratiti osoba poput Dodika, onda su uistinu u pravu svi oni koji kažu da se, nažalost, EU ubrzano kreće ka svom nestanku. Upravo zbog toga, ali što je kudikamo važnije, zbog svih naroda i žitelja u BiH od krucijalne je važnosti da Schmidt što prije nametene izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, uvede čitav niz promjena, donese moderne tehnologije jer to domaće političke (kvazi)elite nikada neće učiniti.
Ne obazirati se na Dodikove prijetnje
A kada je u pitanju blokada EU puta, Dodik i mnogi drugi u BiH to rade već godinama. Deklarativno se zalažu da BiH ide ka Uniji, a onda na terenu rade sve to je moguće kako bi taj put onemogućili. S obzirom na to, zapadni dio međunarodne zajednice ne treba se osvrtati na ovakve i slične Dodikove prijetnje nego napokon povući poteze koji bh. političari nikada u postdaytonskoj državi nisu željeli. Konstitutivni narodi i svi žitelji BiH napokon su zaslužili da se njihov glas uvažava i da oni za koje su uistinu glasali preuzmu vođenje države. Sve drugo vuče nas još dublje u ambis. U političko, ekonomsko, demografsko i moralno propadanje.