Dnevni.ba - PRELOADER

Na djelu politički utjecaj na rad policije

13 Srp 2020


Na djelu politički utjecaj na rad policije

Centar sigurnosnih studija (CSS) ukazuje da pitanje imenovanja novog direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Bih još jednom potvrđuje činjenicu koliko su policijske strukture u BiH izložene pritisku s ciljem njihova stavljanja pod političku kontrolu. Sigurnost građana je u nekom drugom planu, ako takav plan uopće postoji, dok je mnogo bitnije instaliranje kadrova koji će biti usuglašeni s interesima vladajućih političkih elita, ističu iz CSS-a.

Od zabrane ulaska na prostor RS do pitanja od nacionalnog interesa

“Nema sumnje da SIPA ima korektne potencijale u borbi protiv raznih oblika kriminaliteta te ne čudi žestoka politička borba kako će se te potencijale i u kojem pravcu koristiti. Tako je SIPA, od policijske agencije kojoj se prijetilo zabranom pristupa prostoru entiteta Republike Srpske, za ssrpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika postala pitanje od nacionalnog interesa, tj. pitanje ravnopravnosti naroda u BiH. Radi se o klasičnoj obmani, jer ispada da su kadrovi iz reda srpskog naroda do sada imali ograničene mogućnosti u upravljanju tom policijskom agencijom. No, upravo su zadnja dva direktora te agencije bila iz reda srpskog naroda. Očito da da nije u pitanju ravnopravnosti naroda, već „ravnopravnost“ interesa. Ipak, ako se promatra malo širu sliku u kontekstu policijskih agencija na državnoj razini, dolazi se do suštinskog, kontinuiranog problema da su te agencije, odnosno njihove glavne rukovodeće pozicije, nacionalno predodređene.  I tu stvar profesionalizma već pada u vodu, jer stručnost u sigurnosnim pitanjima ne smije biti podložna nacionalnim okovima, osobtio stoga što su takve kategorije irelevantne u radu kriminalnih grupa“, argumentiraju iz CSS-a uz opasku da navedeno  nije kraj problema, već samo vrh ledenog brijega, što govori da nismo ni blizu kakve-takve uređenosti policijskog sektora i da se reformama mora završiti dosta toga.

Za početak, barem što se tiče imenovanja rukovoditelja policijskih agencija na državnoj razini, potrebno je „pospremiti“ Nezavisni odbor, čiji rad je definisan Zakonom o neovisnim i nadzornim tijelima policijske strukture BiH, smatraju u Centru uz podsjetnik da je riječ o tzv. neovisnom tijelu Parlamenta BiH koje je, među ostalim, nadležno za proces odabira kandidata za rukovoditelje policijskih agencija. No, kako ukazuju, to tijelo nema suštinsku snagu utvrditi najboljeg kandidata za rukovoditelja policijske agencije, već ministru sigurnosti BiH dostavlja listu do maksimalno pet kandidata koji su se pokazali uspješnim tijekom natječajne procedure. Ministar sigurnosti BiH, koristeći svoje diskrecijsko pravo ili prethodno postignuti politički dogovor, donosi prijedlog rješenja o imenovanju rukovoditelja policijske agencije koji, potom, ide na potvrđivanje u Vijeće ministara BiH, podsjeća se.

Jaka i politički neovisna SIPA nije u interesu političkih struktura

“Jaka i politički neovisna SIPA nije u interesu političkih struktura jer, da jest, izvješća međunarodne zajednice ne bi ukazivala na lošu borbu vlasti protiv korupcije, posebno one na visokoj razini. Zato brine činjenica kako će djelovati i na što će ličiti ta policijska agencija kada na mjesto direktora dođe kadar blizak politici koja je, među ostalim, sklona i razgradnji institucija na državnoj razini. Nije isključena mogućnost da bi se poslušne dijelove te agencije moglo iskorištavati i za obračun s političkim protivnicima. Nije to teorija zavjere, već stvarna mogućnost budući se Milorad Dodik nedavno hvalio u Narodnoj skupštini RS da, uz pomoć ministra policije RS Dragana Lukača, prisluškuje oporbu“, dodaju iz CSS-a u kojem drže da, dok ne dođe do „pospremanja“ policijskog sektora, kojeg nema bez većeg angažmana trenutno uspavane međunarodne zajednice koja je uložila i značajne resurse u izgradnju sigurnosnih struktura u BiH, jedinu nadu za pravilno funkcioniranje i legalitet djelovanja policijskih struktura predstavljaju kadrovi s integritetom. Takvih ima u svakoj policijskoj agenciji, ali je njihova budućnost sve više upitna: bolje upućeni sve više ukazuju na trend prijama neadekvatnih i loših kadrova, a javna je tajna da i takvo kadroviranje nije lišeno političkih utjecaja i drugih devijantnih pojava. Bez „pospremanja“, nećemo imati u potpunosti profesionalne i od političkog uticaja neovisne policijske strukture, a što je imperativ za sigurnost društva i svih građana, zaključak je Centra sigurnosnih studija (CSS).

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

5 h 51 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024