Dnevni.ba - PRELOADER

Na putevima u BiH lani poginulo 255 osoba

03 Tra 2024


Na putevima u BiH lani poginulo 255 osoba
Crne brojke

Na putevima u Bosni i Hercegovini se tijekom protekle, 2023. godine, dogodilo ukupno 35.148 prometnih nesreća, od kojih je u 7.665 nesreća poginulo 255 osoba, a povrijeđeno njih 10.944, podaci su nadležnih ministarstava unutarnjih poslova. Tijekom prošle godine, u prometnim nesrećama u Federaciji BiH poginulo je 135 osoba, što je za 19 više no tijekom 2022. godine, u Republici Srpskoj je poginulo 109 osoba, što je za devet više, a u Brčko Distriktu BiH 11 osoba, što je za pet više no godinu ranije. U prometnim nesrećama u BiH, lani je 1.695 osoba teže povrijeđeno, a njih 9.249 lakše, objavio je BIHAMK. Nadalje, tijekom 2023., registrirano je 3.827 nezgoda, tj. 10,89% više u odnosu na 2022. godinu, dok je broj prometnih nesreća s smrtnim ishodom ili onih u kojima je bilo povrijeđenih povećan za 435 (5,68%). 

- Temeljem ovih podataka može se zaključiti da se na području BiH tijekom 2023. godine dnevno događalo u prosjeku nešto više od 96 prometnih udesa, od čega 21 s poginulim ili povrijeđenim osobama, dodaje se. Najveći broj prometnih udesa zabilježen je na ulicama u naselju, a zatim na magistralnim, lokalnim, regionalnim i na auto-putevima. Od ukupnog broja prometnih udesa na putevima u BiH lani, 27.488 ih je bilo s materijalnom štetom. 

- Veliki broj prometnih nesreća rezultat je nepoštivanja prometnih pravila i propisa, kao i niske razine prometne kulture i većeg broja sudionika u prometu, navode, nadlaje, iz BIHAMK-a uz upozorenje da su nepropisna brzina i brzina neprilagođena uvjetima na putevima jedan od najčešćih uzročnika prometnih udesa, nakon kojih po učestalosti slijedi vožnja pod utjecajem alkohola i opojnih sredstava.

Vijesti


Ahmed Sejfić oduševio u “Zvezdama Granda” i plasirao se u finale: Vrijeme je da Mostar ponovo ima pobjednika

Već godinama Bosanci i Hercegovci dominiraju u glazbenim natjecanjima širom regije.  ...

1 h 9 min

Reuters: Najveće Trumpovo kockanje u dva mandata

Odlukom bez presedana o bombardiranju iranskih nuklearnih postrojenja, čime se izravno pridružio ...

2 h 22 min

NA POMOLU FINANCIJSKE AFERE KOJE BI MOGLE POTRESTI HKD NAPREDAK

Trese se stolica Nikoli Čiči, gdje je novac od prodaje Napretkovog Doma na Trebeviću?

Kako je potvrdio za Dnevni list anonimni izvor, pojedini članovi Središnje uprave traže očitovanj...

2 h 32 min