Dnevni.ba - PRELOADER

Najpoznatiji i najkorišteniji lijek na svijetu krije veliku opasnost: Utječe na psihu čovjeka

27 Pro 2024


Najpoznatiji i najkorišteniji lijek na svijetu krije veliku opasnost: Utječe na psihu čovjeka
Acetaminofen

Jedan od najčešće korištenih lijekova u Sjedinjenim Američkim Državama, pa i u svijetu, acetaminofen, poznat i kao paracetamol, prema istraživanju iz 2020. godine, možda ima dalekosežnije učinke od ublažavanja boli. Ovo uobičajeno sredstvo protiv bolova, koje se prodaje pod brendovima poput Tylenola i Panadola, moglo bi dosta riskantne nuspojave kod korisnika, upozoravaju stručnjaci, prenosi Raport.

Prema neuronaučniku Baldwinu Wayu sa Univerziteta Ohio, acetaminofen može smanjiti negativne emocije koje ljudi osjećaju kada razmatraju rizične aktivnosti. "Jednostavno rečeno, oni koji uzimaju acetaminofen osjećaju manje straha," objasnio je Way kada su rezultati objavljeni.

Psihološki učinci lijeka
Povezani učinci acetaminofena ne odnose se samo na smanjenje boli. Ranija istraživanja pokazala su da ovaj lijek može utjecati na empatiju, smanjiti osjetljivost na tuđe osjećaje i ublažiti kognitivne funkcije. Novi nalazi sugeriraju da može i narušiti sposobnost procjene rizika.

Iako su ovi učinci zasad hipotetski, činjenica da se acetaminofen nalazi u preko 600 različitih lijekova čini ove rezultate vrijednima daljnje pažnje.

Eksperiment sa studentima
Studija, objavljena u časopisu Social Cognitive and Affective Neuroscience, uključivala je više od 500 studenata. Sudionici su nasumično primili dozu od 1.000 mg acetaminofena (maksimalnu preporučenu pojedinačnu dozu za odrasle) ili placebo. Zatim su sudjelovali u nizu zadataka osmišljenih za mjerenje sklonosti riziku.

Jedan od ključnih eksperimenata bio je simulacija napuhavanja balona na računalnom ekranu. Sudionici su za svaki pritisak dugmeta dobivali izmišljeni novac, uz upozorenje da previše napuhavanja može dovesti do pucanja balona i gubitka sve zarade.

Rezultati su pokazali da su studenti koji su uzeli acetaminofen bili skloniji riskiranju i češće su napuhavali balone do pucanja, u usporedbi s konzervativnijim placebo grupama.

"Za one koji izbjegavaju rizik, možda će napuhati balon nekoliko puta i zatim stati kako ne bi izgubili novac," objasnio je Way. "No, kod onih koji uzimaju acetaminofen, čini se da veći balon izaziva manje tjeskobe i negativnih emocija, što ih potiče da riskiraju više."

Percepcija rizika u hipotetskim situacijama
Osim simulacije, sudionici su ispunjavali upitnike o percepciji rizika u hipotetskim scenarijima, poput klađenja dnevne zarade na sportski događaj, bungee jumpinga ili vožnje bez sigurnosnog pojasa.

Rezultati su pokazali da je acetaminofen u nekim slučajevima smanjio percepciju rizika, iako taj učinak nije bio dosljedno prisutan u svim eksperimentima.

Šta stoji iza ovih učinaka?
Naučnici ističu da bi smanjena percepcija rizika mogla biti povezana s ublaženom tjeskobom. "Kako balon raste, placebo grupa vjerojatno osjeća sve veću tjeskobu zbog mogućnosti pucanja," objašnjavaju istraživači. "Acetaminofen može smanjiti tu tjeskobu, što vodi do većeg preuzimanja rizika."

ZDRAVLJE


HRANA

Koja hrana je najbolja za zdravlje jetre?

JETRA je jedan od najvažnijih organa u tijelu. Ima brojne funkcije: filtriranje krvi, uklanjanje ...

26 Pro 2024

KOLESTEROL

Ovo su znakovi visokog kolesterola koji se mogu pojaviti u ustima

Zubar ima jasan pregled cijele vaše usne šupljine, osobito dijelova koje sami ne mo...

25 Pro 2024

MUŠKO ZDRAVLJE

Pregled urologa je ključ ranog otkrivanja i dijagnosticiranja bolesti

Prema literaturnim podacima, rak prostate je najčešći novodijagnosticirani rak kod muškaraca u Eu...

25 Pro 2024