Neovisnost i nepristranost kao suština i temelj svega čime se pravosuđe bavi

U organizaciji Centra za edukaciju sudaca i tužitelja u Federaciji BiH i Centra za edukaciju sudaca i javnih tužitelja Republike Srpske, a uz podršku Veleposlanstva SAD-a u BiH, u Sarajevu je održana Regionalna konferencija institucija za edukaciju u pravosuđu, cilj koje je stvaranje platforme za razmjenu iskustava i ideja među predstavnicima akademija/centara za obuku sudaca i tužitelja iz zemalja regije, Akademije za europsko pravo, Europske pravosudne trening mreže, te predstavnika pravosuđa u BiH. Jedan od ciljeva skupa bio je i istražiti aktuelne teme i izazove u oblasti borbe protiv korupcije, organiziranog kriminala, suradnje tužiteljstava i agencija za provedbu zakona, te borbe protiv rodno zasnovanog nasilja.
Arben Murtezić, direktor Centra za edukaciju sudaca i tužitelja FBiH, drži izvrsnim kada se na jednom mjestu nađe toliko direktora i predstavnika institucija iz oblasti pravosuđa i institucija koje se bave edukacijom u pravosuđu.
- Neovisnost i nepristranost su suština i temelj svega onoga čime se pravosuđe bavi. U SAD-u, gotovo 50 posto svih edukacija za suce i tužitelje otpada upravo na etička načela, a navedena dva su svakako najvažnija. Bilo što što se tiče pravosuđa, tumačenja zakona, svega onog što smatramo esnafskim, zanatskim, ne vrijedi bez čvrstih temelja, čvrstog oslonca na neovisnost i nepristranost u pravosuđu, istaknuo je Murtezić i ukazao da se u domaćoj javnosti smatra da su većina sudaca i tužitelja politički podobne osobe, što nije istina jer su to, uglavnom, profesionalci koji s najvećom odgovornošću i nepristrano obavljaju svoj posao.
Poljuljano povjerenje javnosti
- Pitanje nepristranosti i neovisnosti pravosuđa je uvijek aktualno, osobito u bh. društvu, stoga što je povjerenje javnosti u pogledu neovisnost pravosuđa poljuljano. Uzrok tome je, najvjerojatnije, neprocesuiranje kaznenih djela korupcije i visoke korupcije, zbog čega je opći stav da je pravosuđe u raljama politike. Jamstvo neovisnosti pravosuđa je, prije svega, integritet pravosuđa, kojeg se mora unaprijediti jednako kao i procesuiranje kaznenih djela visoke korupcije i organiziranog kriminala, jer to su prioriteti da bi BiH pristupila EU. Na tome još treba raditi jer su neovisnost i nepristranost pravosuđa osnove vladavine prava u jednoj državi, riječi su, pak, Tomislava Čavića, direktora Centra za edukaciju sudaca i javnih tužitelja u RS-u.
Tijekom dva dana konferencije, otvoren je niz tema i pitanja koja se tiču ostvarivanja neovisnosti i nepristranosti u pravosudnim institucijama.
Neovisnost i nepristranost
- Konferencija je zaista vrlo značajan događaj a teme poput neovisnosti, integriteta i nepristranosti pravosuđa su ključne. Ova tema nije specifična samo za regiju, već je tema o kojoj se redovito razgovara u svim zemljama članicama EU-a, tako da mi je jako dobar znak da se o njoj razgovara i u regiji. Svjestan sam da situacija u BiH nekada nosi više izazova no u drugim zemljama. Moja institucija je ponudila podršku u smislu obuke i prenošenja znanja kako bi se kolege ovdje mogli nositi s takvim izazovima, kazao je Jean-Philippe Rageade, direktor Akademije europskog prava, te iskazao nadu da će se i BiH uskoro pridružiti Akademiji.
Ingrid Derveaux, glavna tajnica Europske pravosudne mreže, također je istaknula da su neovisnost i nepristranost pravosuđa temeljni kamen na kojem se gradi efikasno pravosuđe.
- Institucije koje se bave obukom sudaca i tužitelja su ključne da bi pomogle u tom naporu. Naša mreža okuplja sve institucije koje se bave obukom sudaca i tužitelja u EU, ali okuplja i članove izvan Unije. Kako je to stalni izazov svima nama u Europi, mi se s tim izazovom moramo nositi zajedno tako što dijelimo znanje i organiziramo obuke, zahvaljujući čemu omogućavamo neovisnost i nepristranost te podržavamo vladavinu zakona, zaključila je.