Nezaposlenost u HNŽ-u u porastu: Jesu li mjere Vlade dale rezultata?
Službi za zapošljavanje Hercegovačko-neretvanske županije tijekom rujna prijavljeno je novih 958 osoba, od kojih njih 680 zbog prestanka radnog odnosa. Najveći broj otkaza zabilježen je u sektoru ugostiteljstva, građevinarstva i u prerađivačkoj industriji, potvrđeno je iz Službe za zapošljavanje HNŽ-a.
Prošlog mjeseca iz evidencije nezaposlenih brisana je 1.661 osoba, od kojih 1.387 zbog zaposlenja, dok su ostali brisani zbog drugih razloga, preseljenja u drugu općinu, stjecanja uvjeta za mirovinu i slično.
Pad prometa
Iz Službe navode kako je najveći broj novozaposlenih našao posao u oblasti obrazovanja, prerađivačkoj industriji i trgovini. Inače, u evidenciji Službe za zapošljavanje HNŽ-a krajem rujna evidentirano je 31.807 nezaposlenih osoba, što je u usporedbi s prosječnom nezaposlenošću u 2019. više za 8,8 posto, a u odnosu na prošli mjesec manje za 2,2 posto.
Poslanik u Skupštini HNŽ-a Slaven Raguž u izjavi za Dnevni list navodi kako je bilo iluzorno očekivati da korona-zakon kakav je zaživio u ovom dijelu Federacije BiH da rezultata. Kompletna situacija u svijetu, pa i kod nas nažalost je loša, pa je pad prometa bio neminovan kod gotovo svih gospodarstvenika.
- Pitanje je koliko je zbrojno djelatnika ostalo bez kruha u ovom vremenu, jer je sigurno značajan broj i onih koji su radili na ugovore o djelu ili na crno, a ostali su bez prihoda. Siguran sam da je recimo kada govorimo o rujnu, to i više od tisuću ljudi. Nažalost, nemamo promet roba, nema novca, drugim riječima nema ničega, konstatira sa žaljenjem Raguž.
Ne krivi gospodarstvenike koji su u većini slučajeva nažalost bili primorani uskratiti zaposlenja svojim djelatnicima. Osobno je ulagao 11 amandmana na korona-zakon, od kojih nijedan nije prošao i to je ono zbog čega je itekako razočaran.
- Korona-zakon nije pravljen u skladu s neostvarenih prihodom. Pomogli smo onima kojima je rad bio zabranjen, a nismo pomagali na osnovu pada prihoda. Znam za konkretan slučaj tiskare koja ima mjesečne promete u desecima tisuća maraka, nije joj bio zabranjen rad, ali je ostvarila prihod od četiri marke. Oni su jednostavno morali otpuštati ljude, dodaje Raguž.
Korona-zakon prema njegovu mišljenju na ruku je išao gospodarstvenicima bliskim strankama koje danas dijele vlast u HNŽ-u.
- Pomogli su stranačke kompanije koje će proračunski novac koji im je prebačen na ime pomoći dijelom vratiti u stranačku kasu za financiranje izbora koji su ispred nas. Kada se radi na takav način, onda dobijete to što smo dobili, sve veći broj nezaposlenih i manje perspektive. Odavno tvrdim da smo feudalno društvo, kazao je Raguž.
Strah od jeseni i zime
U Udruzi Naše društvo koje između ostalog skrbi o pravima potrošača, svakodnevno prate razvoj situacije u HNŽ-u, nakon što je nastupilo vrijeme pandemije koje je jako pogodilo i sektor gospodarstva. Marin Bago kaže da je brojka od 680 novoevidentiranih na birou za zapošljavanje manja od onih koje su evidentirane u vremenu kada je brojnim gospodarskim subjektima bio zabranjen rad.
- Prije dva ili tri mjeseca govorili smo o tisućama evidentiranih na mjesečnoj razini. Kada se sve te cifre zbroje, jasno je da je bez posla ostalo još nekoliko Aluminijskih kombinata, navodi Marin Bago iz Udruge Naše društvo.
Pad Aluminija također je predstavljao značajan udar na gospodarstvo u ovom dijelu zemlje, a dolazak korone nažalost stvari je dodatno zakomplicirao.
- Nažalost mjere koje je Vlada HNŽ-a donijela s ciljem sanacije stanja u Županiji zasad ne daju rezultata. Bojimo se jeseni i time, mislim da će taj broj nezaposlenih rasti i smatramo da bi bilo dobro kada bi broj novoevidentiranih na biroima rada svakog dana trebao biti na stolu u Vladi, rekao je Bago.
Jedan od poslanika iz vladajućeg HDZ-a BiH uz zamolbu da ne otkrivamo njegovo ime rekao nam je da je koronazakon dobar zakon, ali da je sporna njegova provedba.
- Kada se napiše sve izgleda dobro, međutim kada se na terenu provodi stvari su drugačije. Žao mi je što su izostavljeni neki subjekti poput vrtića, Mo busa i slično, i smatram da se sve mora dobro ispitati. Osobno sam razgovarao na ovu temu i sve detaljnije definirao i sa poslanicima oporbe. Treba nam u kompletnom procesu transparentnost i da znamo njegove učinke, rekao nam je.
J.S.