Dnevni.ba - PRELOADER

Njemačka centralna banka upozorila na potencijalne "velike probleme" u 2025. godini

13 Pro 2024


Njemačka centralna banka upozorila na potencijalne "velike probleme" u 2025. godini
Bundesbank

Centralna banka u Njemačkoj, odnosno Bundesbank, objavila je svoja predviđanja za ekonomiju ove zemlje 2025. godine, a upozorili su na potencijalne "velike probleme."

Kako je rečeno u izvještaju, njemačka ekonomija bi trebala rasti samo 0,2 posto u narednoj godini, što je značajno manje od ranijih predviđanja koja su najavljivala rast od 1,1 posto.

Pored toga, predsjednik Bundesbanka Joachim Nagel upozorio je na "strukturalne probleme" unutar njemačke ekonomije, te je dodao da je ona bazirana na izvozima koji bi mogli biti "problematični" zbog najava Donalda Trumpa da će uvoditi carinu na robu uvezenu u SAD.

Bundesbank je ukazao na to da tržište rada, za koje je prethodno očekivao da će podržati oporavak nakon pandemije, sada također vidljivo slabi.

Nezaposlenost je već na najvišem nivou u posljednje četiri godine, na 6,1 posto radne snage, a val najava o otpuštanjima u proizvodnom sektoru — najviše u automobilskoj industriji, posebno u Volkswagenu — izazvao je zabrinutost političke klase i poljuljao povjerenje potrošača.

"Nakon mnogo godina vrlo povoljnih podataka o tržištu rada, ovo pogoršanje izgleda posebno uočljivo“, objavljeno je u izvještaju Bundesbanke, predviđajući dalji pad zaposlenosti tokom zime.

U izvještaju stoji predviđanje da bi, ako bi administracija Trumpa provela planirane tarife na širok spektar proizvoda, njemačka ekonomija "vjerovatno pretrpjela značajnu štetu“. Za očekivati je pad BDP-a između 1,3 i 1,4 posto do 2027. godine.

Biznis


EKONOMIJA

Najavljen početak izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u Azerbajdžan

U sklopu službenog posjeta Bihaću, ravnatelj Agencije za sigurnost hrane BiH Sanin Tanković i zam...

17 Srp 2026

Ove godine na Sajmu šljive bit će održan Gastro fest posvećen šljivi

Na 53. Međunarodnom sajmu poljoprivrede i prehrambene industrije - Sajmu šljive bit će održane tr...

17 Srp 2026

ISTRAŽIVANJA O TROŠKOVIMA RADA ZA 2024. GODINU

Prosječni mjesečni troškovi rada po zaposlenoj osobi iznosili 2.720 maraka

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Prosječni mjesečni troškovi rada po z...

17 Srp 2026