Norveška priznala Palestinu kao državu
Jonas Gahr Støre
Usred rata, s desetinama hiljada ubijenih i povrijeđenih, moramo održati živom jedinu alternativu koja nudi političko rješenje kako za Izraelce tako i za Palestince: Dvije države, živeći jedna pored druge, u miru i sigurnosti," rekao je premijer Norveške Jonas Gahr Støre, saopćivši historijsku odluku.
Dugoročno angažovanje Norveške podržalo je i nastojalo unaprijediti dvodržavno rješenje.
Priznanje Palestine kao države dodatno ističe dugo zadržanu norvešku poziciju da se trajno rješenje sukoba na Bliskom Istoku postiže samo kroz dvodržavno rješenje.
Dvodržavno rješenje
Palestinski narod ima temeljno, nezavisno pravo na samoopredjeljenje. I Izraelci i Palestinci imaju pravo živjeti u miru u svojim odgovarajućim državama. Neće biti mira na Bliskom Istoku bez dvodržavnog rješenja. Ne može biti dvodržavnog rješenja bez palestinske države. Drugim riječima, palestinska država je preduvjet za postizanje mira na Bliskom Istoku," rekao je premijer Støre.
"Teritorijalna demarkacija između države Palestine i države Izrael trebala bi se temeljiti na granicama prije 1967. godine, sa Jeruzalemom kao glavnim gradom obje države, i bez predrasuda prema konačnom dogovoru o granicama, uključujući korištenje zamjene teritorija.
'Priznanje Palestine je način podrške umjerenim snagama koje gube tlo u ovom dugotrajnom i brutalnom sukobu. Također šalje snažnu poruku drugim zemljama da slijede primjer Norveške i nekoliko drugih evropskih zemalja i priznaju državu Palestinu. To bi na kraju moglo omogućiti ponovno pokretanje procesa ka postizanju dvodržavnog rješenja i dati mu novi zamah,' rekao je premijer Støre."
Priznanje kao pokretačka snaga za mir
Od Oklordskih sporazuma prije otprilike 30 godina, Norveška i mnoge druge zemlje su slijedile strategiju prema kojoj bi priznanje slijedilo sporazum o miru. To nije bilo uspješno.
'U nedostatku procesa mira i političkog rješenja sukoba, razvoj događaja krenuo je u pogrešnom smjeru. Ni Palestinci ni Izraelci ne mogu živjeti svoje živote u sigurnosti. Zbog toga moramo razmišljati drugačije i djelovati u skladu s tim. Više ne možemo čekati da se sukob riješi prije nego što priznamo državu Palestine,' rekao je gospodin Støre.
'Palestina je zarobljena u spiralu ekonomske nestabilnosti i zavisnosti od pomoći, kao i nedostatka osnovnih prava. Terorizam i nasilje od strane Hamasa i drugih militantnih grupa podrivaju povjerenje koje je ključno za postizanje trajnog mira. Dugotrajna politika Izraela uspostave i širenja ilegalnih naselja umanjuje osnovu za održivu palestinsku državu. Opći osjećaj očaja postao je jači među Palestincima svake godine koja je prošla,' rekao je ministar vanjskih poslova Espen Barth Eide.
Nekoliko razloga za priznanje sada
Postoji nekoliko razloga zašto je sada pravo vrijeme za priznanje Palestine kao države.
'Rat u Gazi koji trenutno traje jasno je pokazao da postizanje mira i stabilnosti mora biti temeljeno na rješavanju pitanja Palestinaca. Rat predstavlja najnižu tačku u dugotrajnom izraelsko-palestinskom sukobu. Situacija na Bliskom Istoku nije bila ovako ozbiljna već mnogo godina,' rekao je Støre.
Opća skupština UN-a nedavno je usvojila rezoluciju koja navodi da je Palestina potpuno kvalificirana za članstvo u Ujedinjenim narodima, uz premoćnu većinu od 143 zemlje koje su glasale u korist.
Norveška glasa u podršci dodjeljivanju Palestine punog članstva u UN-u
'U toku su napori za izradu sveobuhvatne arapske vizije mira. U ovom su uključene brojne arapske zemlje, a priznanje Palestine kao države ključna je komponenta. Norveška blisko sarađuje sa Saudijskom Arabijom i aktivno poduzima korake kako bi mobilizirala evropsku podršku za arapsku viziju mira.
Norveška i Saudijska Arabija nedavno su bile domaćini visokog nivoa sastanka ministara vanjskih poslova u Rijadu kako bi raspravljali o ovom inicijativi. Za nekoliko dana, Norveška će biti domaćin međunarodnog partnerskog sastanka o Palestini u Briselu, gdje će novi palestinski premijer i vlada predstaviti svoje reformne planove. Nadamo se da ćemo tamo postići značajan napredak,' rekao je gospodin Eide.
Vlada sprovodi ove korake kao dio nastavka odluke donesene od strane Stortinga (norveškog parlamenta) 16. novembra 2023. godine.
Očekivanja Norveške
U svojoj ulozi predsjedavajuće Ad Hoc Komiteta za koordinaciju (AHLC), međunarodne grupe donatora za Palestinu, Norveška je bila snažni zagovornik projekta izgradnje palestinske države. Istovremeno kada priznaje Palestinu kao državu, Norveška također ima jasna očekivanja da će nova palestinska vlada nastaviti napore za sprovođenje demokratskih reformi, jačanje pravosuđa i borbu protiv korupcije.
"Norveška će nastaviti podržavati projekt izgradnje palestinske države. Moramo ojačati Palestinsku vlast pod vođstvom premijera Muhammeda Mustafe, i moramo raditi na tome da Palestinska vlast upravlja Gazom nakon primirja i da postoji jedna palestinska vlada. Cilj je postići palestinsku državu koja je politički kohezivna, i koja proizilazi iz Palestinske vlasti," rekao je gospodin Eide.
Međunarodni konsenzus
Postoji široki međunarodni konsenzus, uključujući SAD, EU, Kinu, kao i arapske, afričke, azijske i latinoameričke zemlje, da je dvodržavno rješenje jedino rješenje koje će pružiti trajni mir i stabilnost kako za Izraelce tako i za Palestince.
Formalno priznanje Palestine kao države od strane Norveške stupit će na snagu u utorak, 28. maja 2024. godine. Brojne druge slično nastrojene evropske zemlje također će formalno priznati Palestinu na isti datum. Te zemlje će objaviti svoje vlastite obavijesti. Ukupno 143 zemlje prethodno su priznale palestinsku državu.
"Priznanje od strane različitih evropskih zemalja nije, samo po sebi, dovoljno da se osigura da će palestinska država biti održiva. Priznavanjem palestinske države, podržavamo arapski plan za mir koji su dalje razvili ključni akteri u regionu nakon 7. oktobra. Norveška je preuzela vodeću ulogu u mobiliziranju evropske podrške za taj plan. Njegovi glavni elementi su neopoziv proces ka uspostavi palestinske države, jačanje Palestinske vlasti, vjerodostojne sigurnosne garancije za Izrael i demobilizacija Hamasa i drugih naoružanih grupa te normalizacija odnosa između Izraela i arapskih zemalja. Iako nijedan od ovih koraka ne može samostalno riješiti izraelsko-palestinski sukob, njihova ukupnost može dovesti do značajnih napretka," rekao je gospodin Eide.
30 godina nakon sporazuma iz Osla
Norveško priznanje palestinske države događa se nešto više od 30 godina nakon potpisivanja prvog Oslskog sporazuma 1993. godine. Od tada, Palestinci su poduzeli važne korake ka rješenju sa dva državna entiteta. 2011. godine, Svjetska banka zaključila je da je Palestina ispunila ključne kriterije potrebne za funkcionisanje kao država. Nacionalne institucije koje pružaju stanovništvu ključne usluge su uspostavljene. Ipak, rat u Gazi i kontinuirano širenje ilegalnih naselja na Zapadnoj obali učinili su situaciju u Palestini težom nego što je bila u decenijama.
"Izraelci i Palestinci podjednako trebaju sigurnost i nadu za budućnost. Ono što je trenutno najhitnije jeste postizanje primirja, osiguravajući da dovoljno humanitarne pomoći stigne do ljudi u Gazi, i oslobađanje talaca. Na duži rok, nadamo se da će priznanje Palestine kao države potaknuti strane da ponovo pokrenu mirovne pregovore s ciljem pronalaženja rješenja za preostala pitanja konačnog statusa. Palestinska država će također ojačati sigurnost za Izraelce," rekao je gospodin Eide.
Norveški pogled je da intenziviranje napora ka postizanju palestinske države i rješenja sa dva državna entiteta pomoći će u jačanju umjerenih snaga koje teže političkom rješenju s obje strane.
Norveška osuđuje terorizam
Obaviješteni su i palestinske i izraelske vlasti o odluci norveške vlade o priznavanju Palestine kao države.
"Norveška namjerava nastaviti bliski kontakt s izraelskim vlastima. Norveška je jedna od prvih zemalja koja je priznala državu Izrael 1949. godine. Izrael se nalazi u ranjivoj sigurnosnoj situaciji i Norveška priznaje legitimno pravo Izraela da se brani, u okviru međunarodnog prava. Smatramo da je dvodržavno rješenje u najboljem interesu Izraela. To će pomoći u uspostavljanju mirnijeg, sigurnijeg i stabilnijeg regiona," rekao je gospodin Støre.