Dnevni.ba - PRELOADER

Nove metode i standardi za umanjenje neplodnosti

19 Svi 2023


Nove metode i standardi za umanjenje neplodnosti

Neplodnost je jedan od najčešćih i najvećih problema s kojim se danas suočavaju mladi bračni parovi u Bosni i Hercegovini. Značajan broj ih pokušava do željenog potomstva medicinski potpomognutom oplodnjom, a moderna tehnologija u ovoj oblasti posljednjih godina ostvarila je veliki napredak.

Upravo to je tema dvodnevnog simpozija “Reproduktivna medicina po mjeri pacijenta”, koji je jučer započeo u Mostaru.

Pomogla i vlast

Učešće su uzeli liječnici iz naše i svih drugih zemalja regije, njih oko dvije stotine, a teme su medicinski potpomognuta oplodnja, endoskopska tehnologija danas, nove tehnologije i današnji standardi.

- Današnji simpozijum je posebno važan iz više razloga. Uspjeli smo dobiti organizaciju, a ona je mislim na dobroj razini. Zahvaljujem na potpori Gradu Mostaru, gradonačelniku Kordiću, Ministarstvu obrazovanja i znanosti HNŽ-a, te ministru Rašidu Hadžoviću, a hvala i sponzorima koji su dali veliki doprinos da bismo ovakav skup mogli organizirati. On je namijenjen globalnom problem koji je u svijetu prisutan, s cičjem da pomognemo najkvalitetnije, s modernim tehnologijama, parovima da ostvare roditeljstvo, što je najljepša stvar koju jedan par može da ima, rekao je organizator doktor Senad Sarić.

U rješavanju problema neplodnosti u našoj zemlji učestvuju dijelom lokalne vlasti u gradovima i općinama. Nedavno je značajan iznos za ovu namjenu izdvojila Vlada Federacije.

- Dugo godina se bavim tom problematikom, i vrlo smo zahvalni što je zadnjih godina na snazi Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji u Federaciji. Na taj način se može više pomoći parovima. I ranije se moglo pomoći, ali to je bilo od općine do općine ili od županije do županije. Očekujem bolja vremena i više uspjeha u tom pravcu. Skup okuplja eminentna imena. Radi se inače o skupoj prroceduri, skupoj opremi i edukaciji koja dugo traje. Uspjeli smo to implementirati i to jako dobro funkcionira. Educiramo se u kontinuitetu i činimo drugim ljudima učinimo mogućnost da usvoje najnovije tehnologije koje se koriste u medicinski potpomognutoj oplodnji, naveo je dotor Sarić.

20 posto parova s problemom

Značajan je procenat mladih bračnih parova u Bosni i Hercegovini koji danas imaju problem s plodnošću.

- Ne mogu govoriti o točnoj statistici, ali je pretpostavka da je to kao u Europi - oko 20 procenata. Zaista svi parovi koji imaju probema više od godinu treba da se jave liječnicima i centrima koji se bave željenim trudnoćama. Dosta ginekologa će uraditi prvu, drugu stepenicu, a nekad je potrebno i dalje raditi kako bi se došlo do roditeljstva, koje je najvažnija stvar u životu jednog bračnog para. Taj dio mi pokušavamo da na najbolji način u stručnom smislu, modernom opremom učinimo dostupnim svim građanima Bosne i Hercegovine i regije. Svi simpoziji u svijetu izučavaju različite segmente počevši od operativnog dijela, embriološkog, stimulacije, ovulacije... Sve to su segementi kojim se nastoji postići bolji procenat uspješnosti. I kada se učini sve, najbolja oprema, izvrsna edukacija, postoji veća sila, te se nekad ne uspije. Pokušaji su tu i svi procesi učenja pomažu da se pomogne. Parovi se ne smiju zavaravati da je to moguće tek tako. Postoji puno faktora koji utiču na uspjeh, ističe doktor Sarić.

Nataliteta i povećanje plodnosti, izdvojio je kao glavni cilj svake vlasti u bilo kojoj državi.

- U Bosni i Hercegovina se rodila sila djece i ovom metodom. U svijetu preko deset milijuna. To su ista djeca kao i svaka druga. Naša vlast je uspjela. Imamo zakon koji ima nedostataka, ali ga je lako nadograđivati i učiniti boljim i pristupačnijim, poručuje Sarić.

Jedan od najvećih stručnjaka za ginekologiju i akušerstvo u Europi doktor Veljko Vlaisavljević istakao je važnost simpozija, navodeći i kako je uvijek važno i poželjno da se stručnjaci udruže radeći na smanjenju neplodnosti.

- Što se tiče problema neplodnosti, on je svakako mijenjao značaj u našem društvu. Ne samo u regiji, već u europskom okruženju. Neplodnost nije stanje, već bolest reprioduktivnih organa. Jedan od šest parova imat će problema s planiranjem potomstva. Reproduktivna medicina rješava taj problem. Taj dio medicine je najbolje kontroliran kada se gleda europski prostor. Ni u jednoj grani medicine nemate takav nadzor i zbroj podataka u smislu europskog registra koji vodi sve postupke. Na kraju krajeva to je dio medicine koji se stalno razvija. Približno pet do deset cenatara se otvara svake godine, naveo je doktor Vlasisavljević.

Od 1978. do danas postupcima medicinski potpomognute oplodnje rođeno je preko deset milijuna djece.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024