Obilježen Dan grada Sarajeva
Brojne delegacije svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini položili su danas cvijeće i odali počast svim nastradalima na nekoliko lokacija u Sarajevu povodom obilježavanja Dana grada Sarajeva.
Cvijeće je položeno na spomen obilježju "Vječna vatra", šehidskom mezarju "Kovači", Spomen obilježju ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 92.-95., Spomen obilježju ubijenim policajcima u Velikom parku kao i na gradskim grobljima.
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić čestitala je Dan grada Sarajeva kazavši da je to dan kada se slavi glavni grad Bosne i Hercegovine i njegove ljepote, ali i hrabrost bh. građana.
Kazala je i da će građanima Sarajeva danas na Dan grada biti poklonjena i nanovo otvorena rekonstruirana Bistrička stanica u kojoj je smješten i Muzej "Valter brani Sarajevo", a bit će održana i svečana sjednica Gradskog vijeća kada će biti dodijeljena priznanja.
Povodom obilježavanja Dana grada Sarajeva član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić položio je danas cvijeće ispred Vječne vatre i čestitao praznik svim građanima glavnog grada BiH.
Podsjetio je da se danas obilježava 77 godišnjica oslobođenja Sarajeva od fašizma u Drugom svjetskom ratu i tri decenije od kako je počeo rat u Sarajevu i opsada grada.
- Sarajevo je i danas tamo gdje je uvijek bilo. Sarajevo je nevjerovatno mjesto, postoje i drugi lijepi gradovi, ali Sarajevo je specifično po tome što se nikada ne predaje i ne vole ga samo oni koji ne vole ljude - fašisti, nacisti i nacionalisti, ali svi ostali, koji imaju dobre namjere, vole Sarajevo - dodao je.
Kazao je da Sarajevo posjeduje bogatstvo kulture, tradicije i uči kako se poštovati međusobno, a iako je bilo teških trenutaka u njegovoj historiji kad pomislite da je sve propalo, Sarajevo se nekako odupre i podigne i tako će biti i ubuduće.
Mišljenja je da je mnogo toga i na političkim elitama kojima su građani dali povjerenje da osiguraju stabilnost i sigurnost kako buduće generacije ne bi prolazile ono kroz šta su prethodne prošle.
Šesti april najznačajniji je datum u historiji Sarajeva. To je dan kada je Sarajevo oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata, ali i dan koji simbolizira početak opsade Sarajeva u proteklom ratu u Bosni i Hercegovini. Zbog toga se 6. april obilježava kao dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu i kao Dan grada.
Tokom opsade grada, najduže u historiji modernog ratovanja, ubijeno je oko 11.500 ljudi, od toga 1.601 dijete. Najmanje 50.000 osoba je tokom granatiranja ranjeno. Više od 300 granata dnevno ispaljivano je tokom osade Sarajeva, sa okolnih brda, gdje je bila stacionirana artiljerija Jugoslovenske narodne armije i Vojske Republike Srpske.