Dnevni.ba - PRELOADER

Od 1995. godine, Vlada SAD Republici Srpskoj pružila pomoć vrijednu 638 miliona dolara

05 Kol 2024


Od 1995. godine, Vlada SAD Republici Srpskoj pružila pomoć vrijednu 638 miliona dolara
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini odgovorila je na današnju tvrdnju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da se institucije ovog entiteta "suočavaju sa izazovima koji su plod djelovanja SAD i njihovih predstavnika u BiH".

Ambasada SAD navela je kako je ta država od rata naovamo Bosni i Hercegovini pružila pomoć vrijednosti više od dvije milijarde dolara, a od tog iznosa Republika Srpska je dobila oko 638 miliona. 

Detaljnu analizu američke ambasade prenosimo u cjelini:

"Pomoć koju vlada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) pruža od 1995. godine do danas širom Bosne i Hercegovine iznosi više od dvije milijarde dolara. Oko 638 miliona dolara, što je otprilike trećina ukupne pomoći SAD, uloženo je u entitet Bosne i Hercegovine Republiku Srpsku, kao pomoć prilikom poratne obnove, za razvoj ekonomije i podršku lokalnim zajednicama – kako bi postale snažnije, demokratske i inkluzivne. SAD su pružale pomoć u gotovo svim opštinama i gradovima u RS i nastavljaju raditi u zajednicama širom entiteta.

Ekonomija

Odmah po okončanju rata, vlada SAD podržala je Agenciju za bankarstvo RS da bi stabilizirali i vratili povjerenje građana i građanki u bankarski sistem. Vlada SAD trenutno podržava reformu finansijske i porezne politike i kreditno-jamstvene programe kako bi pomogli „otključati“ finansijski kapital u privatnom sektoru RS. Pored toga, vlada SAD pruža podršku poslovnoj zajednici RS kroz tehničku pomoć, obuke, grantove i početni kapital u ključnim industrijama – poput IT sektora, drvno-metalske industrije i turizma – i potiče investiranje u kompanije u RS radi otvaranja radnih mjesta i stimuliranja ekonomije. Primjera radi, od 2017. do 2024. godine, USAID program Diaspora Invest podržao je 55 kompanija čiji su vlasnici ili suvlasnici dijaspora iz RS s više od 1,7 miliona dolara. Kao rezultat, privatna ulaganja dijaspore premašila su 20 miliona dolara, a otvoreno je više od 920 radnih mjesta u RS. 

U periodu 2020. – 2024. godina, USAID Projekt razvoja održivog turizma samo u RS otvorio je najmanje 140 novih radnih mjesta, obučio više od 3.200 ljudi, podržao više od 670 kompanija, udruženja, proizvođača i NVO, ali i razvijao i promovirao turističku ponudu koja prelazi entitetske granice i dovodi više posjetilaca i prihoda lokalnim zajednicama u RS.

Zdravstvo i sigurnost

Od završetka rata, vlada SAD uložila je više od 133 miliona dolara u BiH u uklanjanje mina, uništavanje eksplozivnih sredstava i pružanje pomoći preživjelima. Ova pomoć uključuje 372 projekta u RS putem kojih je uništeno više od 4.000 mina i drugih neeksplodiranih ubojitih sredstava i očišćeno više od 10 miliona kvadratnih metara zemljišta. Vlada SAD donirala je ključnu opremu za deminiranje Republičkoj upravi civilne zaštite RS i osigurala više od 50.000 dolara za medicinsku obuku radi poboljšanja kapaciteta za reakciju u slučajevima prirodnih nesreća i hitnih reakcija. 

Značajna pomoć je pružena i za ublažavanje posljedica pandemije bolesti COVID-19 i jačanje kapaciteta zdravstvenog sistema za buduće reakcije u hitnim slučajevima.

Energija

U razdoblju od 1996. do 2002. godine, vlada SAD uložila je više od 37 miliona dolara u obnovu elektrana i dalekovoda, postavljanje ulične rasvjete i obnavljanje  elektroenergetske mreže u lokalnim zajednicama i  domovima širom RS. Od 2002. godine, vlada SAD uložila je 31 milion dolara u BiH, uključujući devet miliona na državnom nivou i osam miliona dolara u RS za poboljšanje energetske efikasnosti, jačanje energetske sigurnosti i bolju energetsku politiku kako bi energetsko tržište BiH postalo konkurentnije., javlja BHRT.

Primjera radi, USAID je 2023. godine kreirao Digitalni registar obnovljivih izvora energije u RS kako bi pomogao praćenje, planiranje i promociju izgradnje energetskih objekata koji koriste obnovljive izvore energije.

Poljoprivreda 

Vlada SAD pomogla je poljoprivrednicima i udruženjima u RS da profesionaliziraju i moderniziraju svoj rad te usvajaju i primjenjuju standarde EU i međunarodne standarde, uključujući standarde kvaliteta proizvoda i sigurnosti hrane, koji su neophodni za plasman proizvoda iz BiH na strana tržišta. 

Od 2016. do 2021. godine, tehnička pomoć i bespovratna sredstva koja je vlada SAD ulagala u gotovo sve opštine u BiH pomogli su obučiti više od 19.000 radnika u poljoprivrednom sektoru i nabavku više od 5.300 komada poljoprivredne opreme, dok se neto prodaja učesnika gotovo udvostručila. Otvoreno je i više od 1.000 radnih mjesta. Tokom tog petogodišnjeg perioda, uz američku pomoć akreditovano je 11 institucija, certifikovano 950 proizvođača i poljoprivrednika te reformisan 31 relevantni pravilnik radi usklađivanja sa zahtjevima EU – što je dovelo do dodjele 47 dozvola za izvoz u EU i više nego trostruko povećanje izvoza – s približno 30 miliona dolara u 2015. na 110 miliona dolara u 2019. godini.

Ljudska prava 

Vlada SAD štiti ljudska prava sarađujući s lokalnim zajednicama i organizacijama u RS kako bi stvorili inkluzivno okruženje bez diskriminacije i podržali ranjive grupe, uključujući djecu s poteškoćama u razvoju i odrasle s invaliditetom, LGBTQI+ osobe i Rome. 

Na primjer, od 2015. godine USAID se zalaže za prava osoba s invaliditetom i osigurao je više od 480.000 dolara za otvaranje i rad servisnih centara koji podržavaju više od 300 porodica s djecom s poteškoćama u razvoju u Banja Luci, Foči i Trebinju. Vlada SAD podržava i napore da se spriječi i reaguje na trgovinu ljudima i pomogne njenim žrtvama; borbu protiv rodno zasnovanog nasilja i aktivnosti usmjerene na osnaživanje žena kao ravnopravnih učesnica u privrednom, građanskom i političkom životu. Od 2015. godine, USAID je dao svoj doprinos u Fond za preduzetništvo u iznosu od gotovo 470.000 dolara u partnerstvu s 21 opštinom u Republici Srpskoj kako bi pomogli marginaliziranim preduzetnicima da pokrenu ili prošire male poslove.

Obrazovanje 

Od vrtića do univerziteta – vlada SAD podržava sve nivoe obrazovanja u RS. Vlada SAD radila je na obnovi škola, igrališta i sportskih objekata, a opremila je desetine STEM učionica u RS. Svake godine, vlada SAD daje svoj doprinos u iznosu od oko 550.000 dolara za stvaranje održivog, visokokvalitetnog obrazovanja, utemeljenog na građanskim pravima, demokratiji i ljudskim pravima na svim nivoima obrazovanja i u svim dijelovima zemlje, uključujući RS. Osim toga nudi i čitav niz akademskih i istraživačkih programa razmjene s nastavnim institucijama u SAD za učenike i nastavni kadar, omogućavajući važnu modernizaciju obrazovanja i profesionalni razvoj za nastavnike u RS.

Demokratija i upravljanje

Vlada SAD pomaže stvaranje demokratskog društva, okrenutog građanima u RS podržavajući političke stranke, opštine i civilno društvo kako bi radili u interesu građana, pružali kvalitetne i efikasne javne usluge i građanima dali mogućnost odlučivanja o tome ko su njihovi predstavnici u organima vlasti i kako upravljaju. 

Na primjer, u proljeće 2023. godine, USAID je pokrenuo petogodišnji Projekt pomoći lokalnoj upravi, vrijedan 12,8 miliona dolara kako bi podržali 29 partnerskih uprava, uključujući i lokalne uprave u RS, u procesu izgradnje održivih, ekonomski isplativih zajednica. 

Vlada SAD podržava i organizacije civilnog društva, studente i aktiviste kako bi ohrabrili građanski angažman. Od 2019. do 2023. godine USAID je podržao 16 organizacija civilnog društva i 20 neformalnih grupa građana u RS u borbi protiv korupcije i pozivanju javnih dužnosnika na odgovornost, uključujući podnošenje 26 prijava o sukobu interesa u vezi s institucijama vlasti RS, otkrivanje više od 5.000 upitnih javnih nabavki i otkrivanje nepravilnosti u procesu nabavki koje su rezultirale krivičnim postupcima – poput optužnica koje je 2022. godine podiglo Republičko javno tužilaštvo RS protiv više odgovornih osoba iz Zavoda za javno zdravstvo RS i dvije privatne kompanije zbog nezakonite nabavke medicinske opreme.

USAID-ova podrška omogućila je majkama da prijave korupciju i traženje mita u porodilištima, zaustavila nezakonitu gradnju i projekte gradnje hidroelektrana koji štete okolišu, omogućila građanima RS da prijave korumpirane poreske inspektore i podigne nivo kriterija za akreditaciju u visokoškolskim institucijama RS.

Pravosuđe

Vlada SAD radi na obučavanju, edukaciji, opremanju i mentorisanju tužilaca, sudija, studenata prava i policije u RS, kako bi policijski i pravosudni sistem bio bolji i profesionalniji, vladavina zakona snažnija i za borbu protiv korupcije. 

Na primjer, SAD su uložile više od 10 miliona dolara da bi pomogle i podržale Ministarstvo unutrašnjih poslova RS i policiju RS kroz Međunarodni kriminalističko-istražni program (ICITAP) i Ured za međunarodne narkotike i provođenje zakona američkog State Departmenta. SAD su uložile i više od sedam miliona dolara u jačanje kapaciteta tužilaca i sudija u RS. Uz podršku američkog Ministarstva pravde, stručni savjetnici su radili na edukaciji, opremanju, podršci i direktno mentorisali zvaničnike RS. Radili smo i s policijom RS i školama širom RS na prevenciji krivičnih djela koja počine maloljetnici i radili na razvijanju pozitivnog odnosa između maloljetnika i agencija za provedbu zakona u RS.

Nezavisni mediji

Vlada SAD podržava nezavisne medije u RS kako bi javni dužnosnici radili odgovorno, a građani dobili nepristrane informacije i transparentnu upravu. Vlada SAD podržava istraživačke novinare koji pišu o korupciji i kršenju ljudskih prava, radi na medijskom opismenjavanju tako što građane uči kako kritički konzumirati vijesti, jača kibernetičku sigurnost, pravnu zaštitu i poslovanje medijskih kuća. 

Primjerice, od 2022. do 2023. godine, 13 nezavisnih medijskih kuća koje je podržao USAID – od kojih se više od polovine nalazi u RS – objavilo je 343 istraživačke priče o korupciji u vlastima i društvu BiH. Zahvaljujući ovakvom izvještavanju, brojni korumpirani javni zvaničnici u RS su razotkriveni, otpušteni, uhapšeni, novčano kažnjeni ili sankcionirani za svoje protuzakonito djelovanje", navodi se u analizi objavljenoj na stranici Ambasade SAD u BiH.

BIH


RASTE BROJ KORISNIKA JAVNIH KUHINJA

Većina građana u dilemi, platiti račune ili kupiti hranu

Svakim danom svjedočimo poskupljenjima i sve lošijem standardu života u zemlji, a plaće i mirovin...

16 min

AKTIVISTI POSTAVILI TABLE SA IMENIMA STRADALIH U JABLANICI

Postavljena imena žrtava tragedije u Jablanici ispred zgrade Tužiteljstva HNŽ

Aktivisti su postavili table sa imenima stradalih u Jablanici na ulazu u Tužiteljstvo HNŽ s cilje...

20 min

STANOVI

U trećem kvartalu prodato 985 novih stanova, cijene rastu

Prosječna cijena prodatih novih stanova u Bosni i Hercegovini u trećem kvartalu iznosila je 2.906...

24 min