Dnevni.ba - PRELOADER

Ogroman ruski napad na Ukrajinu

22 Lip 2024


Ogroman ruski napad na Ukrajinu
Ruski napad

Ruske vojne snage izvele su sinoć novi ogroman napad na energetsku infrastrukturu u zapadnoj i južnoj Ukrajini, objavilo je ukrajinsko ministarstvo energetike.

"Oštećeni su objekti ukrajinskog operatera Ukrenerga u regijama Zaporižja na jugu zemlje i u Lavovu na njezinu zapadu", izvijestilo je ministarstvo, dodavši da su u napadima ozlijeđena dvojica zaposlenika. Obojica su potom hospitalizirana u bolnici u Zaporižju.

Ministarstvo podsjeća da je ovo osmi veliki napad na ukrajinske elektrane u posljednja tri mjeseca, zbog čega je često dolazilo do nestanka električne energije. U objavi stoji da se ukrajinska elektroenergetska mreža čitavo vrijeme bori da izdrži ciljane ruske vojne udare.

"Znatno oštećena energetska infrastruktura"
Ukrajinske su vlasti objavile da je u velikome noćnom ruskom napadu u četvrtak znatno oštećena energetska infrastruktura, među kojima je i elektrana, pri čemu je ranjeno sedmero zaposlenika.

Volodimir Zelenski je kazao kako smatra da je u pojačanim ruskim napadima dosad uništena polovina energetskih kapaciteta Ukrajine. On je jutros pozvao da se "u svakoj školi i bolnici, što je prije moguće instaliraju solarne ploče i jedinice za pohranu energije".

"Mogli bismo se suočiti s ozbiljnom krizom ove zime"
Generalni direktor operatera DTEK-a, Maksim Timčenko je upozorio da bi se Ukrajina, ne mobiliziraju li se njezini zapadni partneri, mogla "suočiti s ozbiljnom energetskom krizom ove zime".

Stoga Kijev poziva Zapad da mu pomogne u obnovi elektroenergetske mreže, projektu koji zahtijeva znatna ulaganja te da Ukrajini osigura isporuku veće količine opreme za protuzračnu obranu koja je važna u suzbijanju ruskih bombardiranja.

S obzirom na to Washington je "donio tešku, ali nužnu odluku" da u ovome trenutku Ukrajini dade prednost u odnosu na ostale zemlje saveznice kada je posrijedi opskrba raketama koje se koriste za protuzračnu obranu, piše Hina.

FOTO


Rusija napala Kijev stotinama dronova i projektila. Deseci ozlijeđenih

Rusija napala Kijev stotinama dronova i projektila. Deseci ozlijeđenihIndex Vijesti07:31, 14. stu...

14 Stu 2025

DONALD TRUMP

Trump otputovao u Tokio, sastaje se s novom premijerkom. "Čujem fenomenalne stvari"

Američki  predsjednik Donald Trump otputovao je danas u Tokio gdje će se sastati s japanskim car...

27 Lis 2025

ASTROLOGIJA

Horoskop za četvrtak: Neočekivani pozivi, napetosti na poslu i emotivni preokreti

Današnji  dan, 16. listopada, donosi nepredvidive trenutke - telefonske pozive koji mijenjaju pl...

16 Lis 2025