Dnevni.ba - PRELOADER

Osnažene žene za bolje društvo

24 Tra 2023


Osnažene žene za bolje društvo

Položaj žena u poduzetništvu, izazovi s kojima se susreću na svojim radnim mjestim i u društvu, rodnu neravnopravnost, ali i što su moguća rješenja, bila je tema okruglog stola, održanog protekli tjedan u Mostaru, a u organizaciji Udruge PROAKTIV.

Tema okruglog stola pobudila je značajno zanimanje te su uzele učešće poduzetnice ovoga grada, zaposlene u javnom sektoru, aktivistkinje, ali i mlade žene te studentice koje ovi izazovi tek čekaju. Zanimanje za ova pitanja te kako pomoći ženama u pokretanju biznisa pokazali su i iz Ministarstva gospodarstva HNŽ-a.

Žene daleko podzastupljenije u upravljačkim strukturama od muškaraca

Iz kuta položaja žena u medijima, području u kojem djeluju već više od dva desetljeća, ali i osobnog iskustva te iskustva svojih sugovornica-žena u biznisu, govorile su mostarske novinarke Sanja Bjelica Šagovnović i Vera Soldo.  
-Kada je u pitanju položaj žena u gospodarstvu, podaci Agencije za statistiku pokazuju kako upravljačku strukturu deset najviše rangiranih tvtrki na burzi u BiH čini 17 posto žena i 83 posto muškaraca. Samo je jedna tvrtka za predsjednicu imala ženu, dok su u ostalih devet tvrtki predsjednici bili muškarci. Statistika kaže da je odnos muškaraca i žena u četiri na prema jedan. Također, u 2019. godini istraživanje kaže da je BiH samo 2,7% žena dobi od 18-64 godine koje su ili u procesu osnivanja biznisa ili imaju biznis mlađi od 3 godine, dok je regionalni prosjek 6%, osvrnula se Bjelica Šagovnović na nezavidnu statistiku.
Ona je pri tom istaknula kako je niz razloga za ovakvu brojku.
-Neki od njih su da samo 10.2% žena u BiH smatra kako žene imaju pozitivne poslovne prilike i to je drugi najniži postotak na svijetu, te samo 12.7% žena u BiH smatra da je lako za ženu da započne vlastiti biznis. Ono što nije zanemarivo je i činjenica da su žene i dalje manje plaćene od svojih muških kolega, a prema podacima koji su dostupni na platformi Plata.ba (za proteklih godinu dana), muškarci zarađuju u prosjeku 16,4 posto više od žena. Podaci zaista nisu ohrabrujući, zaključila je ona.
Njena kolegica Vera Soldo osvrnula se na zastupljenosti i položaju žena u medijskim izvješćivanjima i medijima. Ona se osvrnula na istraživanje medija koje je radila u suradnji s jednom od nevladinih udruga, a koje je pokazalo kako su žene čak deset puta podzastupljene u medijima u odnosu na muškarce.
-Žene, a među kojima su i istaknute političarke, nema razlike, često se u medijima nazivaju samo imenom, bez prezimena, što neće vidjeti kada su u pitanju muškarci. Ovime se šalje poruka podčinjenosti, patronizirajuće familijarnosti, prema onima koje ne smatramo sebi ili drugima ravnim, kao prema bićima niže društvene važnosti, čije mišljenje se omalovažava, što je otvorena diskriminacija temeljem spola, prisutna u javnom medijskom diskursu ne samo medija u BiH, već i ostalih medija u regiji, kazala je Soldo.
Osvrćući se na žene medijske djelatnice, posebno je istaknula: "Ovo je posao gdje je nemoguće da odradite osam radnih sati i mirno odete kući od ponedjeljka do petka. Većini mojih kolegica to je posao faktički 24 sata dnevno koji se, na žalost, 'nosi i kući'. Trebaju biti informirane, posvećene, organizacijski vrlo sposobne, komunikativne, hrabre i samosvjesne... Čak i odlazak na godišnji odmor mnogima ne znači potpuno 'isključivanje' iz tijeka događaja, zaključila je Soldo.

Bojazan zbog neizvjesnosti

U ovom okruglom stolu učešće su uzele i mnoge sudionice. Danijela Kegelj, avnateljica JU Dječji vrtići Mostar i predsjednica Udruge'Vedri osmijeh', roditelja i djece s posebnim potrebama, psoebnu pozornost skrenula na činjenicu kako se današnjem društvu, u velikoj većini, majka u potpunosti posvećuje njezi djeteta s posebnim potrebama. Pri tom je posebno istaknula društvene predrasude prema djeci s posebnim potrebama.
Mlade sudionice okruglog stola izrazile su bojazan oko neizvjesnosti pokretanja prvog biznisa, ali i nužnosti pomoći lokalne zajednice. U tom kontekstu, pomoćnik županijskog ministra za poduzetništvo i obrt, Marin Ćorić, istaknuo je opredjeljenost Ministarstva u pružanju pomoći i podršci u razvoju poduzetništva kao i biznisa žena-poduzetnica.
-Stojimo na raspolaganju za svaku pomoć kako bi olakšali pokretanje kvalitetnih poslovnih ideja naših sugrađanki, rekao je Ćorić.
Maja Marija Petrović, članica Udruge PROAKTIV naglasila je važnost edukacije žena u poduzetništvu, njihovo osnaživanje i vidljivost, ali i animiranje javnosti za prepoznavanja pitanja o navedenim temama jer, kako je navela, samo društvo osnaženih i uspješnih žena može računati na svijetlu budućnost.
-U ovom kontekstu poseban naglasak trebalo bi staviti na mlade ljude i kreiranja poslovnih okruženja i mogućnosti za njihov ostanak, rekla je Petrović.
(A.B.)

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 45 min

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Srp 2025