Dnevni.ba - PRELOADER

Pariz krenuo u obračun s kratkoročnim iznajmljivačima, kazne su i do 100.000 eura

29 Stu 2024


Pariz krenuo u obračun s kratkoročnim iznajmljivačima, kazne su i do 100.000 eura
Pariz

Pariz je jedno od najpopularnijih mjesta u Europi za rentanje preko Airbnba, s oko 95.000 smještajnih jedinica. Zbog problema s manjkom stanova za dugoročni najam, nelegalnim iznajmljivačima Grad se odlučio obračunati s Airbnb i drugim tvrtkama za iznajmljivanje. Francuska vlada donijela je zakon u svibnju 2024. kojim se otežava iznajmljivanje nekretnina na Airbnbu za kratkoročni najam, a Pariz je prvi koji će ga početi primjenjivati

Trenutačno postoji 95.461 Airbnb oglasa za rentanje, od čega su 89,3 posto cijele nekretnine, u usporedbi sa samo 9,5 posto privatnih soba i 0,4 posto zajedničkih soba, otkrivaju podaci Airbnba. Oko 20 posto njih uopće nema dozvolu za iznajmljivanje i u gradu se sada nadaju da će se s njima obračunati., prenosi Tportal.

Agencije za iznajmljivanje dominiraju platformom i drže oko 32 posto tržišta. Dva najveća igrača zapravo su međunarodne tvrtke za nekretnine: Blueground i Veeve. Treći po veličini domaćin u Parizu je Pierre De WeHost.

Od 1. siječnja 2025. godine u Pariz na snagu stupaju i kazne za nelicencirane domaćinime koji mogu biti kažnjeni do sto tisuća eura. Grad također planira postaviti zakonsko ograničenje godišnjeg broja noćenja za kratkoročni turistički najam od 90 do 120 kao što je pravilo u Londonu i San Franciscu.

 

Vijesti iz svijeta


JUŽNA PLINSKA INTERKONEKCIJA

Terminal na Krku otvara put američkom plinu ka BiH i srednjoj Evropi

Hrvatski terminal za ukapljeni prirodni plin (LNG) na otoku Krku mogao bi postati jedno od ključn...

31 Srp 2026

Znanstvenici: Milijuni su zbog požara u Europi izloženi štetnom zraku

Požari  u Francuskoj i Španjolskoj izložili su milijune ljudi štetnoj kvaliteti zraka tijekom pr...

31 Srp 2026

DONALD TRUMP

Trump objavio veliki dogovor za Gazu. Hamas predaje oružje, Izrael povlači vojsku

Američki predsjednik Donald Trump objavio je da je postignut dogovor o potpunom razoružanju Hamas...

31 Srp 2026