Dnevni.ba - PRELOADER

Pfizer i BioNTech snabdijevaju EU s još 200 miliona doza vakcina

17 Velj 2021


Pfizer i BioNTech snabdijevaju EU s još 200 miliona doza vakcina

Pfizer i BioNTech saopćili su u srijedu da su finalizirali sporazum o snabdijevanju Evropske unije s još 200 miliona doza  vakcine protiv COVID-19.

Američka i njemačka kompanija navode u saopćenju da su te doze osigurane nakon 300 miliona doza koje su prvobitno naručene. Evropska komisija ima na raspolaganju opciju da zatraži još  100 miliona doza.

Dvije kompanije saopćile su kako se očekuje da tih 200 miliona doza bude isporučeno u ovoj godini, uz procijenjenih 75 miliona doza u drugom kvartalu.

Vakcina Pfizer-BioNTech prva je od tri koje su do sada odobrene za korištenje u EU, koja se suočava s kritikama zbog sporog početka vakcinacije u poređenju sa zemljama kao što su Izrael, Britanija i Sjedinjene Države. Druge dvije vakcine odobrene za korištenje u EU su Moderna i AstraZeneca, prenosi AP.

ZNANOST


MOZAK

Znači li veći mozak i duži životni vijek?

Nova studija ukazuje na evolucijsku vezu između velikog mozga, dugovječnosti i gena imunološkog s...

19 Svi 2025

ZNANSTVENA KONFERENCIJA

Međunarodna znanstvena konferencija povodom 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru u četvrtak je započela dvodnevna međunarodna znans...

16 Svi 2025

SVEMIRSKA MISIJA

Svemirska misija otkriva koliko šuma zaista imamo i šta to znači za klimu

Evropska svemirska agencija (ESA) lansirala je satelit BIOMASS koji će narednih godina prvi put u...

08 Svi 2025