Dnevni.ba - PRELOADER

Pitanje granica – napokon rješenje višegodišnjeg problema ili poligon za nove političke sukobe

20 Velj 2023


Pitanje granica – napokon rješenje višegodišnjeg problema ili poligon za nove političke sukobe

Piše: Dragan Bradvica

Pitanja granica Bosne i Hercegovine sa Republikom Hrvatskom i Republikom Srbije i dalje, više od 27 godina nakon Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma, nije riješeno i stvara brojne nedoumice.

Zbog toga se godinama pojavljuju brojne nedoumice, sukobi, pljuštale su i teške riječi ali nikada se ozbiljno nije ni 'zagrebalo' ozbiljnije rješenje. Bilo je pokušaja prije nekoliko godina kada je predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predložio rješenje na način razmjene dijelova teritorija ali to nikada nije bilo prihvaćeno, prvenstveno iz tzv. političkog Sarajeva.

Nakon općih izbora iz listopada 2022. godine najavljeno je kako će neke nove većine prionuti na posao i u ovom mandatu riješiti ovo pitanje. Međutim, s obzirom na početak mandata čini se kako će se to jako teško dogoditi.

Bećirovićeva inicijativa

- U skladu sa Poslovnikom o radu Predsjedništva BiH, član Predsjedništva BiH Denis Bećirović predložio je 20. siječnja 2023. da se na predstojećoj redovnoj sjednici Predsjedništva BiH uvrsti i razmotri izvještaj Državnog povjerenstva za granicu BiH, u vezi sa državnim razgraničenjem između BiH i Republike Srbije, sa prijedlogom konkretnih zaključaka, priopćeno je iz ureda člana Predsjedništva BiH, Denisa Bećirovića.

Dodaje kako je jedno od otvorenih bilateralnih pitanja u odnosima BiH i Republike Srbije odnosi se na reguliranje međudržavne granice, odnosno potpisivanje Ugovora o državnoj granici. U tom kontekstu, osam pitanje zaključivanja ugovora o granici između dvije suverene države, u skladu s principima mirnog rješavanja sporova prema povelji Ujedinjenih nacija, predstavlja prioritetno pitanje i u interesu je obje države.

Bećirović ocjenjuje kako je jačanje dobrosusjedskih odnosa i razvoj regionalne saradnje važan aspekt izgradnje stabilnosti i uspješnog pozicioniranja BiH na međunarodnoj ravni. Ugovorno reguliranje pitanja državne granice između BiH i Republike Srbije bilo je tema razgovora na najvišem političkom nivou, ali nije bilo sastanaka ovlaštenih komisija za granice dvije države u njihova posljednja dva mandata.

Ministarstvo civilnih poslova BiH je Ministarstvu vanjskih poslova BiH dostavilo Nacrt ugovora o državnoj granici između BiH i Srbije na mišljenje, početkom marta 2019. Ministarstvo vanjskih poslova BiH je dalo pozitivno vanjskopolitičko mišljenje shodno Zakonu o postupku zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora, ali daljnji postupak s tim u vezi do danas nije nastavljen.

Potpisivanjem Ugovora o državnoj granici između BiH i Republike Srbije bi se omogućila demarkacija državne granice između dvije zemlje i potvrdilo da su dobrosusjedski odnosi i regionalna saradnja ključni elementi procesa stabilizacije i pridruživanja.

Također, unapređenje bilateralnih odnosa BiH sa susjednim zemljama od temeljne je važnosti za stabilnost i ostvarivanje vanjskopolitičkih ciljeva BiH, naročito u odnosu na postizanje punopravnog članstva u Europskoj uniji, navodi se u priopćenju.

Je li moguće rješenje?

Hoće li se ovo pitanje način na nekoj od sljedećih sjednica Predsjedništva BiH i što je još važnije hoće li biti konsenzusa veliko je pitanje. I dalje se u bh. političkoj kaljuži teško može naći neki pravedan kompromis koji bi svi prihvatili.

Ukoliko bi se to i dogodilo sve to bi trebalo pregovarati sa susjednim državama, što opet znači da postoji mogućnost novih komplikacija. Naročito ukoliko znamo kakva je društveno-politička situacija u regiji i kako je sigurnosna situacija poprilično turbulentna nakon ruske agresije na Ukrajinu. Ljekovito bi bilo za sve države regije da ovaj problem stave ad acta ali veliko je pitanje imali bi volje stvari istjerati do kraja.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024