Pitanje izbora članova Predsjedništva BiH traži i izmjene i dopune Ustava BiH
Johann Sattler
Johann Sattler, šef Delegacije EU-a u BiH, iskazao je nadu da BiH može nastaviti s dinamikom reformi kojoj smo svjedočili proteklih godinu i pol dana.
- Nakon odobrenja otpočinjanja pristupnih pregovora, naredni korak predviđa utvrđivanje pregovaračkog okvira, održavanje tzv. međuvladine konferencije. To je jedan standardni, redoviti proces. Ostao je Zakon BiH o sudovima, koji nije usuglašen proteklih tjedana, ali mislim da je blizu usuglašavanja. To je definitivno jedan od uvjeta, jednako kao i novi Zakon o VSTV BiH. Istaknuo bih još jedan važan korak, jer proces pregovora je zaista intenzivan: kroz ovaj proces razmatrate doslovno sve aspekte pravne stečevine, od poljoprivrede, zaštite potrošača, energetike, vanjske politike, a taj proces traži strukture u BiH. Potreban vam je pregovarački tim. Glavni pregovarač je vrlo bitna funkcija koju vladajuća koalicija treba usuglasiti. To mora biti osoba od autoriteta, netko tko poznaje procese europskih integracija, pojasnio je veleposlanik Sattler, koji je istaknuo i da je, za Uniju, integritet izbornog procesa jedan od apsolutnih prioriteta.
- Bio on dio osam koraka koje od BiH traži EU ili ne, svakako je dio 14 ključnih prioriteta. Dakle, i dalje ostaje kao prioritet. Vidjeli smo u posljednjem izbornom ciklusu da ima dosta problema, korupcije, krađe glasova. Građani, birači, gube povjerenje u izborni sustav a to je nešto najgore što se može desiti u demokratskom društvu. Paket integriteta izbornog procesa se usuglašavalo još u Neumu, riječ je o zaista zadovoljavajućem materijalu, naveo je, nadalje, dodajući i kako je i pitanje izbora članova Predsjedništva BiH svakako važno, ali da ga je nemoguće realizirati u ovom kratkom vremenskom roku do objave izbora.
- Upravo zbog zahtjevnosti tog pitanja. Iz naše perspektive, to podrazumijeva izmjene i dopune Ustava BiH. Tu su i presude Europskog suda za ljudska prava, provedbe presude u predmetu 'Sejdić-Finci', cijeli niz birača koji ne mogu uživati svoja pasivna biračka prava, što je neprihvatljivo. Ne možete postati članicom EU bez tih izmjena, poručio je Sattler.