Dnevni.ba - PRELOADER

PL BiH: Nade u bolje dane ipak ima

29 Svi 2023


PL BiH: Nade u bolje dane ipak ima

Upravo je spuštena zavjesa na 21. zajedničku sezonu Premijer lige BiH koja je rezultatski završila kako je završila, a ostavimo li te rezultate po strani – što smo dobili? Koliko nam je najviši nogometni rang napredovao i je li uopće?

Nedostatak novca, loša infrastruktura i loše suđenje. To su rak rane našeg nogometa, problemi koji nikako da odu. Pa ipak, od osnivanja Premijer lige koja se igra na čitavom teritoriju BiH, tamo 2002. godine, dosta se stvari promijenilo. Možda ne nužno na bolje i možda se taj napredak u određenim segmentima nije toliko snažno osjetio, no promjene koje su se dogodile i koje se događaju utrle su određeni put kojim Premijer liga vrluda već dvadeset i jednu godinu. Naše je pitanje: kuda ide i što je prva godina nakon pune dvije decenije razvoja donijela drukčije?

Sustav

Iza nas je 21. zajednička i peta sezona Premijer lige po trokružnom  sustavu. Sustavu koji se pokazao dobrim, ali realno – Nogometni savez BiH trebao bi razmotriti dodatno smanjenje. Liga 10 bi bio očit sljedeći korak, prvenstvo koje bi još više koncentriralo postojeću kvalitetu, zbog čega bi i naši europski pokušaji mogli biti bolji – jer kad češće igraš kvalitetne utakmice i tvoja forma, kvaliteta dostižu maksimum. Ne kažemo da je to nešto što bi trebalo hitno  mijenjati, ali Savez bi barem trebao uzeti u obzir tu mogućnost.

S druge strane, ta se stabilnost sustava natjecanja pozitivno odražava na jedan od pozitivnijih aspekata PL BiH, jedan od njenih najjačih aduta koji je i ove sezone bio očit – neizvjesnost. Tako smo u zadnje kolo sezone ušli s jednim otvorenim europskim mjestom i upitnicima iznad oba putnika u niži rang.

Suđenje

Sustav je dakle dobar, no suđenje baš ne može u istu rečenicu. Jer u zadnjoj trećini prvenstva, posebno u tom njegovom dijelu, bilo je jako, jako puno nezadovoljnih trenera. Pojedina sudačka imena stalno su se vrtjela u tim pričama pa je povjerenje javnosti skliznulo na razinu od prije nekih deset-petnaest godina unatrag. VAR, kojeg predsjednik NS BiH Vico Zeljković obećava već neko vrijeme, ne može doći dovoljno rano, ali jasno da napredna tehnologija neće riješiti sve naše probleme. Delegiranje je problem, problem je način na koji se suci kažnjavaju, odnosno ne kažnjavaju za propuste, ali i itekako primjetna cenzura u TV prijenosima, koja je došla kao posljedica očito snažne sugestija Saveza da se prčka po tim osjetljivim stvarima. Može i mora bolje – suđenje je naš i dalje veliki problem koji se snažno osjetio i u 21. zajedničkoj sezoni.

Hibridi

Nakon dobre i loše stavke, idemo na jednu ohrabrujuću konstataciju – da Premijer liga BiH lagano dobiva moderne, hibridne terene. Imamo ih sada u Banja Luci, Tuzli, Mostaru, Sarajevu, uskoro će i druge sredine dobiti hibrid na kojem se igra lakše, ali i bolje… s tim da će klubovi na čije se stadione bude postavljala nova podloga morati proći kroz što su minule sezone prolazili Velež, Zrinjski i ostali koji su morali osigurati alternativna domaćinstva. A i to će s vremenom omogućiti da kvaliteta dođe do punog izražaja.
Druga je stvar što su pojedine sredine i klubovi, primjerice Velež, na svoj hibrid čekali pola godine, naša posla – reklo bi se. Ali najvažnije je da se situacija razvija u dobrom smjeru i da bi to moglo imati pozitivne dugoročne posljedice. Plus za često s razlogom kritizirani NS BiH, veliki plus za UEFA-u koja je, naravno, iza 'hibridne ideje'.

Ranking

Nažalost, nakon pozitive, vrlo se brzo vraćamo na negativu – konkretno na rejting Premijer lige BiH. A po UEFA-i, pokazuje to i službeni rejting, on je pa jako, jako nisko. Sada smo 41. liga Europe, u odnosu na prvu sezonu zajedničke Lige, plasirani bolje samo za jednu poziciju.
Ovdje govorimo o nastupima naših u Europi u zadnjih pet godina, a koji su posljedica svega pozitivnog i negativnog u Premijer ligi BiH u tom periodu. Da, Zrinjski je prošlog ljeta na penale ostao bez skupina Konferencijske lige, bez prvog plasmana nekog od bh. klubova u UEFA-ine od osamostaljenja Bosne i Hercegovine… i bila je to naznaka da smo vjerojatno svi skupa napredovali. No, na kraju možda ipak ispadne samo to da je Zrinjski napredovao, posebno ako Mostarci nadolazećeg ljeta ostvare obećanje i uđu u skupine.


Puno lošeg, ali …

Generalno, na koncu svega – Premijer liga je i napredovala, ali i nije. I dalje imamo kaljuže od terena, i dalje s s vremena na vrijeme u kontekstu suđenja događaju 'samo kod nas' scene, i dalje se iz Premijer lige BiH igrači prodaju za siću, i dalje su međuklupski transferi rijetka pojava. I dalje je novca malo, premalo, ali pozitivan trend smanjenja Lige, najprije na 16 pa onda na 12 klubova, evo sada i postavljanje hibridnih terena, preduvjeti za napredak koji su nužni. A to će reći da bez njih ne može, baš kao i to da se sa njima neće nužno krenuti naprijed jednim strelovitim tempom… kao što je to svojevremeno bio slučaj s engleskim imenjakom, Premier League.
Jer za napredak će uz bolji sustav i bolje terene biti potrebno i pametnije rukovođenje, kao i pametniji klubovi koji su doduše odraz stanja u nesređenoj državi, ali donedavno izolirani slučajevi premijeligaša koji su se izdigli iznad svakodnevnog sivila više nisu tako izolirani, što se najbolje vidi na primjeru Mostara, gdje se Zrinjskom, koji već duže vrijeme funkcionira kao jedan od najstabilnijih klubova, nedavno na toj nekoj boljoj operativnoj razini pridružio i Velež koji se unazad par godina praktički raspadao.

I, kako dalje?

Dakle, može se naprijed, usprkos silnim problemima, što bi iduće sezone moglo dobiti potvrdu u vidu još nekoliko hibrida, a onda u toj nekoj skorijoj budućnosti i uvođenjem VAR-a. Ne idem na u prilog politički disbalans, konstantno dignuta ručna kočnica zbog koje doduše neki lakše funkcioniraju, ali to je očito problem koji traje decenijama, koji će vjerojatno trajati… pa nam nema druge nego nastaviti vrludati utabanom stazom i usput pokušavati izbjeći silne prepreke, nešto naučiti iz svega.
Konkretno, i nimalo nevažno, iduće ćemo sezone imati najmanji zimsku pauzu dosad, manju od tri mjeseca (!), što je eto posljedica ugradnje hibrida. U21 pravilo o igračima koji moraju biti u sastavu olabavljeno je (na radost većine klubova), a pomalo je neugodno iznenadila vijest da će se u finalu Kupa opet igrati dvije utakmice… Te korekcije ipak pokazuju da Savez donekle ipak sluša klubove, a nastavi li se ta dvosmjerna komunikacija i u buduće, vjerojatno ćemo uskoro zaista govoriti o onoj nekadašnjoj i ovoj sada Premijer ligi BiH.

Piše: Slaven Nikšić
desk@dnevni-list.ba

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

10 h 16 min

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024